Merkillinen ilmiö. Päivitin rautaa, uusi emo jne..No, toimii hyvin, mutta kun sammutan XP : n, niin konepa ottaa ja käynnistyy uudestaan.
Tutkailin jo käyttiksen läpi. Siellä' on asetukset oikein.
Tutkailin jo käyttiksen läpi. Siellä' on asetukset oikein.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mulla oli täsmälleen sama ongelma, kyselin sieltä ja täältä neuvoja muttei kukaan osannut auttaa.
Jouduin asentamaan xp:n uudelleen jolloin vika katosi, elelin sitten tyytyväisenä pitkän aikaa. Järjestelin sittne myöhemmin kiintolevyni osiointia ja jouduin asentamaan xp:n uudelleen.
Silloin tuo sammumis ongelma tuli uudestaan esille. asensin xp:n uudelleen ja kokeilin tämän jälkeen sammumisen toimimista jokaisen asennetun ajurin ja ohjelman jälkeen.
Tällöin totesin että heti kun asensin hiiriajurin koneen sammutus ei enää pelannut. Eli itselläni oli viallinen hiiriajuri ongelman syynä. (cordless desktop pro).
Mulla käynnistyi jostain syystä aina uudestaan jos adsl-modeemi oli päällä.
Emona on Asus A7v880, Prossu Sempron 2300, muisti 512mt, ati 9250 128mt ja maxtor 40gb, käyttis win xp home. Veikkaan emoa mutta täytyy tutkia.
Mulla tuli tuo vika päivityksen yhteydessä, yhtenä vaihdettuna osana oli tuolloin myös emo. Epäilin itsekin sitä, mutta kokeiltuani konetta vanhalla emolla ja vian yhä esiinnyttyä totesin sen olevan ohjelmistotasolla.
ja sama juttu edelleen..
Ongelma alkaa heti Windows asentamisen jälkeen! Ei suostu sammumaan. Vaikka asentaa uusimmat ajurit joka laitteiseen ei auta.
Vaan uudella ei. Rautaan viittaa.