Miten tulee paras perunamuussi? Jauheesta vai pitkästä tavarasta? Miten puikulasta?
Mistä hyvä muussi?
Päivällinenodottaa
754
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Turha edes kysyä, valmiista muusijauheista tulee lähinnä tapettiin teriä, kannattaa valita muusikot sopivat potut eikä perunoista tehtyä muusia tarvitse soseuttaa aivan velliksi, saa jäädä hieman karkeaksi niin A vot?
Osta löysiä perunoita ja keitä niin kauan lunnnes ovat kivikovia
Yöllä nakkikioskille ja saat muusia omasta päästä
Paras perunamuusi tulee jauhoisesta perunasta. Nykyään pusseissa on mainittu, mihin ruokalajiin sopivinta. Valmiit muussit liisteriä. Nakit ja perunasose, mainitaan usein yhdessä. Itse suosin kuitenkin herkkävatsaisena mieluummin kalaa, kunhan ei ole rasvassa pannulla korvennettua. Perunamuusi säilyy useamman päivän, herkullisinta vasta valmistettuna.
Paras muusi Lapin puikulasta , sekaan vain voita eikä mitään muuta
Samaa mieltä, sillä varauksella vaan että Lapin Puikula on nykyisin ala-arvoista, puikulaa saa sentään etelämpänäkin kasvatettua ja se on erinomaista.
Ou jee jännää