Helmiäsioille

Laitan nyt kuitenkin pikku näytteen tänne kohta julkaistavasta Susianalyysista, osasta V. Siitä kaikkein teoreettisimmasta osasta. Tämä on ennen julkaisematonta materiaalia:

""Oletetaan, että olemme muotoilleet lähtöoletuksen A ja haluamme tehdä tietyn päätelmän C. Pyrimme siihen tavallisesti todistamalla implikaation (jos A, niin C). Oletetaan, että joku jääräpäinen yksilö kuitenkin kieltää, että C seuraisi väistämättä A:sta. Silloin meidän on muodostettava paitsi A ja (jos A, niin C), myös (jos A ja (jos A, niin C), niin C).""

Susianalyysissa todistetaan, että jos keskustelukumppanimme pysyy riittävän itsepäisenä, hän voi tällä tavalla pakottaa meidät äärettömään regressioon.

Tämän palstan lukijoilta on mahdotonta vaatia tuota todistusta. Kuitenkin otan mielelläni vastaan arvailuja siitä, mitä nuo A ja C voisivat tarkoittaa Susianalyysin kannalta.

14

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • selvähänse

      Susianalyytikon susianalyysissä se tarkoittanee sitä, että C= suden paskaläjä ja A= suden persereikä?

      • Teurastajamaza

        "Susianalyysissa todistetaan, että jos keskustelukumppanimme pysyy riittävän itsepäisenä, hän voi tällä tavalla pakottaa meidät äärettömään regressioon." Taitaa analyytikolta kohta mennä hermot ja kaikki päättyy hänen agressioon. kjeh kjeh :)


    • Jjouko

      Helppo, A on petoja pelkäilevä, vaikkapa Analyytikko taikka vaikka betonipossu. Toki C-joukon myötä joukko A on tosi suuri.
      C on city, taajama.

    • Alfaurosh

      Kun vertailee A, B, C ja D:n julkaisujen aikoja, niin X= työtön mätisäkki

      • 12345654321

        ... jolla ei ole alkeellisintakaan käsitystä kuinka perusteellinen on kunnollinen joulusiivoaminen, kunnon syväpuhdistus.


    • Noh, annoin pari päivää miettimisaikaa. Mitään ei tapahtunut. Yksittäisten sääskien mitätöntä ininää. Tuommoset murskaan kärpäslätkälläni muussiksi, atomiakin pienemmäksi. Joku jo yritti viisastella, jotta kärpäslätkäni on liian harva. Ei osuisi sääskeen. He he.....minä olen joka suuntaan kärpänen ja tarvittaessa voimaa käyttävä härkänen. Ei haittaa ritilöitten tihuus. Voima, äly, fiksuus ja luontainen nerous auttaa tässä maailmassa autta. En voi taas olla mainitsematta, kun pukkasin viime kesänä kuulaa ihan ohimennen yli 20 m.

      • Sysimystikko

        Tarkempi_tarkastelu osoitti, että kyseessä oli petankkikuula. Mutta kuitenkin se meni sinne lähes kahteenkymmeneen metriin. No osan matkaa kierimällä alamäkeä. Mutta meni.


      • auttaaAutti

        Auttiauttaa.


    • Alffonsson

      Anal-yytikko laita korkki kiinni tai vahvenna lääkitystä :) taisi pari päivää vierähtää psykoosissa.

    • Heh heh....toihan se pukki mullekin paketin. Siinä oli konjakkisinappia, juhlaolutta, kylmäsavusiikaa ja koivutuoheen kirjoitettu leimalla varustettu toteama fiksuudestani & älykkyydestäni.

      • Palaan vielä myöhemmin tuohon avaukseen ja selitän teoriaa tarkemmin.


      • Koivuntuoheen_kirjoitett

        todistus onkin ainoa "diplomi" minkä kykenet hankkimaan.
        Isäsikö sen kirjoitti, ennen kuin meni metsään ja kaatoi puun päälleen tajuttuaan jälkikasvunsa henkiset lahjat?


    • mehtä.mies

      eikö se susianaalilyytiköllä käyny sitä siikaa sääliksi? vapaiden vesien uljas vaeltaja? luontomme kaunistus? nyt häkään tapettu ja syöty.. mitä pahaa siika oli tehnyt että noin raaka ja julma kohtalo...

    • sitähänminäkin

      Jaahas tääläkö se mellastaa meidän kaikkien rakastama lyytikkomme.
      Ei viellä mielesäpäähän ole päässyt tämä mielenkirurgi tsivklum.
      Toivotan onnea ja menestystä valitsemallesi tielle jolla olet hoiperrellut jo vuosia.
      Muistatko taanoin: "Jäljet johtaa syltty tehtaalle"?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      122
      4750
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      4
      3364
    3. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      126
      3180
    4. Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."

      Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss
      Suomalaiset julkkikset
      26
      2607
    5. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      70
      2322
    6. Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin

      Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy
      50 plus
      18
      1769
    7. Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1374
    8. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      117
      1245
    9. Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?

      Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut
      Elokuva
      9
      1233
    10. Jäit kiinni siitä

      että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky
      Ikävä
      4
      1078
    Aihe