Minulla meni pärekorin nurkka rikki.
Haluan korjata, muttei mistään löydy tarvikkeita. En edes tiedä, miten nuo suikaletta kutsutaan.
Tietäisikö joku, mistä sellaista saan?
Haluan korjata, muttei mistään löydy tarvikkeita. En edes tiedä, miten nuo suikaletta kutsutaan.
Tietäisikö joku, mistä sellaista saan?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ilmastointiteippi ajaa saman asian.
Se puusuikale on nimeltää päre. Nyt pitäisi olla oikeanlevyinen tuorehko mäntyä oleva puupala ja puukko. Siitä halkaiset alun puukolla ja sitten kiskomalla irroitat korjauspäreen.
Siellä päin, jossa satuin syntymään, oli käsite "päreitä kainalossa" ja se tarkoitti osapuilleen samaa kuin uudemmat ilmaisut "ei kaikki inkkarit kanootisssa", "lepakoita kellotapulissa", "ei kaikki muumit kotosalla" yms. Mahtaako olla muille tuttu ja mikä lie tuon historia?
Tällä nyt ei oo mitän tekoa tuon korin korjaamisen kanssa, mutta kerronpa kumminki.
Nuorempana eli noin 50 vuotta sitten olin aika joutuisa aukomaan päätäni (no oon kai vieläkin) jos joku sanoi jotain mistä saattoi sanoa ns. näsäviisaasti. Keksin myös lauluihin uusia sanoituksia, usein kaksimielisiä.
Joku naljailun kohteeksi joutunut hermostui näistä ja sanoi minulla olevan päreitä kainalossa. En tiedä mistä tuo sanonta on lähtöisin, joten saattaahan asia noinkin olla. Martti Innanen, joka oli monialainen taiteilija, teki aiheesta laulunkin. Oikeasti sanonta tarkoittanee jonkinlaista sekopäätä tai kenties idioottia. Jos se tarkoittaa seikkailuhenkistä sekoilua niin ei tuo minun kohdallani kovin kauas osu, on tässä kaikenlaista päätöntä tullut touhuttua. Ei kuitenkaan rikoksia.
Ei siitä juuri haittaa ollut, koska sittemmin sain merkittävästi lisäansioita mm. stand-up keikoilla ja ns. iltanäyttelijänä teatterissa.