kotirauha rikoksena

kysymystäkin

poliisi ei vienyt yhtään kotirauha rikosta oikeuteen, vaikka kotirauha on loukkaamaton

4

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokemusta....on

      Ei poliisi vie vaan tekee esitutkinnan. Yleinen syyttäjä vie oikeuteen nostamalla kanteen. Kannattaa olla tarkkana että syyttäjä saa eitutkintamateriaaliin riittävästi aineistoa eli vastuu näyttää olevan asianomistajalla huolehtia tutkinnan sisällöstä. Jotta ei käy niin että näyttö jää vajaaksi.
      Se on avustajan tehtävä tarkistaa mitä aineistoa syyttäjällä on. Ja siinäkin voi mennä miinaan jos et tarkista sitä ennalta. On huonot kokemuset tästä.

    • santeri-al

      Ei ole yleisensyytteen alainen juttu kotirauhan rikkominen. Eli itse aloitettava koko juttu marssimalla poliisin luo juttelemaan. Aina voi haastaa vastapuolen oikeuteen asiasta kuin asiasta mutta haastja maksaa koko laskun ja sen on pystyttävä todistamaan väitteensä 100% tai ei oteta edes käsittelyyn.
      Eikä nykyisin poliisi tutki edes kotimustoja kuten oli uutisissa juuri eli vähäpätöisiä ei edes tutkita vaan menee mappi Ö.

      • jurrrrrristi

        Vähän sinne päin. Kotirauhan ja törkeä kotirauhan rikkominen ovat asianomistajarikoksia, ellei erittäin tärkeä yleinen etu vaadi syytteen nostamista ??. Eli, poliisi ei tutki, eikä syyttäjä syytä ilman asianomistajan rangaistusvaatimusta. Kotirauhatapauksissa poliisi kyllä tulee pyydettäessä paikalle, mutta tiedustelee asianomistajilta, mitä vaatimuksia heillä asian suhteen on. Kotirauhan rikkoja voidaan poliisilain perusteella viedä putkaan, mutta ilman rangaistusvaatimusta esitutkintaa ei kotirauhasta toimiteta, ellei tapaus sisällä muita virallisen syytteen alaisia rikoksia.

        Rikosasiassa ketään ei voi haastaa oikeuteen kierrättämättä juttuaan ensin poliisin kautta. Jos poliisi ei tutki, tai tutkinta ei johda mihinkään, esim. ei ole todisteita, tai syyttäjä tekee syyttämättäjättämipäätöksen, niin vasta sen jälkeen avautuu mahdollisuus omalle syytteelle, mikäli oikeus ottaa asian käsiteltäväksi.
        Tällaisessa oikeudenkäynnissä hävinnyt osapuoli maksaa, niin omat kuin vastapuolensakin oikeudenkäyntikulut.


    • gghjkjggvj

      Minkälaista kotirauhaa tarkoitat?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      473
      3525
    2. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      28
      2901
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      147
      2724
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2185
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      188
      2034
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      157
      1961
    7. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      13
      1914
    8. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      99
      1744
    9. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      49
      1531
    10. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      36
      1450
    Aihe