1 kaveri sanoi että ne on ihan perseestä ja puhkovat renkaat eivätkä pidä .
Tekeekö ruuvinastoilla mitään
Rahatmenihukkaan
5128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Miten niin puhkovat renkaat? Ruuvinastat kierretään traktorin renkaissa ripoihin, eivätkä ne ole niin pitkiä, että rikkoisivat renkaat niin, ettei ilma pysy sisällä. Kyllä ruuvinastat toimivat traktorissa ihan hyvin. Ei ne tietty kunnon ketjuille pärjää, mutta jäällä pitää hyvin.
Monethan ruuvaavat ihan tavalliset kovat ruuvit esim. moottoripyörän tai mönkijän renkaisiin sisäpuolelta, että on taatusti pitävät renkaat crossiajossa. Tosin silloin käytetään sisärenkaita.
Ja jotkut ruuvailevat peltikaton nauloja renkaisiin nastoiksi. Kokemusta ei itsellä ole, mutta kuulemma nekin pelittävät
Ei ne ainakaan sieltä ole ! Sopivat ruuvinastat tuo auttavan pidon...tosi liukkaalla...
Kate ruuvit voi vähän aikaa pitää...hyvin lumella...mutta lienevät liian pehmeetä materiaalia jäätikölle... hiekka ja asfaltti kulutta melko nopeasti...pitämättömäksi ainakin jäätikölle.
Yhden talven kestää ne kateruuvitkin
Renkaita ei ruuvinastat puhko. Itsellä meni Fiskarssin sakset traktorin ripaan syvälle asti ja on 30 vuotta renkaissa pysynyt vielä ilma.