Pitkän matikan geometria tehtävä

osaisiko kukaan ratkaista tälläistä laskua
Laske säännöllisen 8-kulmion ympäri piirretyn ympyrän säteen pituus, kun 8-kulmion sivun pituus on 6,0m

Voisisiko joku antaa vähän vinkkiä miten alkaisin laskemaan

Kiitos!!!
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

kokeilepa näin.

Piirrä kuvio paperille tai tietokoneella.
Jos on kyseessä sännöllinen 8-kulmio niin yksi keskuskulma on silloin 45°.
puolet siitä kulmasta on α = 22,5 °.

trigonometriaa käyttöön.
sin α= vastainen/hypotenuusa
sin α =b/h
b=6,0m/2 = 3,0m
sin22,5°= 3,0m/h
laske hypotenuusan h pituus.
h=R
R=8-kulmion ympäri piirretyn ulkoympyrän säde.

Ihan peruslaskemista. Kuuluu peruskoulun puolelle.

Äänestä
  • Mun mielestä hypotenuusan pituus on sen ympyrän säde. Ympyrä oli siis piirretty 8-kulmion ulkopuolelle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lolololololol kirjoitti:

osaisiko kukaan ratkaista tälläistä laskua
Laske säännöllisen 8-kulmion ympäri piirretyn ympyrän säteen pituus, kun 8-kulmion sivun pituus on 6,0m

Voisisiko joku antaa vähän vinkkiä miten alkaisin laskemaan

Kiitos!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu