Mulla roikkuu talipallot niitä varten, mutta mitä ihmeen nokkimisaikoja ne noudattaa kun esim nyt klo 11 yhtään ei missään lentele, mutta kohta ne hyökkää hirveellä invaasiolla evästämään.
Ihmin tinttien sielunelämää
10
130
Vastaukset
- Siinäpä.pulma
Lauantain pähkäilyä.
- Siinäpä.pulma
Kerran havainnu meilläpäin pyrstötiaisen, hömölöitä kyllä..
Siinäpä.pulma kirjoitti:
Kerran havainnu meilläpäin pyrstötiaisen, hömölöitä kyllä..
Pyrstötinteillä on nokka tai pyrstö tervassa, kuten tissi-ihmisillä aina. Dee Dee.
- dknsajfg
Ei niitä näe täälläkään, paitsi varislintuja.
Ei pikkulintuja ole. Ne kyönähti kesällä kuivuuden aiheuttamaan hyönteiskatoon, eivätkä saaneet poikasia. - Heikunkeikku
Vai ihmit. Ennenkuulumaton sananen meikäläiselle. Kiva on sana ei sen puoleen.
Minä kiinnittelen sanoihin huomiota ja tökkään mukavia sanoja takaraivon sopukassa olevaan "erikoisia sanoja" lokeroon. Nyt sinne meni "ihmi":kin.
Sieltä on sitten helppo kaapasta joku uusiokäyttöön.
Linnuilla on tosiaan omat ajat, jolloin suvaitsevat saapua murkinoimaan. Ennen kymmentä ne vielä piiloilee, mutta sitten alkaa siivet lepattamaan ja he saapuvat.
Ekana pöllähtää yks ja se visertelee tiedoksiannon muille ja kohta muut saapuvat.
Käpytikka saapuu myös päivittäin. Punatulkut ovat siirtyneet metsien keskeltä tänne ihimisten ilmoille. Toki näin, koska onhan se syöminen helppoa lintulaudoilta. Valmiista pitopöydästä.
Linnut tuovat mukavaa piristystä pihaan, kun talvi on käärinyt ittensä luonnon ympärille ikävän ikävästi. Puutkin lehdettöminä, kuolleen näköisinä, kököttävät viluisina. Onneksi kuuset ja männyt sentäs tuovat hieman vihreyttä ympäristöön.Kivoja huomioita Sinulta. Muuten, muistan sinut (nimimerkkisi) yli kymmenen vuoden takaa ja näköjään jatkat ihmisläheistä suhtautumistasi palstan vääntöihin.
- Heikunkeikku
Teemuna kirjoitti:
Kivoja huomioita Sinulta. Muuten, muistan sinut (nimimerkkisi) yli kymmenen vuoden takaa ja näköjään jatkat ihmisläheistä suhtautumistasi palstan vääntöihin.
Mulla kans kolahti päässä siihen malliin kun näin nimimerkkisi, että tuntuupa nimi tutulta. En ollut varma ja siirsin kolahdukseni syrjään.
Työpaikassa oon sanonut, että kuulun jo kalustukseen, kun oon niin kauan samasa paikassa työtäni tehnyt. Kohta tai nyt jo voin sanoa, että kuulun palstan kalustoon. Sen verran kauan oon täällä harhaillut. Hetken kun naputtelee, niin on kirjoituskiintiö saatu täyteen.
Mitä vääntöihin tulee, niin semmonen ei mulle passaa. Jankuttamiset tai "tahdon sanoa viimeisen sanan"-ajatus ei tosiaan ole mun juttuani. Voin sanoa jämäkästikin kerran oman mielipiteeni ja se on siinä sitte. mielipiteeni joko passaan muille tai sitten ei. Ei väliä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain35110229Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja
Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve112922Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim2852306Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha1242096Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U381873SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918
kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,1011673Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa
Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..1411643- 1471557
Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin721385Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko931056