saako mistään lainaksi lapsia vaikka kuviin meidän pakettitalon koiranpentutehtaaseen?
Äkkiä ennen kuin ostajat tulevat. Meillä luki mainoksessa että kasvaneet perhekoirana lapsiperheessä mutta eihän meillä mitään lapsia ole kun olen 70 v lastenvihaaja ja miesystävä on kiinnostunut vaan koirista ja lampaista. Kiire.
Äkkiä ennen kuin ostajat tulevat. Meillä luki mainoksessa että kasvaneet perhekoirana lapsiperheessä mutta eihän meillä mitään lapsia ole kun olen 70 v lastenvihaaja ja miesystävä on kiinnostunut vaan koirista ja lampaista. Kiire.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kysy perhepalstalta, moni äitipuoli vuokraa lapsiaan mieluusti.
Uusperhepalstalta siis
kiitos hyvä neuvo. Se olisi ihanaa jos jostain saisi oikein katraan eri-ikäisiä pikkuisia leikkisästi samalle matolle pentujen kanssa. Ongelmana on että joudun pitämään heitä useamman päivän kun eri ostajat käyvät. Palkka en pysty maksamaan mutta pentujen kanssa telmiminen varmaan käy palkkiosta. Nämä ovat laumanvartijoita ja aika isoja jo viisiviikkosina, mutta myyn ne suoraan tästä sitä mukaa kun kauppa käy. En usko kahdeksan viikon luovutusikään ja myynti vaikeutuukin kun pennut eivät enää ole niin suloisia.
A. P.
Jos kakaroiden pitäminen venyy, se ei sinänsä haittaa. Ne muodostavat koirien kanssa lauman, jossa on oma nokkimisjärjestyksensä niin siihen ei tarvitse puuttua, on helppoa. Luonnon näkymätön käsi ohjaa. Äitipuoli/tehtailija toimii ainoastaan näiden alaistensa johtajana ja komentajana. Riittää, kun lauman jäsenille annostelee sen verran ravintoa, etteivät toisiaan ala syödä.
Pennut kiinnostaa.Missä ovat myynnissä,ja mikä rotu kyseessä?
Meillä aidattu piha,ja kokemusta laumiksista ennestään.
Kertoisitteko taustatietoja perheesstänne ja onko muita koiria ennestään ja miksi tarvitsette juuri laumanvartijaa? Onko maksukykyä minkä verran paljon? Osamaksulla emme myy ja rokotus ja madotus sinun täytyy itse kustantaa koska koirat ovat vielä niin nuoria.
A. P.
On lampaita ja kanoja,ei muita koiria nyt .Kyllä riittää rahaa pennun ostoon,ja hoitoon sekä laadukkaaseen ruokaan.
Syrjässä asutaan,ja ennenkin ollut laumiksia.Nyt oltu hetki koiraa ilman,kun koira lopetettiin vanhuuden vaivojen vuoksi 14vuotiaana.
Missä sinun myynti ilmoitus on?
Voin ottaa yhteyttä sitä kautta jatkossa.
Laumiksia on kyllä hyvä olla, jos on perhelaumassa on monta vahdattavaa. Koirien ja lapsien laumakäyttäytyminen on yllättävän samanlaista.