En ole varma kuuluuko tämä tänne palstalle mutta kysynpä kuitenkin. Haluaisin tietää kuinka kauan te kotiäidit/isät olette hoitaneet lastanne kotona ennen kuin olette menneet töihin ja/tai laittaneet lapsenne hoitoon. Kiitos vastauksista! :)
kotihoito
11
730
Vastaukset
- Silja
8 vuotta. :)
- JOs
vuos ja neljä kuukautta, vuos ja 10 kuukautta.
- äitie
tähän mennessä 14 ja puolivuotta ja vieläkin näyttää tarvetta olevan
- kotihoitoa
Mä olin esikoisen kaa kotona kunnes lapsi täytti 2v ja kuopuksen kaa oon kotona kunnes on 2v 2kk ni sit meen töihin. Ainaki esikoinen oli valmis tarhaan 2v. Ja tykkäsin olla kotona tuon ajan. aika näyttää miten kuopus sitten aikanaan sopeutuu ulkopuoliseen hoitoon... uskon et hyvin ku ikää on jo tarpeeks siin vaiheessa...
- Äiti, kotona
Nuorimmainen on tosin vasta vajaa 3v. Olen ollut pk:ssa töissä, enkä halusta lastani sinne veisi. Ainakin siihen asti olen, että nuorimmainenkin on koulussa.
- alkup.
Miten olette pärjänneet taloudellisesti, tuethan loppuu kun nuorin täyttää 3v (paitsi tietysti lapsilisä). Onko toinen puoliso hyväpalkkaisessa työssä vai onko elämä "penninvenyttämistä"?
- Minni
poikani (ainokaiseni) syntyi 10v. sitten. Kauan toivottu ja kaivattu, päätin antaa hänelle aikaa ja seurata hänen kasvunsa jokaista päivää, toista tilaisuutta kun meille ei koskaan olisi tullut. No, äitiysloman jälkeen jäin hoitovapaalle, kun lapsi täyttyi 3 tulot loppuivat ja ryhdyin yksityiseksi pp hoitajaksi. Minulla oli 2 osa-aikalasta hoidossa ja heistä sain muistaakseni nykyrahassa yhteensä 600€ kuukaudessa. Eihän se paljoa ole, mutta parempi kuin ei mitään. Niin pienistä tuloista ei tarvinnu huolehtia vielä työeläkemaksuista, joka yksityisellä olisi iso haukkaus palkasta. (Mieheni maksoi yksityistä eläkevakuutusta minulle tältä ajalta.) Sitä tein 2 vuotta. Sen jälkeen meillä kävi tukilapsia viikonloppuisin. Kaupunki maksoi heistä vuorokausitaksaa n.35€/päivä/muksu, harrastettuani tätä otimme sijaislapsen sisareksi pojallemme. Yhteensä olin täysin kotona melkein 7 vuotta. Kun poikani meni ekalle ja tyttö päiväkotiin, tein ala-asteelle luokanopettajan sijaisuuksia, kävelin poikani kanssa koulumatkat. Se oli kivaa aikaa.
Meitä on kovasti auttanut se, että mieheni on hyväpalkkaisessa työssä, ei olisi tarvittu lisäansioita, mutta en ole koskaan osannut olla ihan vaan kotona pyörittämässä sitä tavallista arkea. - Isä, äiti, 5xlapsi
Meillä on ratkaistu ihan käytännön syistä näin, että olen kotona(taksikuski ,kokki ,siivooja, erotuomari, pyykkäri...). Kun on useampi lapsi niin arki pyörii jouhevammin kun on jompikumpi kotona. Kuukaudessa saamme(siis ME saamme) lapsilisineen yli 4000e/kk netto.
töihin 08/06, poika on tuolloin 2,3 vuotias.
- jenni
mun esikoinen meni perhepäivähoitoon 1,5v ja toinen tulee olemaan 1,3kk kun syksyllä aloitan työt.MEni ihan hyvin ja kodinomainen hoito pienellä ryhmällä toimi ainakin ekan kanssa hyvin, kiva hoitaja ja lapsi viihtyi alusta asti hyvin. Oli kivempi jättää kun jo osasi kävellä ja puhua sentään vaikka aika pieni vielä olikin.
- Kika
Meillä ei ole lapset olleet päivääkään hoidossa, ellei sitten eskaria lasketa hoidoksi.
Kun nuorimmat olivat vajaat kaksi vuotta, menin iltatöihin, jolloin olin päivät lasten kanssa ja illat niitä hoiti mies. En ollut töissä joka ilta, vaan 2-4 iltaa ja lauantait, joten yhteistäkin aikaa perheen/ miehen kanssa jäi riittävästi. En ymmärrä miksei osa-aikatyön mahdollisuutta käytetä enemmän, varsinkin jos töihin menon ainoa syy on taloudellinen.
Voihan sitä hetkellisesti tehdä osa-aikatyötä
"väärälläkin alalla" jos oman alan töitä ei voi sijoittaa iltaan.
Itse aloitin päivätyöt vasta sitten kun lapset olivat sen verran isompia että osaavat lähteä melkein itse kouluun (=soitan ja varmistan).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2018104- 564982
- 244627
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni274540Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv364350Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h594230- 623823
- 423475
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on372749- 452479