HSI, Helsingin Seudun Isännöitsijät

laatua vaativa

Hei,

Onko kellään kokemuksia HSI:n isännöinnistä Helsingin kantakaupungin alueella? Taloyhtiömme etsii pätevää isännöitsijää, joka selviää vanhemmankin taloyhtiön haasteista.

Isännöintitoimiston vaihto on aina hankalaa, joten nyt pitäisi löytyä se todellinen asiantuntija hommiin. Ehdottakaa, jos tunnette päteviä isännöitsijöitä.

14

6986

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maya

      HSI on yksi muiden joukossa, mutta esimerkiksi Kantakaupungin Isännöisijät hoitavat vanhat arvotalot erittäin mallikkaasti.

      Tarjousta pyytäessähän kannattaa muutenkin hieman kysellä referenssi kohteiden asukkailta / hallitukselta mielipiteitä eikä vain katsoa nroita paperilla (mitä ikävä kyllä liian moni hallitus tekee). Joskus laatuun kannattaa hieman panostaa :)

    • leila

      Kallis on ja huono. Oikein ISO9000 sertifioitu mutta hommat tökkii rankasti. Vältä jos voit.

      • minä.

        suosittelen hyvää is:ää teille, JUKKA TEERIMÄKI isännöintipuistosta, suosittelen ja moni muukin tekisi samoin..


      • JUSTJOO
        minä. kirjoitti:

        suosittelen hyvää is:ää teille, JUKKA TEERIMÄKI isännöintipuistosta, suosittelen ja moni muukin tekisi samoin..

        RUNKKARI JA HUIJARI KOKO JÄTKÄ, TOIMET PITÄISI TUTKIA!!!!!!!


    • KAKE

      Ei perkele homma kusee jo et palkkaa kakee... Simo jos tulee köpi firmasta niin se rullaa heti lapsilta lelut.
      T. Ostin traktorin.

    • joo

      Ei isännöitsiä voi olla aina kaikkien kanssa samaa mieltä ja siten ollaan heti vaihtamassa parempaa.Eihän noitten vanhojen taloyhtiöitten kanssa pärjää kukaan.

      • jopo

        Isännöinti Alffaa jorma Uotista en ainakaan voi suositella


    • Nimetön

      Hsi:llä ainakin Pälvi Sääksvuori on pätevä isännöitsijä ja osaa asiansa. Kannattaa pyytää häntä. Asun kanssa kantakaupungin vanhassa kiinteistössä ja korjaukset tuntuu hänellä luistava ihan hyvin. Muuten ihan perustoimisto, aika kallis mutta kokemukseni mukaan asiantuntevampi kuin moni muu toimisto.

      • Unettomia öitä

        Pälvi Sääksvuori näkyy toimivan Vuolukiventie 1 b opiskelija-asuntolassa myöskin isännöitsijänä.Sen paikan hoidossa on häneltä kyllä karannut mobedi käsistä. Muutenhan hän voi olla ihan jees.


      • Ex-sännöitsijä Jussi

        Pälvillä on nykyään oma toimisto, Fortes Oy. Ihan pätevältä vaikuttaa.


      • Karvas maku
        Ex-sännöitsijä Jussi kirjoitti:

        Pälvillä on nykyään oma toimisto, Fortes Oy. Ihan pätevältä vaikuttaa.

        HSI laskuttaa kaikenlaista erillisveloituslistalla, en suosittele, kalliiksi tulee.


    • Zernon

      Laskuttaa ne muutkin aikaansa seuraavat toimistot erillistöistä, mikä on aivan oikein. Tätä eivät vaan taloyhtiöiden tietämättömät hallitukset/osakkat ymmärrä. Isännöinti on vaativa ja laaja ala, ja on aivan oikein, ettei kaikkea tehdä enää kiinteään kokonaishintaan. Se ei ole kannattavaa.

    • ITS...

      Kiinteistöliiton isännöintipalkkiotutkimus 2011 kertoo että kuukausihinnasta 75% pitäisi olla kiinteää ja 25% erillisveloitettavaa, paine siirtyä 50/50-tilanteeseen on kova ja monin paikoin se on jo arkipäivää. Ei voi suoraan sanoa että toinen osapuoli olisi häviäjä kun erillisveloitettava osuus lisääntyy, sillä kalliilla sovittu kiinteä hinta voi muodostua pelkäksi rahastusautomaatiksi. Erillisveloitukset sentään kohdistuu jonkin konkreettiseen tehtävään tai palveluun, joten rahan vastineeksi ainakin jotain on tapahtunut.

      Kun annat tarjouksen uudelle asiakkaalle voit antaa sen neliö/kuutio/asuntohinnalla jolloin se menee keskiarvon mukaan, mutta et voi aina tietää mitä kaikkea uusia asiakas tuo tullessaan. Pahimmillaan saa käsiisi täyden pommin jossa ensin teet hommat pari vuotta taaksepäin ja sitten vasta pääset itse asiaan, näistä lisähommista sitten et tule saamaan penniäkään lisää.

      Toki ammattilainen haistaa jo kaukaa ongelma-asiakkaan, mutta joskus kuori kiillotetaan ongelmien piilottamiseksi.

    • Anonyymi

      HSI kannattaa kiertää kaukaa !

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      343
      4342
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      142
      2438
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2056
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      142
      1578
    5. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      1117
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      42
      1104
    7. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      28
      1047
    8. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      140
      999
    9. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      989
    10. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      931
    Aihe