Jouluaatto erikseen?

Höpötys

Loukkaannunko turhasta kun mieheni haluaa viettää jouluaaton oman poikansa ja vanhempiensa kanssa ilman minua ja lapsiani? Yhdessä voimme kuulemma olla vaikka tapaninpäivän mutta aaton haluaa viettää erillään. Olemme olleet 3 v. yhdessä josta vuosi naimisissa, asumme erillään.

13

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihanjeeson

      Ei kannata loukkaantua.

      Ole sinä omien lapsiesi kanssa ja tee heille onnellinen joulu!
      Luulen että lapsesi ovat vain iloisia kun saavat olla vain äitinsä kanssa.
      Helli lapsiasi ja iloitse heidän kanssaan. Sinulla on nyt ainutlaatuinen tilaisuus olla VAIN lapsiesi kanssa!

      Epäilen että lapsesi eivät ole saaneet sitä huomiota, mitä ovat ehkä kaivanneet kun olet ollut niin paljon miehen kanssa.
      Anna nyt kaikki huomio ja rakkautesi heille!

    • pysykotonasvaan

      Sinun ei kuulu olla miehen perheen kanssa jouluna, se on perhe juhla, joten miksi menisit sinne haukkumaan ja sotkemaan?? Perhejuhla tarkoittaa että ollaan oman perheen kanssa.
      Miksi menisit pilaamaan toisten joulun?

      • BlaaaLissu

        Idiootti.


    • Mitenköhän

      Hankala tietää, sillä olette yhdessä, mutta kuitenkin asutte erillään. Olette kuitenkin perhe, joten minusta on aiheellista loukkaantua siittä, ettei sinua haluta joulunviettoon. Toisin kuitenkin on, jos te olette huonoissa väleissä, ja asutte siksi erillään.

    • oijoqqq

      Onpa harvinainen tilanne, että asutte erillänne mutta olette naimisissa. Suhteenne tilanne on sen verran poikkauksellinen, että on vaikea ottaa kantaa, mikä olisi juuri teille oikea ratkaisu. Koetko että olette perhe? Jos koet, niin miksi asutte erillänne? Vai koetko että olette enemmänkin pariskunta jolla molemmilla on omia lapsia? Jos näin, niin miksi olette naimisissa vaikka lapset on vielä lapsia? Ekassa vaihtoehdossa teidän olisi pitänyt mielestäni viettää joulu yhdessä. Toisessa vaihtoehdossa erikseen. Lapset menevät aina edelle. Jos lapset ovat perhettä keskenään, niin haluavat olla Joulun yhdessä. Jos lapset eivät koe olevansa perhettä, niin voi olla erikseen.

      • jyiyi

        Aviossa olevien erillään asuminen ei ole millään tavalla poikkeuksellista. Mikä sinä olet tenttaamaan, kusipää?


      • Pakonsanelemaa
        jyiyi kirjoitti:

        Aviossa olevien erillään asuminen ei ole millään tavalla poikkeuksellista. Mikä sinä olet tenttaamaan, kusipää?

        Niinpä, minun siskonikin asuu omassa asunnossaan ja hänen puoliso omassaan, ovat aviossa ja molemmilla aikuiset lapset.
        He asuvat töiden takia erillään kummallakin vakityö omalla paikkakunnalla ja ovat 55 v ja 58v ,ei kantsi irtisanoa pois töistä, koska sitä työtä ei ole toisen paikkakunnalla ja ikä merkkaa myös.
        He ovat viikonloput, lomat ja kaikki vapaa aika yhdessä arki eletään erikseen.
        Eläkeiässä kuulemma muuttavat yhteen.


    • Muiks

      Yleensä ihmiset keksii tekosyitä ettei tarvis mennä ties minne juhliin tai kissanristiäisiin..
      Eli eiku kemut pystyyn ja kerrot miten hauskaa oli ilman häntä ja kuinka hyvää se teki!

    • treryr

      Hyvää joulua kaikille!

    • pysypoissa

      Jouluaatto ym juhlapyhät vietätään omein kanssa, ei ulkopuolisten tunkeutujien. Jos mies ja lapsi haluu olla äidin ja ex vaimonsa luona niin se on itsestään selvää että näin tehdään.
      Mene sinnä minne haluut, perhe ei ole sinun, olet isän laastari suhde.

      Lapselle on trkeää että äiti ja isä on mukana, sinä et ole hänelle mitään muuta kun perheenrikkoja ja elämän sotkija joka tunkeutuu hänen kotiinsa.

    • Anonyymi

      Onkin nyt hyvät joulu ilmat! heheee.... hyvää jouluta.

    • Anonyymi

      Hyvää joulua täältäkin!

    • Anonyymi

      Sharianlait odottavat maailmankatsomuksellista sydäntä, arvoista 5. Saitko rakastaa?

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      144
      3641
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      72
      2206
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1938
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1869
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1714
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1581
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1370
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1353
    Aihe