Helsinki-Vantaalla 20 miljoonan matkustajan raja rikki

10xreissua_vuodessa

Helsinki-Vantaa on rikkonut 20 miljoonan matkustajan rajapyykin torstaina 13.12.

Lentomatkustus Helsinki-Vantaan lentoaseman kautta on ollut viime vuodet kiivaassa kasvussa. Käynnissä olevalla miljardin euron kehitysohjelmalla lentoasema valmistautuu palvelemaan jopa 30 miljoonaa vuosittaista matkustajaa.

"Tämä on tietysti hieno hetki Helsinki-Vantaalle ja koko suomalaiselle lentoliikennealalle", sanoo Helsinki-Vantaan johtaja Joni Sundelin.

https://www.talouselama.fi/uutiset/te/fe2dbb36-703f-3374-9c49-b85adee5f7bc

2

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Osakkeetpelissä

      Saastetta pukkaa, mutta sehän ei päättäjiä haittaa.

    • Vähemmän saastetta (jos puhutaan kasvihuonekaasuista) tulee kun Japanilainen tai Kiinalainen matkustaja matkustaa Pariisiin Helsingin eikä Dubain kautta. Suorilla lennoilla saastetta tulisi tietysti vähiten, mutta mikäli Suomessa asetettaisiin lentovero liikenne vähenisi kyllä Helsingissä, mutta kokonaisuudessaan kasvaisi, pääosa tästä välilaskullisesta liikenteestä alkaisi käyttää nykyistä pidempää reittiä. Ja välilaskullinen liikenne ei ole mihinkään katoamassa, se ei ole suomalainen keksintö.
      Hiilidioksidi on globaali ongelma, jossa Finnairin tuottama tonni hiilidioksidia on yhtä paha kuin Emiratesin tuottama. Nyt vain näyttää siltä, että suomalaisessa keskustelussa halutaan vähentää ne Finnairin tuottamat tonnit ja siirtää ne 1,20 kertaisina Emiratesin tuotettaviksi. Samalla Emirates saa tuottaa myös muutaman tuhannen ihmisen varsin hyväpalkkaiset työt, joista myös suhteellisen merkittäviä verotuloja tulee valtiolle.
      Matkailijoille reitti Aasiasta Eurooppaan ei koskaan ole ollut edullisin Finnairin kanssa, mutta se on ollut hyvä yhdistelmä turvallisuusmielikuvaa, kohtuullista lentoaikaa ja suoraa lentoa edullisempaa hintaa ja suoraa lentoa parempaa saatavuutta. Tähän astikin matkailijalle on ollut keskimäärin edullisempaa lentää Emiratesilla, mutta pidempi lentoaika, on kääntänyt valinnan Finnairin eduksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      200
      2891
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      63
      2730
    3. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      23
      2082
    4. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      69
      1695
    5. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      143
      1483
    6. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      181
      1430
    7. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      111
      1401
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      139
      1355
    9. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      90
      1314
    10. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      1181
    Aihe