Jouluaatto erikseen?

Höpötys

Loukkaannunko turhasta kun mieheni haluaa viettää jouluaaton oman poikansa ja vanhempiensa kanssa ilman minua ja lapsiani? Yhdessä voimme kuulemma olla vaikka tapaninpäivän mutta aaton haluaa viettää erillään. Olemme olleet 3 v. yhdessä josta vuosi naimisissa, asumme erillään.

13

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihanjeeson

      Ei kannata loukkaantua.

      Ole sinä omien lapsiesi kanssa ja tee heille onnellinen joulu!
      Luulen että lapsesi ovat vain iloisia kun saavat olla vain äitinsä kanssa.
      Helli lapsiasi ja iloitse heidän kanssaan. Sinulla on nyt ainutlaatuinen tilaisuus olla VAIN lapsiesi kanssa!

      Epäilen että lapsesi eivät ole saaneet sitä huomiota, mitä ovat ehkä kaivanneet kun olet ollut niin paljon miehen kanssa.
      Anna nyt kaikki huomio ja rakkautesi heille!

    • pysykotonasvaan

      Sinun ei kuulu olla miehen perheen kanssa jouluna, se on perhe juhla, joten miksi menisit sinne haukkumaan ja sotkemaan?? Perhejuhla tarkoittaa että ollaan oman perheen kanssa.
      Miksi menisit pilaamaan toisten joulun?

      • BlaaaLissu

        Idiootti.


    • Mitenköhän

      Hankala tietää, sillä olette yhdessä, mutta kuitenkin asutte erillään. Olette kuitenkin perhe, joten minusta on aiheellista loukkaantua siittä, ettei sinua haluta joulunviettoon. Toisin kuitenkin on, jos te olette huonoissa väleissä, ja asutte siksi erillään.

    • oijoqqq

      Onpa harvinainen tilanne, että asutte erillänne mutta olette naimisissa. Suhteenne tilanne on sen verran poikkauksellinen, että on vaikea ottaa kantaa, mikä olisi juuri teille oikea ratkaisu. Koetko että olette perhe? Jos koet, niin miksi asutte erillänne? Vai koetko että olette enemmänkin pariskunta jolla molemmilla on omia lapsia? Jos näin, niin miksi olette naimisissa vaikka lapset on vielä lapsia? Ekassa vaihtoehdossa teidän olisi pitänyt mielestäni viettää joulu yhdessä. Toisessa vaihtoehdossa erikseen. Lapset menevät aina edelle. Jos lapset ovat perhettä keskenään, niin haluavat olla Joulun yhdessä. Jos lapset eivät koe olevansa perhettä, niin voi olla erikseen.

      • jyiyi

        Aviossa olevien erillään asuminen ei ole millään tavalla poikkeuksellista. Mikä sinä olet tenttaamaan, kusipää?


      • Pakonsanelemaa
        jyiyi kirjoitti:

        Aviossa olevien erillään asuminen ei ole millään tavalla poikkeuksellista. Mikä sinä olet tenttaamaan, kusipää?

        Niinpä, minun siskonikin asuu omassa asunnossaan ja hänen puoliso omassaan, ovat aviossa ja molemmilla aikuiset lapset.
        He asuvat töiden takia erillään kummallakin vakityö omalla paikkakunnalla ja ovat 55 v ja 58v ,ei kantsi irtisanoa pois töistä, koska sitä työtä ei ole toisen paikkakunnalla ja ikä merkkaa myös.
        He ovat viikonloput, lomat ja kaikki vapaa aika yhdessä arki eletään erikseen.
        Eläkeiässä kuulemma muuttavat yhteen.


    • Muiks

      Yleensä ihmiset keksii tekosyitä ettei tarvis mennä ties minne juhliin tai kissanristiäisiin..
      Eli eiku kemut pystyyn ja kerrot miten hauskaa oli ilman häntä ja kuinka hyvää se teki!

    • treryr

      Hyvää joulua kaikille!

    • pysypoissa

      Jouluaatto ym juhlapyhät vietätään omein kanssa, ei ulkopuolisten tunkeutujien. Jos mies ja lapsi haluu olla äidin ja ex vaimonsa luona niin se on itsestään selvää että näin tehdään.
      Mene sinnä minne haluut, perhe ei ole sinun, olet isän laastari suhde.

      Lapselle on trkeää että äiti ja isä on mukana, sinä et ole hänelle mitään muuta kun perheenrikkoja ja elämän sotkija joka tunkeutuu hänen kotiinsa.

    • Anonyymi

      Onkin nyt hyvät joulu ilmat! heheee.... hyvää jouluta.

    • Anonyymi

      Hyvää joulua täältäkin!

    • Anonyymi

      Sharianlait odottavat maailmankatsomuksellista sydäntä, arvoista 5. Saitko rakastaa?

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      151
      7632
    2. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      201
      5624
    3. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      34
      4570
    4. KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!

      Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa
      Hybridi- ja sähköautot
      10
      4196
    5. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      75
      3914
    6. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      29
      3584
    7. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      12
      2971
    8. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      103
      2874
    9. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      71
      2406
    10. Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu
      Maailman menoa
      112
      2295
    Aihe