Jouluaatto erikseen?

Höpötys

Loukkaannunko turhasta kun mieheni haluaa viettää jouluaaton oman poikansa ja vanhempiensa kanssa ilman minua ja lapsiani? Yhdessä voimme kuulemma olla vaikka tapaninpäivän mutta aaton haluaa viettää erillään. Olemme olleet 3 v. yhdessä josta vuosi naimisissa, asumme erillään.

13

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihanjeeson

      Ei kannata loukkaantua.

      Ole sinä omien lapsiesi kanssa ja tee heille onnellinen joulu!
      Luulen että lapsesi ovat vain iloisia kun saavat olla vain äitinsä kanssa.
      Helli lapsiasi ja iloitse heidän kanssaan. Sinulla on nyt ainutlaatuinen tilaisuus olla VAIN lapsiesi kanssa!

      Epäilen että lapsesi eivät ole saaneet sitä huomiota, mitä ovat ehkä kaivanneet kun olet ollut niin paljon miehen kanssa.
      Anna nyt kaikki huomio ja rakkautesi heille!

    • pysykotonasvaan

      Sinun ei kuulu olla miehen perheen kanssa jouluna, se on perhe juhla, joten miksi menisit sinne haukkumaan ja sotkemaan?? Perhejuhla tarkoittaa että ollaan oman perheen kanssa.
      Miksi menisit pilaamaan toisten joulun?

      • BlaaaLissu

        Idiootti.


    • Mitenköhän

      Hankala tietää, sillä olette yhdessä, mutta kuitenkin asutte erillään. Olette kuitenkin perhe, joten minusta on aiheellista loukkaantua siittä, ettei sinua haluta joulunviettoon. Toisin kuitenkin on, jos te olette huonoissa väleissä, ja asutte siksi erillään.

    • oijoqqq

      Onpa harvinainen tilanne, että asutte erillänne mutta olette naimisissa. Suhteenne tilanne on sen verran poikkauksellinen, että on vaikea ottaa kantaa, mikä olisi juuri teille oikea ratkaisu. Koetko että olette perhe? Jos koet, niin miksi asutte erillänne? Vai koetko että olette enemmänkin pariskunta jolla molemmilla on omia lapsia? Jos näin, niin miksi olette naimisissa vaikka lapset on vielä lapsia? Ekassa vaihtoehdossa teidän olisi pitänyt mielestäni viettää joulu yhdessä. Toisessa vaihtoehdossa erikseen. Lapset menevät aina edelle. Jos lapset ovat perhettä keskenään, niin haluavat olla Joulun yhdessä. Jos lapset eivät koe olevansa perhettä, niin voi olla erikseen.

      • jyiyi

        Aviossa olevien erillään asuminen ei ole millään tavalla poikkeuksellista. Mikä sinä olet tenttaamaan, kusipää?


      • Pakonsanelemaa
        jyiyi kirjoitti:

        Aviossa olevien erillään asuminen ei ole millään tavalla poikkeuksellista. Mikä sinä olet tenttaamaan, kusipää?

        Niinpä, minun siskonikin asuu omassa asunnossaan ja hänen puoliso omassaan, ovat aviossa ja molemmilla aikuiset lapset.
        He asuvat töiden takia erillään kummallakin vakityö omalla paikkakunnalla ja ovat 55 v ja 58v ,ei kantsi irtisanoa pois töistä, koska sitä työtä ei ole toisen paikkakunnalla ja ikä merkkaa myös.
        He ovat viikonloput, lomat ja kaikki vapaa aika yhdessä arki eletään erikseen.
        Eläkeiässä kuulemma muuttavat yhteen.


    • Muiks

      Yleensä ihmiset keksii tekosyitä ettei tarvis mennä ties minne juhliin tai kissanristiäisiin..
      Eli eiku kemut pystyyn ja kerrot miten hauskaa oli ilman häntä ja kuinka hyvää se teki!

    • treryr

      Hyvää joulua kaikille!

    • pysypoissa

      Jouluaatto ym juhlapyhät vietätään omein kanssa, ei ulkopuolisten tunkeutujien. Jos mies ja lapsi haluu olla äidin ja ex vaimonsa luona niin se on itsestään selvää että näin tehdään.
      Mene sinnä minne haluut, perhe ei ole sinun, olet isän laastari suhde.

      Lapselle on trkeää että äiti ja isä on mukana, sinä et ole hänelle mitään muuta kun perheenrikkoja ja elämän sotkija joka tunkeutuu hänen kotiinsa.

    • Anonyymi

      Onkin nyt hyvät joulu ilmat! heheee.... hyvää jouluta.

    • Anonyymi

      Hyvää joulua täältäkin!

    • Anonyymi

      Sharianlait odottavat maailmankatsomuksellista sydäntä, arvoista 5. Saitko rakastaa?

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me, Suomen kansa, vaadimme Riikka Purran eroa ministerin tehtävästä

      Riikka Purra on toistuvalla valehtelullaan osoittanut olevansa epärehellinen henkilö. Perustuslain kohdassa 60 § edell
      Maailman menoa
      183
      7598
    2. Rikkaiden ja yritysten veroaleen ei ole varaa

      Ei pieni Suomi pysty elättämään vanhenevaa väestöä nykyisellä veroasteella. Ainakin 5-prosenttiyksikköä pitää kokonaisve
      Maailman menoa
      77
      2769
    3. Hotelli Kainuu konkurssiin

      Vasta laajenivat Eskobarilla ja nyt näin https://www.kainuunsanomat.fi/artikkeli/hotelli-kainuu-hakeutunut-konkurssiin
      Kuhmo
      107
      2752
    4. "Minua ei kiinnosta opiskelu eikä töissä käyminen"

      Voiko lausunnosta päätellä lainkaan mikä puolue saattaisi ajaa tuollaisen kansalaisen elämäntavan mahdollistamista? htt
      Maailman menoa
      110
      2251
    5. Huomentaaaa

      Hyvää huomenta.... Tiiätkö kuinka vaikeata susta on ottaa mitään selvää ja ymmärtää yhtään mitään? Mukavaa päivää... sil
      Ikävä
      38
      2092
    6. Yks vähemmän

      Yks narkki täälläkin vähemmän,m.t. sai mitä halusi😎
      Kiuruvesi
      11
      1815
    7. Nyt voin sanoa että vtuttaa!

      Kertaa sata 💯
      Ikävä
      18
      1428
    8. Ainutlaatuiselle naiselle.

      Osaat tietämättäsi tehdä edelleen suuren vaikutuksen minuun. Tämän piti olla jo ohi mennyttä mutta olin väärässä jällee
      Ikävä
      28
      1362
    9. Rottia juoksee pitkin ostolantietä

      Eikö mikään taho loukuta niitä. Tuhoavat kiinteistöjä
      Ähtäri
      20
      1236
    10. Rakastatko vielä

      Minua?
      Ikävä
      22
      1194
    Aihe