Holiday Club

veikko22

Mikähän mahtaa olla syy kun edelleen HC myy lomaosakkeita tuhansille uusille perheille vuodessa. Maksat osakkeesta pyöreät kymppitonnin ja samalla HC nettisivustolla on tieto että HC jälleenmyynnissä saat maximissaan 60% maksamastasi hinnasta heidän jälleenmyynnissä, jos edes myynti toteutuu. Laittamalla nimen paperiin häviät siis samalla 4000 euroa. Onko tämä 4000 euron takkiinottamisen perusteena mahdolliset tulevat lomasäästöt? Tehdään siis 10 matkaa joissaja esim säästetään 400 euroa per matka ja saadaan kuitattua tämä arvonalennus 10 matkalla. Mitä ostajan päässä liikkuu?

5

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hksibgeib

      laatu

    • pekkaporo

      Systeemin käyttäjänä arvostan kyllä Holiday laatua. Joskus nyppii vähän kun kaikki loma-asunnot on samasta kaavasta sisustettuja, ns McDonalds tasalaatua. Esimerkkinä tästä Ylläksellä Kuer ja Siepakka loma-asuntojen "stailaus" epäonnistunut. Ei pienintäkään lapin henkeä asunnoissa. Tässäkohtaa mielestäni laatu ei korvaa elämystä.

    • jippujpp

      Koska valta kiinteistöyhtiöissä Holiday Clubilla, tekevät saneerauspäätöksiä ylimitoitetusti ja viikko-omistaja maksaa, ei hcr. Laatu maksaa käyttäjälle korkeina vastikkeina.

    • bmwforewer

      laatuhan saa maksaa. kuka sitä sekundasta haluaa maksaa. esim BMW vs Dasia Duster

    • Lapinkävijä

      Osakehan kannattaa ostaa edullisesti yksityiseltä ja liittää itse weeks-järjestelmään jos vaihtojärjestelmää kokee tarvitsevansa. Aina voi myös harkita ostaisiko sellaisen viikon mitä voi itsekin käyttää. Näin välttyisi mahdollisesti hyvinkin monelta harmilta tulevaisuudessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2127
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      33
      2070
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1835
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1360
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1251
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1050
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1003
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      936
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      282
      895
    Aihe