Onko kellään omakohtaisia kokemuksia Vanamo-uunin kaakelitakoista? Kestääkö kunnon käyttöä ja miten varaa lämpöä? Itselle olen suunnitellut Metsätähti-nimistä takkaa. Halvahko hinta houkuttaa, mutta saako hyvää halvalla?
Kokemuksia Vanamo-uuneista?
13
6517
Vastaukset
- Aape
Meillä on Vanamo-kaakeliuuni. Hyvin vetää. Pysyy lämpimänä vajaan vuorokauden.
Kaakelit on kiinnitetty ja saumattu silikonilla. Saumat imaisevat lian helposti kiinni ja puhdistaminen mahdotonta.
Kunnolla kun lämmittää haisee takka kitkerälle. Onkohan silikonissä syy? En tiedä. En tiedä käyttääkö muut valmistajat silikonia.
Asennus tapahtui niinkuin sovittiin.
Voisin ottaa uudestaankin jos laatat kiinnitetään jollakin muulla kuin silikonilla.- Pökköä pesään
Minulle myyjä sanoi ettei saumoihin / kiinnitykseen käytetä silikonia, koska se voisi haista. Milloin uunisi on kasattu? Onko kiinnitysainetta muutettu vai haiseeko kitti silti vaiikei silikonia olekkaan?
Aiemmin laatat on kuulemma kiinnitetty saneerauslaastilla, mutta se on kuulemma alkanut vanhemmiten rapautua. Mienkähän on elastisen kiinnitysmassan kestävyys vuosien saatossa?
No onhan irtoavat laatat ainakin helppo kiinnittää uudestaan... - tietoa takana
Jos sinulla on valurautainen luukku ja takka
haisee kitkerältä, niin sinun kannattaa ottaa
yhteyttä tehtaalle. Erässä SVT:n valurautaluuk-
kuja on ollut väärä kovetinaine ja saat takuuseen
uuden luukun. Muuten ei hajua tulisijasta tule.
Eikä saumausta todellakaan tehdä silikonilla.
Saumojen puhdistamisesta kannaattaa kysyä myös
tehtaalta.
- Pena
Kivialla kuuluu olevan samoja ongelmia. Saumat haurastuvat, ottavat likaa kai ne voivat haistakin lämmetessään. Nehän tosin eivät ole oikeita kaakeliuuneja, vaan laattapintaisia vuolukiviuuneja, joten suoraan ei voi tuotteita verrata. Hinta uuneilla on ainakin hirmuinen!
- Muurari
Edes tietää, mikä on oikea kaakeliuuni?
Ei yksikään markkinoilla tänä päivänä olevista uuneista ole kaakeliuuni.
Esimerkkinä Uunisepät,on katkeavista elementeistä ladottu laattapintainen(pinnoitettuna myös)elementtiuuni,jossa tekijän ammattitaito kohdistuu lähinnä laattojen asennukseen.
ERITTÄIN KAUKANA AIDOSTA KAAKELIUUNISTA!Yst huomautus! - donkeyman
Muurari kirjoitti:
Edes tietää, mikä on oikea kaakeliuuni?
Ei yksikään markkinoilla tänä päivänä olevista uuneista ole kaakeliuuni.
Esimerkkinä Uunisepät,on katkeavista elementeistä ladottu laattapintainen(pinnoitettuna myös)elementtiuuni,jossa tekijän ammattitaito kohdistuu lähinnä laattojen asennukseen.
ERITTÄIN KAUKANA AIDOSTA KAAKELIUUNISTA!Yst huomautus!Vanhoissa kaakeliuuneissahan ne laatat on todella paksuja ja niitä ei saumattu millään laastilla vaan vierekkäin tulevia kaakeleita hiottiin toisiaan vasten jolloin kaakelit sopivat toisiinsa täysin. ps. isäukko on vanha uunimuurari.
- oli
donkeyman kirjoitti:
Vanhoissa kaakeliuuneissahan ne laatat on todella paksuja ja niitä ei saumattu millään laastilla vaan vierekkäin tulevia kaakeleita hiottiin toisiaan vasten jolloin kaakelit sopivat toisiinsa täysin. ps. isäukko on vanha uunimuurari.
komeita, minunkin kotonani oli niitä kaksi, kunnes 70-luvun remonttivimmassa ne hajoitettiin ja kaakelit heitettiin ties mihin kuoppaan.
Arvaa vaan olenko kironnut, et kuinka hienoja ne olisi nyt ollut laittaa vanhanajan uunin pintaan.
- Anonyymi
Meillä Ketokaunokki laitettu viimeviikolla ja on kaunis ja jo muutamalla puulla lämmittää hyvin. Muurari kehui, että helppo muurata, kun kunnon osat ja kaakeleita jäi reilusti varastoonkin. ja Hinta-laatusuhde kohdallaan.
- Anonyymi
Minulla ollut nyt kolme talvea. Erittäin tyytyväinen olen Todella hyvä veto. Kulmamalli.
- Anonyymi
Nnäin on. Olemme Vanamotakkaamme tyytyväisiä.
- Anonyymi
Meillä on ollut elämän varrella monta takkaa ja nyt ostimme 20 vuotta vanhan loma-asunnon ja siellä Vanamo kaakelitakka ja ompahan hyvä takka. Jos vielä joskus takkaa laittaa niin Pyhäjoella joutuu takkatilausta laitella.
- Anonyymi
Hidas on teko homma. Aikataulu venyy. Huono on palvelu.
- Anonyymi
Toimitus venyy.lupaukset ei toteudu Ei hyvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 674557
- 1053505
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj373228Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262648- 472563
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan52139- 222014
- 1981931
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3961554Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91428