...henkilö olemukseltaan,käytökseltään ja varallisuudeltaan laittaa kihlattunsa Thaimaassa matkustamaan bussilla useita satoja kilometrejä ?
Minkälainen...
4
76
Vastaukset
- Kielimuuri
น่าสงสาร
Ǹā s̄ngs̄ār Voisin olettaa ettet ole Thaimaan busseissa matkustanut?
Pidemmillä yhteysväleillä liikennöi lukuisia Luxury/VIP busseja joiden matkustusmukavuus on erinomainen. Istuimina erittäin mukavat "laiskanlinnat" jotka kallistuvat halutessaan hyvinkin pitkälle taaksepäin. Istuinten leveys ja etäisyys toisistansa on erittäin suuri ja monasti istuinjärjestys on 1 2, eli käytävän toisella puolella on vain yksi istuin, eli siinä saa matkustaa "omassa rauhassa". Näissä isoissa busseissa on paikat monasti vain alle 30:lle matkustajalle. Osalla reiteistä on mukana myös ns.bussiemäntä, jolta saat tilattua matkan aikana, juomia, pientä purtavaa yms.
Itse käytän nykyään kyseisiä busseja Thaimaan sisäiseen liikkumiseen "muutaman tunnin matkaväleillä", pidemmät matkat sitten tietysti lentäen, esim. Bangkok-Chiang Mai, Bangkok-Phuket yms.
Eli Bussi on hyvinkin varteenotettava matkustusvaihtoehto Thaimaassa, mikäli reitit ja aikataulut vain osuvat (sama tilanne tietysti kaikella aikataulun mukaisella reittiliikenteellä).
Tuossa vielä esimerkkinä kyseisenlaisista busseista pieni Yuotube pätkä, bussiosuus alkaa kohdasta 4:30-
https://www.youtube.com/watch?v=Xu6DLQeWgUU- Nykyään
Käytät nykyään ?
Kirjoitellut kuitenkin olet aivan muuta.
No motoristi kun olet niin tyttöystävä bussiin ensi kerralla ja itse mopoilemaan, uusi käytäntö.
Kyllä minä bussit ja paljon muutakin tiedän ilman juutuupeja, tottakai on hyvät bussit myös. Kyllä, itse "löysin" nuo Thaimaan VIP/Luxury bussit vasta muutama vuosi sitten, tätä ennen kyseisenlaiset liikkumiset taksilla, pikkubussilla yms. Nykyään aina katson yhtenä liikkumisen vaihtoehtona myös tuota bissimatkaa.
Ajan paljon moottoripyörällä Thaimaassa, mutta tuo Bussi onkin toisenlaiseen liikkumiseen. Esimerkiksi juurikin Bangkokista lähdettynä "matkakohteeseen" taikka toisinpäin. Moottoripyörän vuokraus aina sitten vasta "kohteessa". Bangkok ei ole tähän mennessä kuulunut kohteisiin missä olisin moottoripyörää vuokrannut.
Ja Thaimaassa lähes aina niin paljon matkatavaraa, että kaikki eivät mahtu itselläni moottoripyörän kyytiin, eikä tarkoitus olekkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭1334705Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa703310"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1053185Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma392631Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.282312- 1131608
- 491136
Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin
Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta3391127- 49872
Mitä luulet mies
Olisko tämä mun mustasukkaisuus iso ongelma meidän suhteessa? Tiedän, että se ei ole hyvä asia, mutta tykkään susta niin55691