Mobiilidata

Katselin tossa DNA:n hintoja mobiilidatan suhteen ja näyttää että Egyptissä maksaisi yli 11€ / MB kun Thaimaassa on hinta 0,1€ / MB.
Eli on turhan kallista tuo..
Osaako kukaan neuvoa mikä olisi halvin / paras paikallinen prepaid liittymä?
Hotellissa näytti olevan maksullinen wifi 250MB / 50€, onhan tuokin jo halvempi mutta kun on pakko töiden puolesta olla mobiilidata melkein jatkuvasti auki niin datan tarvitsisi olla joitain Gigatavuja viikoksi käyttöön..

13

1589

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • WifiMokkula

      Itsellä käytössä wifi mokkula ja paikallisesta Vodafone kaupasta liittymä.

    • no sama liittymä kyllä käy suoraan läppäriin, mitä liittymä maksoi ja mit pitää sisällään?

    • Bubuu555

      Ostin 20gigaa heti lentokentältä hurghadassa. Maksoi 12,5 euroa. Riittää hyvin ja nopea netti 4g. Etisalat operaattori

      • Bubuu555

        Pyydä heidät asentamaan se


    • Joo, no reissu on tullu tehtyä. Ostin lentokentältä Etisalatin simmejä useamman kappaleen kun noi muksut käyttää dataa hiukan enemmän kuin minä. 10Gt oli noin 9€.

    • hähähähähähähähähä

      Halpa nettiyhteys on Egyptissä tärkeää.
      Koko lomanne vietätte vessan pöntöllä eikä siinä muuta ajankulua ole kuin lähettää tuttaville aurinkoisia terveisiä.

    • 40gb

      Orange lentokentän myymälästä 40gb 17e liittymä, eilen ostettu.

    • AivotNarikassa

      Kuka helvetti tarvitsee 20 tai 40 gigaa 1- 2 viikon lomamatkan ajaksi?
      Eikö teillä reppanoilla ole lomalla parempaa tekemistä, kuin katella hd pornoa tai pelailla pelejä kännykällä?

      Yksinäiset netti riippuvaiset vässykät...

      • Säälin

        Yksinäinen ihminen on yksinäinen myös lomalla.
        Roikutaan koko päivä netissä ja etsitään sisältöä surkeaan elämään.


    • 40gb

      Meillä on iso porukka sukellusreisussa ja kun hotellille palataan niin pitää päivän sähköpostit tarkastaa. 40gb:n kortti on kiinni mokkulassa jota käyttää 10 henkilöä.

      • Anonyymi

        Pitää Sähköpostit katsoa lomalla? Onneksi minun ei tarvitse. Joutaa katsomaan loman jälkeenkin:


      • Anonyymi

        Ok, kiva tietää!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ok, kiva tietää!

        No se neuvoksi, että ottakaa helvetissä mobiilidata pois käytöstä kun olette kyptissä.
        Muistaakseni yksi Mb maksoi jotain 12 euroa. Jos lähetät muutaman kuvan ja pistät vatsuppiin niin saa kauan kaivaa kuvetta että kuvat on maksettu. Hurghadassa oli muutama baari jossa wifi mutta ne oli vitun hitaita eikä ne mukamasten toimineet aina. Oletan, että ne baareissa pisti wifin aina sopivasti päältä pois että sai pidätettyä asiakasta mahdollisimman pitkään. Luksorissa oltiin jossaki hotellissa jossa muka oli wifi. Vitun paskat....ei se toiminut. Portieeri toi mukamasten salaa mulle wifi salasanan jolla supernopea netti toimii. Sano, this password is only for your use...no eihän se toiminu. Naurettavaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      66
      6053
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      116
      5331
    3. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      415
      4246
    4. Aleksei Miltsakov - venäläinen uusnatsi antaa oppitunteja lapsille

      34-vuotias Miltsakov palvelee Le Monden mukaan yhä Ukrainassa tiedusteluun ja sabotaasiin erikoistuneen Russitš-yksikön
      Maailman menoa
      56
      3555
    5. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      149
      3352
    6. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      61
      2840
    7. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      135
      2204
    8. 29
      2201
    9. Pyydän anteeksi etten osannut ratkaista

      Mitään muuta kuin lähtemällä. Et oikein tullut vastaan etkä kuunnellut. Tuntui että minun piti koittaa sopia ja sovitell
      Ikävä
      85
      1999
    10. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      19
      1980
    Aihe