Saamelaisten pukeutuminen ym..

Retee-etelä

Erikoista porukkaa.

Pukeudutaan perinnevaatteisiin niin arjessa kuin linnanjuhlissa, kuten entisajan inkkaritkin. Paljon samanlaista kulttuuria muutenkin löytyy. Teltat, noitarummut, asuissakin vähän samaa.

Ja kieli taas muistuttaa hieman vironkieltä missöä on häivähdys inkkaria.

Sitten saamelaiset ovat kuin mustalaisia sukujen ja heimojen suhteen.

Luonteeltaan sitten ollaan vakamielisiä, lähes depressiivisiä ja siksi vedetään helposti joka asiasta herneet nenään. Ei ne Turkulaisetkaan loukkaannu kun heistä vitsaillaan.

Mitään etelä-Suomesta tulevaa ei hyväksytä ja se on paskaa paitsi raha millä koko saamelaisuus ylipäätään on hengissä.

Hauskaa kun TUNETTU pornotähti haluaa tehdä pornoleffan saamelaisnaisten kanssa. Voi voi mikä kohu siitä tuli. Ovatko saamelaiset jotqain mihin ei saisi koskeakkaan. Mitä se kuuluu kenellekkään mitä itse tekee., On sitten saamelainen tai savolainen.

Sitten Suomalaisia turisteja kohdellaan hyvin halventavaan tyyliin ja väheksyen..ei paljoa jutella eikä hymyillä vaikka samaa vitun kansakuntaa ollaan.

Montako pakolaista muuten Saamessa on?

Norjan saamelaisalueella on jopa somaleita.

1

395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hghg

      No itse asiassa. Ei turkulaisiin liittyen mutta savon murteeseen...

      Juuri äskettäin savon murretta käyttänyttä syytettiin kulttuurisesta omimisesta. Että se siitä sitten. Suosittelen syrjäytymään tahallaan yhteiskunnasta, sillä tällä yhteiskunnalla ei ole mitään, mitä meille tarjota. Jos meille olisi jotakin, saisimme puhua.

      Miltä tuntuu olla samaa eläinlajia Donald Trumpin kanssa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2147
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      42
      2105
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1845
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1261
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1080
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1023
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      946
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe