Loukkaannunko turhasta kun mieheni haluaa viettää jouluaaton oman poikansa ja vanhempiensa kanssa ilman minua ja lapsiani? Yhdessä voimme kuulemma olla vaikka tapaninpäivän mutta aaton haluaa viettää erillään. Olemme olleet 3 v. yhdessä josta vuosi naimisissa, asumme erillään.
Jouluaatto erikseen?
13
91
Vastaukset
- ihanjeeson
Ei kannata loukkaantua.
Ole sinä omien lapsiesi kanssa ja tee heille onnellinen joulu!
Luulen että lapsesi ovat vain iloisia kun saavat olla vain äitinsä kanssa.
Helli lapsiasi ja iloitse heidän kanssaan. Sinulla on nyt ainutlaatuinen tilaisuus olla VAIN lapsiesi kanssa!
Epäilen että lapsesi eivät ole saaneet sitä huomiota, mitä ovat ehkä kaivanneet kun olet ollut niin paljon miehen kanssa.
Anna nyt kaikki huomio ja rakkautesi heille! - pysykotonasvaan
Sinun ei kuulu olla miehen perheen kanssa jouluna, se on perhe juhla, joten miksi menisit sinne haukkumaan ja sotkemaan?? Perhejuhla tarkoittaa että ollaan oman perheen kanssa.
Miksi menisit pilaamaan toisten joulun?- BlaaaLissu
Idiootti.
- Mitenköhän
Hankala tietää, sillä olette yhdessä, mutta kuitenkin asutte erillään. Olette kuitenkin perhe, joten minusta on aiheellista loukkaantua siittä, ettei sinua haluta joulunviettoon. Toisin kuitenkin on, jos te olette huonoissa väleissä, ja asutte siksi erillään.
- oijoqqq
Onpa harvinainen tilanne, että asutte erillänne mutta olette naimisissa. Suhteenne tilanne on sen verran poikkauksellinen, että on vaikea ottaa kantaa, mikä olisi juuri teille oikea ratkaisu. Koetko että olette perhe? Jos koet, niin miksi asutte erillänne? Vai koetko että olette enemmänkin pariskunta jolla molemmilla on omia lapsia? Jos näin, niin miksi olette naimisissa vaikka lapset on vielä lapsia? Ekassa vaihtoehdossa teidän olisi pitänyt mielestäni viettää joulu yhdessä. Toisessa vaihtoehdossa erikseen. Lapset menevät aina edelle. Jos lapset ovat perhettä keskenään, niin haluavat olla Joulun yhdessä. Jos lapset eivät koe olevansa perhettä, niin voi olla erikseen.
- jyiyi
Aviossa olevien erillään asuminen ei ole millään tavalla poikkeuksellista. Mikä sinä olet tenttaamaan, kusipää?
- Pakonsanelemaa
jyiyi kirjoitti:
Aviossa olevien erillään asuminen ei ole millään tavalla poikkeuksellista. Mikä sinä olet tenttaamaan, kusipää?
Niinpä, minun siskonikin asuu omassa asunnossaan ja hänen puoliso omassaan, ovat aviossa ja molemmilla aikuiset lapset.
He asuvat töiden takia erillään kummallakin vakityö omalla paikkakunnalla ja ovat 55 v ja 58v ,ei kantsi irtisanoa pois töistä, koska sitä työtä ei ole toisen paikkakunnalla ja ikä merkkaa myös.
He ovat viikonloput, lomat ja kaikki vapaa aika yhdessä arki eletään erikseen.
Eläkeiässä kuulemma muuttavat yhteen.
- Muiks
Yleensä ihmiset keksii tekosyitä ettei tarvis mennä ties minne juhliin tai kissanristiäisiin..
Eli eiku kemut pystyyn ja kerrot miten hauskaa oli ilman häntä ja kuinka hyvää se teki! - treryr
Hyvää joulua kaikille!
- pysypoissa
Jouluaatto ym juhlapyhät vietätään omein kanssa, ei ulkopuolisten tunkeutujien. Jos mies ja lapsi haluu olla äidin ja ex vaimonsa luona niin se on itsestään selvää että näin tehdään.
Mene sinnä minne haluut, perhe ei ole sinun, olet isän laastari suhde.
Lapselle on trkeää että äiti ja isä on mukana, sinä et ole hänelle mitään muuta kun perheenrikkoja ja elämän sotkija joka tunkeutuu hänen kotiinsa. - Anonyymi
Onkin nyt hyvät joulu ilmat! heheee.... hyvää jouluta.
- Anonyymi
Hyvää joulua täältäkin!
- Anonyymi
Sharianlait odottavat maailmankatsomuksellista sydäntä, arvoista 5. Saitko rakastaa?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.724924Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.113349Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j202632Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.571685- 471556
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441336- 941302
Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2191083Hiljaisuus
Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.71995IS Viikonloppu 29.-30.11.2025
Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra51875