Miten valmistaudutte pitkän matikan kirjoituksiin, kun matikkaa ei voi lukea kuten reaaliaineita tai kieliä?
Miten matikkaa luetaan?
8
10548
Vastaukset
- minä
Itse luen kyllä lyhyttä matikkaa, mutta harjoittelu kai onnistuu samalla tavalla. Lueskelen teorioita ja etin maolista kaikki kaavat jotta ne sitten löytyy kirjotuksissa helposti ja sitten kaikkein tärkeimpänä lasken paljon laskuja. Vanhat yo-tehtävät ja preliminäärit on hyviä harjoittelussa.
Mitä enemmän niitä laskuja laskee sitä varmemmaksi laskut tulee ja niiden laskusta tulee tavallaan rutiinia. - noob
Ei kannata laskea sellaisia laskuja jotka sujuvat jo rutiinilla, vaan keskittyä heikommin hallussa oleviin asioihin ja vaikeisiin tehtäviin.
Pitkässä matikassa kannattaa ainakin sisäistää ja ymmärtää kokonaisuudessaan jokainen kaava ja asia, eikä luottaa pelkästään MAOL-taulukon apuihin. - err
Katso ensiksi kurssikirjojen esimerkkilaskut. Vasta sen jälkeen aloita tekemään tehtäviä.
- Kokenut matikan lukija
Ensinnäkin kannattaa pohtia miksi sitä matikkaa on lukemassa. Haluatko oikeasti oppia ne asiat ja tuletko tarvitsemaan matematiikkaa jatko-opinnoissa vai kirjoitatko matikan vain jotta pääset helpommin ties mihin ei-matemaattiseen oppilaitokseen sisälle?
Mikäli oikeasti haluat oppia niin suosittelen kahlaamaan kaikkien matikan kirjojen teoriaosuudet varsinkin huolellisesti läpi jotta oikeasti ymmärrät miten ne jutut toimivat. Hyväksi havaitsemani keino on kirjoitella kaikkia niitä tärkeimpiä asioita paperille ja katsoa läpi esim. miten niitä tärkeitä kaavoja johdetaan ja tehdä ne sitten paperilla. Yleensä lukion pitkän matikan opiskelijoilla on tuo laskurutiinipuoli kohtalaisen kunnossa mutta sen syvällisemmän teorian tuntemus on aivan olematonta. Ylppäristä pitäisi kyllä selvitä aivan hyvin ilman MAOLin käyttöä mikäli asiat todella osaa.
Laskuharjoituksen osalta suosittelen pelkästään noiden ylppäritehtäväkirjojen läpikäymistä järjestelmällisesti. Muista että ainoa tapa oppia matematiikkaa on tehdä itse, ei katsoa miten muut niitä tehtäviä tekevät eli mikäli vastaan tulee vaikea tehtävä älä ensimmäisten 15min miettimisen jälkeen luovuta vaan jatka vain yrittämistä. Pohdi erilaisia lähetysmistapoja ja menetelmiä sen tehtävän ratkaisuun. Jos lasku ei näytä johtavan mihinkään kannattaa aloittaa aivan alusta, käydä paperilla läpi kirjan esimerkkitehtäviä aiheesta ja laskea muita vastaavanlaisia tehtäviä. Sitten kun olet käyttänyt yli 12 tuntia yhteen tehtävään etkä ole vielä keksinyt ratkaisua kannattaa ehkä vilkaista sitä malliratkaisua mutta muista käydä se läpi paperilla, muuten et todellakaan opi yhtään mitään. Ainiin ja ne 12 tuntia eivät todellakaan ole menneet hukkaan vaan olet oppinut kyseisestä aiheesta varmasti paljon uutta.
Kieltämättä matematiikan oppiminen vaatii työtä. Voin aivan suoraan suositella lyhyen matematiikan opiskelemista ja kirjoittamista mikäli suunnitelmissa ei ole mikään matematiikkaa erityisesti vaativa jatko-opiskelupaikka. - tiltu
Jotta itse kokeessa sitten löytäisit mahdollisimman helposti tarvittavat taulukot ja kaavat, etsi niitä MAOLista. Siellä kun on kaikkea "tarpeetontakin" matikkaan nähden, niin hommaa helpottaa jos löytää vähemmällä etsimisellä oikeat sivut.
- pop
jos haluat pärjätä hyvin kirjoituksissa niin siihen ei auta mikään muu kuin laskeminen, ja sitä on tehtävä myös paljon. Eli jos nyt tälle keväälle ajattelit niitä kirjoituksia niin ehdit vielä hyvin laskemaan tarpeeksi paljon pärjätäksesi. Paras valmennus on laskea vanhoja yo-tehtäviä ja katsella niistä sitten laskun jälkeen esimerkkivastaukset. Tämä sen vuoksi, että saat laskemiseen varmuutta ja tiedät etukäteen suurinpiirtein, mitä osaat ja mitä pitäisi osata. Jännittäminenkin vähenee huomattavasti kun tietää tasonsa.
Tehtävät ovat joka vuosi suunnilleen saman tasoisia, joten jos saat vanhoista tehtävistä laskettua oikein keskimäärin 8 tehtävää, niin on hyvin todennäköistä, että lasket 8 tehtävää oikein kirjoituksissakin, jos 9 niin 9jne.
Itse laskin viime keväänä ennen kirjoituksia vuosien 1996-03 tehtävät. Kaikkia en toki saanut laskettua, mutta about 11-12 tehtävää jokaisesta. Tuon jälkeen tosiaan tiesi osaavansa ydinasiat hyvin ja oli selkeä kuva siitä, mitä vaaditaan.
Aikaahan se toki vaatii, mutta tuottaa myös tulosta. Eikä mielestäni kannata miettiä liian pitkään yhtä tehtävää jos ei ole mitään aavistusta miten sen ratkaisisi, menee vain turhaan aikaa hukkaan (ja kirjoituksissakin on vain kuusi tuntia aikaa).
Voin vakuuttaa, että lukiomatematiikassa pärjää vaikka ei olisi erityisen lahjakas, olen siitä elävä todiste. Silloin vaaditaan vain hieman enemmän työtä. - kyt
sanoisin tuohon, että
jos ensin lukee esimerkit matikasta, niin sitten ei ole ehkä niin itsenäinen matikan tehtävissä, mutta saattaa olla helpommin olematta arvaustekniikka päällä, koska on tietoa sen asian matikasta
kannattaa yrittää sisäistää matikan kaavat, maolistakin voi kaavoja opetella ei ulkoaopetellen, vaan ymmärtämispyrkien, ja onhan per aihe maolissa vähän kaavoja, eikä lukiossa ole maolin ulkopuolisia kaavoja varmaankaan. matikkataitoa antaa myös ylppäreiden ulkopuoliset kaavat, mutta ilman tehtäviä, vähemmän.
tehtävää voi johtaa eteenpäin ja lopettaa sitten, kun se menee arvaamiseksi. siinä vaiheessa kannattaa miettiä, mitä tehdä, mikä on ongelma ja mitä kaavoja on, joita voisi hyödyntää siihen.
sitten, kun uskoo tietävänsä riittävästi kaavoja, jotka liittyy tehtävään (lukion kurssit ovat kumulatiivisia), niin yritä sitä tosi kauan( voi olla 12h), jos on tuntemus, että ehkä osaisi sen, jos sitä tuntemusta ei tule kaavojen tarkistuksen ja aikaisemman tiedon perusteella n. 25-30min jälkeen, lopeta sen tekeminen
tehtäväesimerkkien lukeminen ennen tehtäviä saattaa antaa kokonaisvaltaista matematiikkakykyä, kun on helpompi sanoa, mitä pitää aluksi tehdä tehtävässä.
jos ei lue esimerkkejä, se saattaa osaltaan heikentää kaavojen ja esimerkkejä vastaavien tehtävien sisäistystä, kun ei aluksi itse oivalla niitä perinpohjin (eli, kun ei tehtävässä tee keksintöä ja keksi, miten tehtävä tehdään ja myös kaava toimii). Suosittelen kyllä esimerkkien lukemista ennen tehtäviä, koska vaikeista tehtävistä on harvemmin esimerkkejä ja myöskin kokonaisvaltaisen matikkataidon vuoksi, mikä on aiemmin selitetty - 18+7
Laske pelkkiä vanhoja yo kokeita. Itse laskin varmaan kymmenen vuoden ajalta jokaisen, tehtävät ovat samanlaisia useasti. No jäin muutaman pistten päähän pitkän laudaturista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1872748- 1642549
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182267Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612094Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31749Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2081469"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591464Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2301214Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää971164Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3711089