Tykkääkö koirasi ilotulitteista?

Allekirjoita.

Rajat räiskeelle -kansalaisaloite ilotulitteiden haittojen vähentämiseksi avattiin tänään

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/3573
18<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Ai hermoheikkojen koirien takiako allekirjoittaisin?

Ilotulitus on sallittu muutaman tunnin VUODESSA. Mieluummin kieltäisin jumalattoman äänekkäät machoilumoottoripyörät, joilla pienimunaiset miehet ajelevat. Takuulla häiritsevät koiria enemmän ja noin 6 kuukautta joka vuosi

Äänestä
  • Ei mopedit haittaa,se on jokajannun oikeus,kuuluu kasvuun.
    Mopoista ei jää roskaa luontoon,eikä se puhkase silmiä kuten raketit.
    Raketit turhia,sotkevat luontoa ja ilmaa,täysin turhaa touhua.
    Luonnonelukat pelkää ja kärsii paukkeesta,naapurilta katos kissakin.

    Äänestä

  • turhaasotkua kirjoitti:

    Ei mopedit haittaa,se on jokajannun oikeus,kuuluu kasvuun.
    Mopoista ei jää roskaa luontoon,eikä se puhkase silmiä kuten raketit.
    Raketit turhia,sotkevat luontoa ja ilmaa,täysin turhaa touhua.
    Luonnonelukat pelkää ja kärsii paukkeesta,naapurilta katos kissakin.

    Niin, mitä nyt mopedit saastuttavat ja tietysti tutkitusti ovat hyvinkin tapaturma-alttiita. Että se siitä luontoystävällisyydestä ja turvallisuudesta, jotka molemmat revit ahteristasi.

    Äänestä

  • Mopoilla monet käy koulussa,töissä jne.Raketeista ei hyötyä,vain sotkua.

    Äänestä

Joo, en allekirjoita minäkään. On paljon tärkeämpi juttuja meneillään.

Äänestä

En nyt sanoisi että tykkää, mutta yksikään koirani (collie, briardmix, lapinkoirat, seropi) ei ole niitä pahemmin pelänneet. Uskoisin, että johtuu eniten taluttajan suhtautumisesta. Ja kyllä, olen aina ulkoiluttanut koiria myös uudenvuodenyönä.

Äänestä

Minulla on ollut useita koiria aina hyvin arkajalkaisesta kiinanharjakoirasta lähtien, mutta edes se ei pelännyt raketteja, eikä ole pelännyt yksikään muukaan koira. Millä vinoutuneella periaatteella vanhoja perinteitä pitäisi muuttaa uusavuttomien koiranomistajien takia vain siksi, että he ovat itse epäonnistuneet sosiaalistamaan ja kasvattamaan omat koiransa? Kertokaa nyt joku, kun en käsitä tämän vaatimuksen logiikkaa!

Me ollaan koko perhe, nykyinen koira mukaan lukien, käyty jo monena vuotena katsomassa raketteja. Niin mennään tänäkin vuonna eikä tarvitse stressata koiran puolesta yhtään, se kun ei korvaansa lotkauta. 😉

Äänestä

En allekirjoita, koirani ei ilotulitteita ole ikinä pelännyt, eikä pelännyt edellinenkään koirani. Kaikkea kivaa ei tarvitse kieltää, niin harvoin paukkuu että kyllä ne pauketta pelkäävät koirat ja muut eläimet sen kestävät.

Äänestä

kyllä tykkää.

Äänestä

Kirjoitettu,turhaa ilmansaastuttamista rakettien ammuskelu .Uudet valoesitykset hienompia,ja luontoyhtävällisiä.

Äänestä

Kävin tunnistautumassa,hyvän asian puolesta.

Äänestä
  • Hienoa,kävin myös😺

    Äänestä

  • Terttu642 kirjoitti:

    Hienoa,kävin myös😺

    Älä itsellesi vastaa, se on noloa!

    Äänestä

En allekirjoita. Koirani ei pelkää kuten en minäkään.

Kai se koira aistii jos omistaja pelkää. Eihän lapsillekkaan saa näyttää että jos vaikka ukkosta pelkää muuten lapsikin pelkää.

Vaikka koira löytyykin jota rakastan niin onhan sekin turha eli ei ole välttämätön. Se on vaan mukavaa kun on koira kuten kissa tms. Kotieläin, ulkomaanmatkat turhia ym.

Kuitenkin aloitteen laatijat ovat liioitelleet vaikutuksia koska todelliset perusteet on hatarat. Itse en ammu tulitteita mutta en ole niitä vastaankaan.

Äänestä

Ei oo tällä hetkellä koiraa viellä, mut ei se paukuttelu ole mielestäni nykyaikaa. Lapset ulkomailla tekee ruokapalkalla paukkuja,ja menehtyy ja loukkaantuu niihin.En kannata,enkä nää mitään järkeä koko touhussa.Ajat on muuttuneet.Toivottavasti koko paukuttelu loppuu.Ei ole mitään syytä jatkaa,ilman on parempi.Säästyy rahat,eikä sotketa paukkujen jätteillä alueita.

Äänestä

En ole ostanut vuoskymmeniin raketteja enää.Kaupungin raketit näkyy,ja onhan noi jo nähty.Minun puolesta vois vaikka kieltää,ei vaikuta mitenkään.

Äänestä
  • Kirjaimellisesti noin puolet tämän topan kommenteista on sinulta. Eikö jo riittäisi? On jo tullut selväksi, että sinun puolesta raketit voisi kieltää, mutta mopoissa sen sijaan ei ole mitään vikaa, ainoastaan raketeista koituu turhaa saastetta ja turvallisuusriskejä. Mutta katsos kun maailma ei pyöri sen mukaan, miten sinä satut asiat näkemään ja mitä suostut sormien läpi katselemaan samoin perustein, joilla muut asiat mielivaltaisesti torppaat. Joten lopetas nyt tuo tuputtaminen miljoonalla eri kommentilla, joiden sisältö on tismalleen sama.

    Äänestä

Koirien lisäksi raketteja pelkää tuhannet muut lemmikit, tuotanto- sekä luonnoneläimet. Ehdottomasti allekirjoitin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


paukkuräiske kirjoitti:

Allekirjoita.

Rajat räiskeelle -kansalaisaloite ilotulitteiden haittojen vähentämiseksi avattiin tänään

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/3573

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu