Oriontornit eli orkkarit on kuuluisa 4 kerrostalon kokonaisuus orimattilan keskustassa. Niissä taloissa on asunut ja saanut alkunsa moni orimattilalainen. Oriontornit olivat ainakin kasarilla huonossa maineessa ja käsittääkseni nykyään meno niissä on rauhoittunut.
Tässä ketjussa muistellaan oriontorneja ja niissä sattuneita tapauksia ym.
Muistattekos kun eräs henkilö tippui 6 kerrolksen parvekkeelta ja selvisi kuin ihmeen kaupalla elossa tai kun eräs hurjapää laittoi eräänä uutena vuotena kaikki asunnnon ikkunat hajalle?
Oriontornit ketju
8
1118
Vastaukset
- Orkkulakorahtelee
Aloittajan teksti kertoo kyllä selvästi mikä on riivannut ja riivaa edelleen Orimattilassa. Se sukur.
Ei ihme että fiksu väki lähtee pois. Tänä vuonna jo 170 muuttanut muualle.- On.Se.Perin.konua
Mistä olet tuon 170 luvun saanut? Ei noin paljoa voi lähtijöitä olla 16000 asukkaan paikkakunnalla. Ja vaikka joku on lähtentkii niin paljonkoos on tilalle tult?
- Hennaarakastan
Hennaan on rakentunut jo talo.Käsittääkseni siis 2 asukasta sen mukana tullut Orimattilaan.Henna tuo ensi vuonna jo suurehkon muuttovoiton.Näin me Kokoomusta äänestävät uskomme vahvasti.
- Minäkintykkään
Hennaarakastan kirjoitti:
Hennaan on rakentunut jo talo.Käsittääkseni siis 2 asukasta sen mukana tullut Orimattilaan.Henna tuo ensi vuonna jo suurehkon muuttovoiton.Näin me Kokoomusta äänestävät uskomme vahvasti.
Minä olen samaa mieltä. Minäkin narsistina löysin kotini Kokoomuskesta. Minä olen samaa mieltä että Hennassa on Orimattilan Toivo.
- Anonyymi
Se oli koulutien torni missä Unski hyppäsi tupakan perään.
- Anonyymi
OK. Milloin tapahtui ja kuka on Unski?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
OK. Milloin tapahtui ja kuka on Unski?
Janne ja Unski riitapukarit . Kansalaiskoulussa 1968.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
OK. Milloin tapahtui ja kuka on Unski?
Unski on eki
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4232827Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys182394Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1252185- 1201857
Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2421580Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1861230Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2051229Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1511183Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel281168TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p201080