Kertokaa kuinka teillä on sujunut sijoitettujen lasten kohdalla ensimmäiset leirikoulut...
tuliko ongelmia, pelkoja,muita yllättäviä asioita?
Minkä ikäisenä mielestänne lapsi kykenee olemaan useita öitä reissussa, ilman vanhempiaan?
tuliko ongelmia, pelkoja,muita yllättäviä asioita?
Minkä ikäisenä mielestänne lapsi kykenee olemaan useita öitä reissussa, ilman vanhempiaan?
Vastaukset 1
Vanhimmat
kohtalaisen hyvin. Meidän lapsi 0li silloin 11 vuotias kun oli leirillä 10 pv. Hänellä oli oma henkilökohtainen tukihenkilö eli "muistuttaja" peräänkatsoja.
Jotakin meni pieleen kun eivät huolineet häntä sinne enään toista kertaa eli viime kesänä.
Nuo ikä kysymykset ovat niin lapsesta itsestään riippuvia ja siitä mitä vaikeuksia tiedät että lapsella on. Muuten yleensä lapset sopeutuvat aika hyvin eri tilanteisiin silti ylläreitä voi sattua. Ole valmis hakemaan lapsi pois vaikka keskellä yötä jos tilanne sitä vaatii.
Meidän sijaislapsi ei välitä missä yönsä viettää mutta silti tarvitsee sen selvän rutiinin ja ohjauksen. Tämä joka on meidän aikuisten vastuulla, katsoa että oppisi oikealla tavalla itsenäiseksi ja huolehtimaan itsestään myös vastuullisesti ja tiedostamaan myös mahdolliset seuraamukset. Tämä oli lapselle suuri elämys ja kehitti paljon eri asioissa koska joutui olemaan yksi 20 muusta lapsesta, ilman erikois paikkaa ryhmässä.
Anna selvät tiedot lapsesta leirinjohtajalle jos on joitakin ongelmian mitkä saattavat aiheuttaa hankaluuksia.
PS.Tukihenkilöstä lapsi itse ei tiennyt mitään.