Oon siis 14, pian 15v tyttö. Kävin siis n. klo 11.30-12.00 vessassa ja pikkareissani oli melko paljon rusehtavanpunaista eritettä. Pyyhin ja paperini oli ihan täynnä verta ja pari mustaa hyytelömäistä klönttiä. Laitoin sitten siteen ja kerroin äidilleni menkkojen alkaneen. Nyt kävin n. puoli tuntia sitten (klo. 16.00) vessassa ja siteessä oli luonnollisesti verta, mutta kun pyyhin oli paperi jälleen täynnä verta hyytelömäisine klöntteineen. En ole varma oliko veri mennyt siteestä läpi pikkareihin, päällyshousuihin ei ainakaan ollut tullut.
Alavatsa kipuja minulla on jonkun verran.
Mutta onko vuoto siis liian runsasta vai ihan normaalia?
Kysyisin vielä että kauanko menkat yleensä kestää ja onko vuoto usein menkkojen lopussa yhtä runsasta? Kauanko menee että seuraavat alkaa?
Ja ei, en tahdo käyttää tamppooneja tai kuukuppia, joten niitä on turha ehdottaa.
Kuukautiset alkoi ja on todella runsaat. Onko normaalia?
1
82
Vastaukset
- Tämmönenihminen
Vuoto vaikuttaa mielestäni aika normaalilta... Ite oon 13 kohta 14v ja mun menkat alko reilu vuosi sitten ja ollu aika epäsäännölliset mutta nykyään suht säännölliset ja kestää 4-6pv nyt on kestäny viikon ja normaalia runsaammat. Itselläni menkat ollu aika niukat koska on aika alhainen hemoglobiini ollu mutta nyt alkanu olemaan vähän runsaammat menkat. Vuoto on ollu ekana päivänä niukkaa ja sit runsastunu ja lopussa niukempaa mutta kaikillahan on erilainen keho. Ja mullaki tosiaan noin että paperiin jää aikas paljon verta ja vähän semmosia ns klönttejä saattaa olla.. Toivottavasti tästä oli jotaki hyötyä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1022242
- 1291418
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231400Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau291338- 681233
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3371068- 89985
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?56934- 122811
- 82796