Kuten aiempiinkin versioihin, myös The Sims 4 -peliin on mahdollista ladata ilmaiseksi modeja netistä.
Yksi tunnetuimmista sivustoista lienee www.thesimsresource.com. Sivusto sisältää ärsyttävän paljon mainoksia, mutta oman kokemukseni mukaan hiusten ja asusteiden lataaminen on näppärää ja toimii.
Eli lataat vain haluamasi tiedoston ja siirrät sen tietokoneellasi pelin Mods-kansioon. Peliin mentäessäsi käy ensimmäisenä asetuksissa laittamassa modit päälle. Sitten käynnistät pelin uudelleen ja kas - modit ovat ilmestyneet peliisi!
Mutta entäpäs hieman monimutkaisemmat lataukset, kuten esimerkiksi poseeraukset? Niihin tarvitaan ilmeisesti erillinen pose player osoitteesta http://sims4studio.com/thread/2617/andrews-studio. Itse kokeilin ladata, mutten nähnyt mitään muutoksia pelissä.
Onko teillä neuvoja/vinkkejä, miten nämä lataukset tulisi tehdä?
THE SIMS 4 modit
1
5017
Vastaukset
- OutoSim
Valitettavasti en itse ole aikoihin käyttänyt poseplayereita, modeja kyllä. Vastaan vain siksi, että joskus joku älytönkin ehdotus tai ajatuksen tynkä saattaa kysymyksen uuteen valoon ja on avuksi "mutkan kautta".
Mieleen tulee aika tavanomaisia juttuja kuten esimerkiksi:
- pitkään tyhjentämättömät cachet. (localthumbcache.package ja lastEcxeption tiedostot kannattanee poistaa aika ajoin turhana painolastina)
- modikonfliktit. (joku vanhentunut modi tai muu CC voi olla haitaksi playerin toiminnalle, luonnollisesti myös saman playerin vanhentunut versio, jos on jäänyt poistamatta)
- poset puuttuvat tai ovat vanhentuneet pelipäivitysten yhteydessä tai jokin niistä edellyttää toista playeria kuin koneella olevaa versiota
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 865371
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai744709Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1314670Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3702114- 951733
- 991617
- 2571507
- 3511206
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.581034- 2001021