Mobiilidata

Katselin tossa DNA:n hintoja mobiilidatan suhteen ja näyttää että Egyptissä maksaisi yli 11€ / MB kun Thaimaassa on hinta 0,1€ / MB.
Eli on turhan kallista tuo..
Osaako kukaan neuvoa mikä olisi halvin / paras paikallinen prepaid liittymä?
Hotellissa näytti olevan maksullinen wifi 250MB / 50€, onhan tuokin jo halvempi mutta kun on pakko töiden puolesta olla mobiilidata melkein jatkuvasti auki niin datan tarvitsisi olla joitain Gigatavuja viikoksi käyttöön..

13

1565

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • WifiMokkula

      Itsellä käytössä wifi mokkula ja paikallisesta Vodafone kaupasta liittymä.

    • no sama liittymä kyllä käy suoraan läppäriin, mitä liittymä maksoi ja mit pitää sisällään?

    • Bubuu555

      Ostin 20gigaa heti lentokentältä hurghadassa. Maksoi 12,5 euroa. Riittää hyvin ja nopea netti 4g. Etisalat operaattori

      • Bubuu555

        Pyydä heidät asentamaan se


    • Joo, no reissu on tullu tehtyä. Ostin lentokentältä Etisalatin simmejä useamman kappaleen kun noi muksut käyttää dataa hiukan enemmän kuin minä. 10Gt oli noin 9€.

    • hähähähähähähähähä

      Halpa nettiyhteys on Egyptissä tärkeää.
      Koko lomanne vietätte vessan pöntöllä eikä siinä muuta ajankulua ole kuin lähettää tuttaville aurinkoisia terveisiä.

    • 40gb

      Orange lentokentän myymälästä 40gb 17e liittymä, eilen ostettu.

    • AivotNarikassa

      Kuka helvetti tarvitsee 20 tai 40 gigaa 1- 2 viikon lomamatkan ajaksi?
      Eikö teillä reppanoilla ole lomalla parempaa tekemistä, kuin katella hd pornoa tai pelailla pelejä kännykällä?

      Yksinäiset netti riippuvaiset vässykät...

      • Säälin

        Yksinäinen ihminen on yksinäinen myös lomalla.
        Roikutaan koko päivä netissä ja etsitään sisältöä surkeaan elämään.


    • 40gb

      Meillä on iso porukka sukellusreisussa ja kun hotellille palataan niin pitää päivän sähköpostit tarkastaa. 40gb:n kortti on kiinni mokkulassa jota käyttää 10 henkilöä.

      • Anonyymi

        Pitää Sähköpostit katsoa lomalla? Onneksi minun ei tarvitse. Joutaa katsomaan loman jälkeenkin:


      • Anonyymi

        Ok, kiva tietää!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ok, kiva tietää!

        No se neuvoksi, että ottakaa helvetissä mobiilidata pois käytöstä kun olette kyptissä.
        Muistaakseni yksi Mb maksoi jotain 12 euroa. Jos lähetät muutaman kuvan ja pistät vatsuppiin niin saa kauan kaivaa kuvetta että kuvat on maksettu. Hurghadassa oli muutama baari jossa wifi mutta ne oli vitun hitaita eikä ne mukamasten toimineet aina. Oletan, että ne baareissa pisti wifin aina sopivasti päältä pois että sai pidätettyä asiakasta mahdollisimman pitkään. Luksorissa oltiin jossaki hotellissa jossa muka oli wifi. Vitun paskat....ei se toiminut. Portieeri toi mukamasten salaa mulle wifi salasanan jolla supernopea netti toimii. Sano, this password is only for your use...no eihän se toiminu. Naurettavaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      115
      12328
    2. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      60
      4534
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      153
      4416
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      465
      4168
    5. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      118
      4108
    6. 71
      3725
    7. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      54
      2838
    8. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      21
      2739
    9. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      2069
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      20
      1650
    Aihe