Ennen Pukkilassa oli yksi liikunta-ja nuorisosihteeri, joka pystyi hoitamaan hommat yksin ja nykyään on nuoriso- ja liikuntaohjaaja erikseen eivätkä saa edes luistelukenttää jäädytettyä. Askolassa on luistelttu jo marraskuun lopusta.'varmaan paremmat pakkaset". Mitä tekemistä joululomalla lapsilla on?
Luistelukenttä
15
119
Vastaukset
- lastenoikeudet
Ei taida Pukkilan päättäjillä olla luistinradan käyttäjäkunnan ikäisiä lapsia. Olisiko aika tehdä nuorennusleikkaus Pukkilan valtuustoon?
- Jääkone
Osittain ongelma on päättäjissä, kun palkataan henkilöitä joillai ei ole kokemusta liikuntapaikkojen hoidoista. Vesijumpat ja sisäliikunnat on helppo järjestää ei vaadi ruumiillista panosta järjestelyissä.
Pitäisi yhdistää pienten kuntien liikuntatoimet. Yksi liikuntapäällikkö ja muutama liikunnanohjaaja sekä liikunnapaikan hoitaja. Välttämättä ei tule säästöä, mutta saataisi ammattihenkilöt tekemään oikeita asioita. Jos liikunnan mahdollisuus on olematonta niin tämä näkyy pidemmän päälle kansanterveydessä. Nyt on joulu ja lapset luistelee hiekalla.
- luistimetkin_jo_ostettu
Mekin ollaan jo pari kertaa käyty katsomassa onko kenttä jäädytetty, kun on hyvät pakkaset olleet jo pitkään, mutta eipä ole asiaa luistelemaan. No ollaan sitten laskettu mäkeä ja hiihdelty pellolla.
- Anonyymi
Ei hyvä.
- JENNIHOLLANNISTA
Tänään kävin etsimässä luistinrataa, mutta ei sellaista löytynyt. Tosi harmi. Luistimet roudattu Hollannista asti Joululomalle vaarin luokse. Säähän on mitä mainion. Tarvii lähteä muualle luistelemaan.
- Himoulkoilija
Tämä on kympinarvoinen suoritus. Pukkila on tosi lapsiystävällinen kunta. Sitten seuraavaksi valitetaan kun nuoret majaiilee Onnin ympäristössä. Nyt olisi kelit kohdalla ja ne voisi kuluttaa energiaa luisteluradalla.
Kyllä nyt maksetaan henkilöille palkkaa tekemättömistä töistä.
Että kehtaatte Pukkilan liikuntapuoli!!!!!! - Jääkone
Pukkilan kunta ei edes informoi jäätilanteesta niin kuin naapurikunnat tekee..
HERÄTKÄÄ NYT JO. Kuka on vastuussa tästä niin kilometritehtaalle. - Himoulkoilija
Joskus olisi hyvä tarkastaa päättäjien ja työntekijöiden sukulaissuhteet.
Kepu pettää aina😂 - Alltrack
Jääkoneelle jos et tiedä asioista niin parempi olla hiljaa. On totta että nyt on tilaus ketju pettänyt, mutta "ennen vanhaan" ei ollut nuorille nuokkua, ei ollut liikunta kerhoja siinä määrin kuin on nyt, ei ollut vesijumppia ym muuta ohjattua liikunta toimintaa.
En ymmärrä miksi sellaiset ihmiset kommentoi jää/latu asiaa jotka eivät edes itse niitä käytä/ole perheen jäseniä jotka niitä käyttäisi. Ala Kille kunnallisvaaleissa ehdokkaaksi kun olet niin pätevä /kaikki tietävä- Jääkone
Alltrack.
Kyllä harrastan hiihtoa ja luistelua sekä lapseni harrastaa luistelua ja kunnan kerhoja. Sinä et taida tietää milloin kunnan nuokut, vesijumpat ja liikuntakerhot alkanut Pukkilassa.Liikuntakerhoja on Pukkilassa ollut jo ennen liikuntasalia Toimelassa, Rientolassa ja Kanteleella. - Alltrack
Jääkone kirjoitti:
Alltrack.
Kyllä harrastan hiihtoa ja luistelua sekä lapseni harrastaa luistelua ja kunnan kerhoja. Sinä et taida tietää milloin kunnan nuokut, vesijumpat ja liikuntakerhot alkanut Pukkilassa.Liikuntakerhoja on Pukkilassa ollut jo ennen liikuntasalia Toimelassa, Rientolassa ja Kanteleella.Silloin kun oli vain yksi henkilö joka hoiti "kaikki" niin eipä tämä ko. Henkilö pitänyt nuokkuja, ei liikunta kerhoja alakouluikäisille ym muita
- Jääkone
Alkuperäisellä osiolla tarkoitan luistin ratojen jäädytystä. Aikoinaan liikuntasihteeri jäädytti kenttiä tarvittaessa itse. Ei ne pidä nytkään kerhoja vaan kerhoja vetää nuoret niin kuin ennenkin. Jos kunnallisenn virkamiehen työaika on 8-16 niin miten hän voi osallistua ilman ylimääräisiä kuluja ilta ja viikonloppu töihin?
- Ihmettelenvaan
Kunta on siis ulkoistanut jäänteon/kunnossapidon ja lumenpoiston lähiksellä.yrittäjä saa korvauksen työstään.kunnan pitää saada yrittäjä tekemään työ mistä sovittu tai purkaa sopimus ja antaa jäähommat vaikka talkooporukoille.ihmettelen kun kunnan käytössä pukkilaryhmäsivusto ja Pukkilan kunnan omat sivut että eikö niihin saada ajankohtaisiin asioihin missä mennään jääasioissa.onko siis joku vedensaantiongelma?jos on miksei siitä ole tiedotettu?talkooporukkaa varmaan saadaan kun vain pyydetään ja asioista tiedotetaan kunnolla.
- Seinoriluistelija
Hei, tässä yksi esimerkki miten homma saadaan hoidettua:
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/af560e65-9282-4182-a44e-7104d5529304 - Himoulkoilija
Kiitos kun saitte jäät jotenkin kuntoon kun lasten lomatkin loppui sopivasti. Kyllä kepulaiset alkaa peukuttamaan heti kun jää on valmis mutta ei ota kantaa asiaan kun hommat ei toimi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 275353
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r34697- 1571757
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1551466Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141292Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike231134- 931114
En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.701023viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.2101013- 37849