Mobiilidata

Katselin tossa DNA:n hintoja mobiilidatan suhteen ja näyttää että Egyptissä maksaisi yli 11€ / MB kun Thaimaassa on hinta 0,1€ / MB.
Eli on turhan kallista tuo..
Osaako kukaan neuvoa mikä olisi halvin / paras paikallinen prepaid liittymä?
Hotellissa näytti olevan maksullinen wifi 250MB / 50€, onhan tuokin jo halvempi mutta kun on pakko töiden puolesta olla mobiilidata melkein jatkuvasti auki niin datan tarvitsisi olla joitain Gigatavuja viikoksi käyttöön..

13

1596

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • WifiMokkula

      Itsellä käytössä wifi mokkula ja paikallisesta Vodafone kaupasta liittymä.

    • no sama liittymä kyllä käy suoraan läppäriin, mitä liittymä maksoi ja mit pitää sisällään?

    • Bubuu555

      Ostin 20gigaa heti lentokentältä hurghadassa. Maksoi 12,5 euroa. Riittää hyvin ja nopea netti 4g. Etisalat operaattori

      • Bubuu555

        Pyydä heidät asentamaan se


    • Joo, no reissu on tullu tehtyä. Ostin lentokentältä Etisalatin simmejä useamman kappaleen kun noi muksut käyttää dataa hiukan enemmän kuin minä. 10Gt oli noin 9€.

    • hähähähähähähähähä

      Halpa nettiyhteys on Egyptissä tärkeää.
      Koko lomanne vietätte vessan pöntöllä eikä siinä muuta ajankulua ole kuin lähettää tuttaville aurinkoisia terveisiä.

    • 40gb

      Orange lentokentän myymälästä 40gb 17e liittymä, eilen ostettu.

    • AivotNarikassa

      Kuka helvetti tarvitsee 20 tai 40 gigaa 1- 2 viikon lomamatkan ajaksi?
      Eikö teillä reppanoilla ole lomalla parempaa tekemistä, kuin katella hd pornoa tai pelailla pelejä kännykällä?

      Yksinäiset netti riippuvaiset vässykät...

      • Säälin

        Yksinäinen ihminen on yksinäinen myös lomalla.
        Roikutaan koko päivä netissä ja etsitään sisältöä surkeaan elämään.


    • 40gb

      Meillä on iso porukka sukellusreisussa ja kun hotellille palataan niin pitää päivän sähköpostit tarkastaa. 40gb:n kortti on kiinni mokkulassa jota käyttää 10 henkilöä.

      • Anonyymi

        Pitää Sähköpostit katsoa lomalla? Onneksi minun ei tarvitse. Joutaa katsomaan loman jälkeenkin:


      • Anonyymi

        Ok, kiva tietää!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ok, kiva tietää!

        No se neuvoksi, että ottakaa helvetissä mobiilidata pois käytöstä kun olette kyptissä.
        Muistaakseni yksi Mb maksoi jotain 12 euroa. Jos lähetät muutaman kuvan ja pistät vatsuppiin niin saa kauan kaivaa kuvetta että kuvat on maksettu. Hurghadassa oli muutama baari jossa wifi mutta ne oli vitun hitaita eikä ne mukamasten toimineet aina. Oletan, että ne baareissa pisti wifin aina sopivasti päältä pois että sai pidätettyä asiakasta mahdollisimman pitkään. Luksorissa oltiin jossaki hotellissa jossa muka oli wifi. Vitun paskat....ei se toiminut. Portieeri toi mukamasten salaa mulle wifi salasanan jolla supernopea netti toimii. Sano, this password is only for your use...no eihän se toiminu. Naurettavaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      228
      20995
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      96
      4204
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      77
      2911
    4. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      51
      2183
    5. Temutatko ?

      Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
      60 plus
      198
      1828
    6. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      289
      1632
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      136
      1567
    8. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      73
      1561
    9. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      169
      1499
    10. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1393
    Aihe