Valvottuani kivuissa taas aamuun olen seurannut jo jonkun aikaa https://goo.gl/5Vtu7K oheista keskustelua joutamatta vielä jyrähtämään tälle ns. läheiselle:
"Hullunläheinen
14.12.2018 23:50
Mitä tehdä, kun läheinen juoksee erikoislääkäriltä toiselle ja mitään ei ole koskaan löytynyt? Muutama vuosi sitten hänen käsi vaivasi häntä, särki niin kovin ettei unta saanut. Lopulta pääsi hermoratatutkimuksiin ym ja kaikki oli kunnossa, käsisärky loppui siihen. Sitten on ollut vatsakipuja ja kaikki mahdolliset tähystykset on tehty, kaikki oli kunnossa, vatsakivut loppuivat siihen. Allergiatesteissä hän on juossut monesti, koska on omasta mielestään allerginen lähes kaikelle. Koko ajan vatsa menee milloin mistäkin sekaisin tai kurkkua kutittaa. Juurikaan millekään ei ole allerginen ja nekin mille on allerginen, on lievästi allerginen.
Lievä astma on myös todettu ja siihen käyttää tietysti paljon eri astmalääkkeitä ja -hoitoja. Kärsii jatkuvasti sisäilmaongelmista ja migreenistä ja ihan oikeasti kaikesta. Itse alan olemaan aivan loppu, ainoa keskusteluaiheemme on hänen sairaudet. Ja hän on siis yksinelävä, 40-vuotias nainen.
Koska tämä loppuu? Koska joku lääkäri ehdottaa mt-ongelmia? Itse en uskalla asiaan puuttua."
Sivuhuomautuksena homesairaat - mitä arvelette tästä läheisen sairauksien repostelusta netissä?
3
149
Vastaukset
- vaivojensavanki
Vanha sanonta on, että "joka vaivojansa valittaa on vaivojensa vanki."
No jos oikeasti on sisäilmaonglma, niin se pitää tutkia ja ongelma poistaa.
Asmalääkkeitäkään ei pidä tolkuttomasti ottaa.
Yleisesti ottaen, joskus menee näin, että kun mitää sairautta ei löydy niin vika on sillä.
Itse muistan tapauksen kun alakoulua käyvä poika oli lähes aina sairas.
Häntä käytettiin lääkäriltä lääkärille, mitää sairautta ei koskaan löytynyt.
Poika oli koulukiusattu, ja kotonakaan ei ollut hyvä olla.
Kun hän aikuistu, niin kyseessä olevat ongelmat hävisivät."'Vanha sanonta on, että 'joka vaivojansa valittaa on vaivojensa vanki.'
No jos oikeasti on sisäilmaonglma, niin se pitää tutkia ja ongelma poistaa.
Asmalääkkeitäkään ei pidä tolkuttomasti ottaa.
Yleisesti ottaen, joskus menee näin, että kun mitää sairautta ei löydy niin vika on sillä."
- Vai olet tuota mieltä. Kaarlo Kramsun runossa on jatkoakin vielä isoäitini lisättyä siihen perään vielä: Ei oikeutta maassa saa, ellei itse sitä hanki.
Kaikille ei vaan sitä oikeutta suotaisi, josta kirjasin aamusivuunikin jo jotain:
"Sunnuntaina 16/12∙2018
Rakas Jumala, siunaa ja varjele ja ole aina kanssani. Kiitos kaikesta.
ღ
Kello on 5.59 ja minua jäytää niin saatanasti. Unen sijaan sain taas tätä helvetin särkyä, joka vuosien kärsimisen jälkeen näkyy kasvoissani ja kaikessa ennenaikaisena vanhenemisena. Helvetin tähden, kun niiden, joiden pitäisi auttaa, eivät halua nähdä kitumista kitumisena. Valheet ovat rakkaampia ja aivopesu sairauksien hoitamisen sijaan. Ollaan liikkeellä juu muka 'elämän tähden' jättäen toiset kylmästi heitteille. Eipä ole näihin sairauksiin saanut lääkäreiltä apua, eipä laki potilaan hyvästä kohtelusta koske borrelioosin uhreja ja homesairaita mainitakseni heitteille jätetyistä pari ryhmää listan ollessa vähän pidempikin."sanasinko kirjoitti:
"'Vanha sanonta on, että 'joka vaivojansa valittaa on vaivojensa vanki.'
No jos oikeasti on sisäilmaonglma, niin se pitää tutkia ja ongelma poistaa.
Asmalääkkeitäkään ei pidä tolkuttomasti ottaa.
Yleisesti ottaen, joskus menee näin, että kun mitää sairautta ei löydy niin vika on sillä."
- Vai olet tuota mieltä. Kaarlo Kramsun runossa on jatkoakin vielä isoäitini lisättyä siihen perään vielä: Ei oikeutta maassa saa, ellei itse sitä hanki.
Kaikille ei vaan sitä oikeutta suotaisi, josta kirjasin aamusivuunikin jo jotain:
"Sunnuntaina 16/12∙2018
Rakas Jumala, siunaa ja varjele ja ole aina kanssani. Kiitos kaikesta.
ღ
Kello on 5.59 ja minua jäytää niin saatanasti. Unen sijaan sain taas tätä helvetin särkyä, joka vuosien kärsimisen jälkeen näkyy kasvoissani ja kaikessa ennenaikaisena vanhenemisena. Helvetin tähden, kun niiden, joiden pitäisi auttaa, eivät halua nähdä kitumista kitumisena. Valheet ovat rakkaampia ja aivopesu sairauksien hoitamisen sijaan. Ollaan liikkeellä juu muka 'elämän tähden' jättäen toiset kylmästi heitteille. Eipä ole näihin sairauksiin saanut lääkäreiltä apua, eipä laki potilaan hyvästä kohtelusta koske borrelioosin uhreja ja homesairaita mainitakseni heitteille jätetyistä pari ryhmää listan ollessa vähän pidempikin."Kello 23.35.
Saako sairautta ja kuolemaa vihata.
- Saa.
Saako vihata epäoikeudenmukaista ja raukkamaista kohtelua.
- Saa.
Saa tuntea omat tunteensa.
Mikä oikeus kenelläkään on kävellä toisten päältä ja vähätellä näitten kipuja ja sairauksia?
- Ei mitään oikeutta.
Vääryyttä se on, jota saakin vihata.
Näiden merkeissä jatketaan vielä.
Asia ei ole loppuunkäsitelty. Ei täällä eikä missään.
Söin juuri viimeisiä suupaloja kuullessani, että hän on kuollut.
Kummisetäni vaimo https://goo.gl/Gs1Fc1 kiduttuaan vielä viikon.
Siihen sairaudet johtavat. Kuolemaan.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2018324- 565202
- 244847
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni274750Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv364570Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h744467- 624043
- 423685
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on402964- 452679
