kotirauha rikoksena

kysymystäkin

poliisi ei vienyt yhtään kotirauha rikosta oikeuteen, vaikka kotirauha on loukkaamaton

4

302

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokemusta....on

      Ei poliisi vie vaan tekee esitutkinnan. Yleinen syyttäjä vie oikeuteen nostamalla kanteen. Kannattaa olla tarkkana että syyttäjä saa eitutkintamateriaaliin riittävästi aineistoa eli vastuu näyttää olevan asianomistajalla huolehtia tutkinnan sisällöstä. Jotta ei käy niin että näyttö jää vajaaksi.
      Se on avustajan tehtävä tarkistaa mitä aineistoa syyttäjällä on. Ja siinäkin voi mennä miinaan jos et tarkista sitä ennalta. On huonot kokemuset tästä.

    • santeri-al

      Ei ole yleisensyytteen alainen juttu kotirauhan rikkominen. Eli itse aloitettava koko juttu marssimalla poliisin luo juttelemaan. Aina voi haastaa vastapuolen oikeuteen asiasta kuin asiasta mutta haastja maksaa koko laskun ja sen on pystyttävä todistamaan väitteensä 100% tai ei oteta edes käsittelyyn.
      Eikä nykyisin poliisi tutki edes kotimustoja kuten oli uutisissa juuri eli vähäpätöisiä ei edes tutkita vaan menee mappi Ö.

      • jurrrrrristi

        Vähän sinne päin. Kotirauhan ja törkeä kotirauhan rikkominen ovat asianomistajarikoksia, ellei erittäin tärkeä yleinen etu vaadi syytteen nostamista ??. Eli, poliisi ei tutki, eikä syyttäjä syytä ilman asianomistajan rangaistusvaatimusta. Kotirauhatapauksissa poliisi kyllä tulee pyydettäessä paikalle, mutta tiedustelee asianomistajilta, mitä vaatimuksia heillä asian suhteen on. Kotirauhan rikkoja voidaan poliisilain perusteella viedä putkaan, mutta ilman rangaistusvaatimusta esitutkintaa ei kotirauhasta toimiteta, ellei tapaus sisällä muita virallisen syytteen alaisia rikoksia.

        Rikosasiassa ketään ei voi haastaa oikeuteen kierrättämättä juttuaan ensin poliisin kautta. Jos poliisi ei tutki, tai tutkinta ei johda mihinkään, esim. ei ole todisteita, tai syyttäjä tekee syyttämättäjättämipäätöksen, niin vasta sen jälkeen avautuu mahdollisuus omalle syytteelle, mikäli oikeus ottaa asian käsiteltäväksi.
        Tällaisessa oikeudenkäynnissä hävinnyt osapuoli maksaa, niin omat kuin vastapuolensakin oikeudenkäyntikulut.


    • gghjkjggvj

      Minkälaista kotirauhaa tarkoitat?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      2037
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      850
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      766
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      43
      682
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      43
      661
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      624
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      606
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      564
    9. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      546
    10. 48
      541
    Aihe