Laitan nyt kuitenkin pikku näytteen tänne kohta julkaistavasta Susianalyysista, osasta V. Siitä kaikkein teoreettisimmasta osasta. Tämä on ennen julkaisematonta materiaalia:
""Oletetaan, että olemme muotoilleet lähtöoletuksen A ja haluamme tehdä tietyn päätelmän C. Pyrimme siihen tavallisesti todistamalla implikaation (jos A, niin C). Oletetaan, että joku jääräpäinen yksilö kuitenkin kieltää, että C seuraisi väistämättä A:sta. Silloin meidän on muodostettava paitsi A ja (jos A, niin C), myös (jos A ja (jos A, niin C), niin C).""
Susianalyysissa todistetaan, että jos keskustelukumppanimme pysyy riittävän itsepäisenä, hän voi tällä tavalla pakottaa meidät äärettömään regressioon.
Tämän palstan lukijoilta on mahdotonta vaatia tuota todistusta. Kuitenkin otan mielelläni vastaan arvailuja siitä, mitä nuo A ja C voisivat tarkoittaa Susianalyysin kannalta.
Helmiäsioille
14
114
Vastaukset
- selvähänse
Susianalyytikon susianalyysissä se tarkoittanee sitä, että C= suden paskaläjä ja A= suden persereikä?
- Teurastajamaza
"Susianalyysissa todistetaan, että jos keskustelukumppanimme pysyy riittävän itsepäisenä, hän voi tällä tavalla pakottaa meidät äärettömään regressioon." Taitaa analyytikolta kohta mennä hermot ja kaikki päättyy hänen agressioon. kjeh kjeh :)
- Jjouko
Helppo, A on petoja pelkäilevä, vaikkapa Analyytikko taikka vaikka betonipossu. Toki C-joukon myötä joukko A on tosi suuri.
C on city, taajama. - Alfaurosh
Kun vertailee A, B, C ja D:n julkaisujen aikoja, niin X= työtön mätisäkki
- 12345654321
... jolla ei ole alkeellisintakaan käsitystä kuinka perusteellinen on kunnollinen joulusiivoaminen, kunnon syväpuhdistus.
Noh, annoin pari päivää miettimisaikaa. Mitään ei tapahtunut. Yksittäisten sääskien mitätöntä ininää. Tuommoset murskaan kärpäslätkälläni muussiksi, atomiakin pienemmäksi. Joku jo yritti viisastella, jotta kärpäslätkäni on liian harva. Ei osuisi sääskeen. He he.....minä olen joka suuntaan kärpänen ja tarvittaessa voimaa käyttävä härkänen. Ei haittaa ritilöitten tihuus. Voima, äly, fiksuus ja luontainen nerous auttaa tässä maailmassa autta. En voi taas olla mainitsematta, kun pukkasin viime kesänä kuulaa ihan ohimennen yli 20 m.
- Sysimystikko
Tarkempi_tarkastelu osoitti, että kyseessä oli petankkikuula. Mutta kuitenkin se meni sinne lähes kahteenkymmeneen metriin. No osan matkaa kierimällä alamäkeä. Mutta meni.
- auttaaAutti
Auttiauttaa.
- Alffonsson
Anal-yytikko laita korkki kiinni tai vahvenna lääkitystä :) taisi pari päivää vierähtää psykoosissa.
Heh heh....toihan se pukki mullekin paketin. Siinä oli konjakkisinappia, juhlaolutta, kylmäsavusiikaa ja koivutuoheen kirjoitettu leimalla varustettu toteama fiksuudestani & älykkyydestäni.
- Koivuntuoheen_kirjoitett
todistus onkin ainoa "diplomi" minkä kykenet hankkimaan.
Isäsikö sen kirjoitti, ennen kuin meni metsään ja kaatoi puun päälleen tajuttuaan jälkikasvunsa henkiset lahjat?
- mehtä.mies
eikö se susianaalilyytiköllä käyny sitä siikaa sääliksi? vapaiden vesien uljas vaeltaja? luontomme kaunistus? nyt häkään tapettu ja syöty.. mitä pahaa siika oli tehnyt että noin raaka ja julma kohtalo...
- sitähänminäkin
Jaahas tääläkö se mellastaa meidän kaikkien rakastama lyytikkomme.
Ei viellä mielesäpäähän ole päässyt tämä mielenkirurgi tsivklum.
Toivotan onnea ja menestystä valitsemallesi tielle jolla olet hoiperrellut jo vuosia.
Muistatko taanoin: "Jäljet johtaa syltty tehtaalle"?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?5476906Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3202570Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3872005- 1271216
- 301148
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl41128- 84961
Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel98949Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h60925- 41812