Olen maininnut, että aina kun jaksaa nähdä vaivaa ja selvittää totuuden kreationistien, vaihtoehtopillerikauppiaiden ja muiden hörhöjen siteeraamien lähteiden ja "tutkimusten" taustalla, törmää virheisiin ja valheisiin, joita näiden tekijät eivät suostu korjaamaan edes senkään jälkeen kun ne heille on aivan yksiselitteisesti esitetty. Virheitä voi sattua jokaiselle, mutta ellei korjaa väärää väittämää kun se on virheelliseksi osoitettu, voidaan puhua valehtelusta.
Tässä tapauksessa joku on ollut minua aikaansaavampi, jaksanut nähdä vaivan ja verrannut vaihtoehtotohtorin kirjoittamien ja myymien kirjojen väitteitä tutkimustuloksista siihen, mitä tutkimuksista oikeasti kävi ilmi. Kyse on tällä kertaa vaihtoehtoilija Antti Heikkilän tuotoksista.
Juuri tällaisiin virheisiin törmäsin itsekin kerta toisensa jälkeen, vuosi toisensa jälkeen. Valitettavasti itseään "toisinajattelijoina" ja "kriittisinä" pitävät vaihtoehtoilijat eivät koskaan itse vaivaudu ottamaan asioista selvää ja tuntuukin hieman siltä, että he mieluummin elävät valheessa omien ajatustensa ympäröiminä, kuin olisivat valmiita hyväksymään sen miten asia oikeasti on.
"4. Faktantarkastusprojekti ja 400 asiavirhettä
Vaikka tämä on kohtuullisen epämiellyttävää toimintaa, otin projektikseni käydä läpi Heikkilän kirjoituksia läpi ja tarkastaa niissä faktoina esitettyjä väittämiä.
Selkeä havaintoni oli se, että teksteissä oli yllättävän paljon selkeästi virheellisiä väittämiä. Heikkilän virheissä toistuvasti kuvaillaan tutkimusten pääkohtia täysin virheellisesti, käännetään korrelaatioita kausaatioiksi ja annetaan täysin virheellisiä lukemia tutkimustuloksista.
Löydetyt asiavirheet on esitetty tässä taulukossa:" https://docs.google.com/spreadsheets/d/1v6JUuHF1EKk6aKtJtMKAKkQ47spI4WdQ5jx1-UE1ptY/edit#gid=0
http://valtsuhealth.blogspot.com/2016/02/antti-heikkila-ja-loputtomat-asiavirheet.html
Vaihtoehtoilijoiden "todisteet" vs. todellisuus
3
96
Vastaukset
- oletLuuseri
Mikäs se sinun tutkintosi olikaan!?
Ilmeisesti apukoulu ja kiertokoulu!
Haluat vain haukkua hienoa ja hyvää lääkäriä, joka tekee parhaansa auttaakseen potilaitaan juuri sinun tapaisia selfmade-tohtoreita vastaan, joilla ei ole mitään tajua mistään.
Haukkuminen asetta sinut huonoon valoon, koska sinulla ei ollut mitään tieteellisiä todisteita tohtori Anttilaa vastaan! - Tulokset
Oletko jo unohtanut se tutkimuksen tuloksen, jossa vankkaa näyttöä mainostamasi tahon tehosta oli todettu 13%:n verran? Mietipä sitä ja sen seurauksia!
- TLI
Aloittaja on juoppo kännissä horiseva Naapurini, jota ei kannata uskoo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1125468Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku413665Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖523495Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle933348- 811887
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt341777450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1341667Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.431619Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531326- 161189