Jotta voisin päivittää dynaamisen ip osoitteen domainia varteen, pitäisi uusi ip osoite antaa parametrina.
Toki voi käyttää jotain http://ifconfig.co/ tapaista palvelua curl ohjelmalla ja tallentaa ip osoite muuttujaan bash skriptissa. Mutta ongelmana, että tänään tuo palvelu toimii ja huomenna ei enää välttämättä toimi. Sillä jo toinen vastaava echoip katosi netistä.
Joten onko jotain luotettavampia tapoja? Sillä koneen ip osoite näkyy myös "ip a" käskyllä. Mutta ongelmana on miten sen saa kaivettua sieltä.
Palvelu jonka kautta domain on rekisteröity on namecheap.com eikä sillä ole virallista ip päivitysohjelmaa linuxille. Joten sellainen pitää itse kehitellä: https://www.namecheap.com/support/knowledgebase/article.aspx/29/11/how-do-i-use-a-browser-to-dynamically-update-the-hosts-ip
IP- osoite selville.
14
92
Vastaukset 14
- Debianisti
Rekisteröi itsellesi osoite sivulta https://www.dy.fi . Osoitteenpäivitysohjelma löytyy tuolta ja ainakin Debianin pakettivarastosta nimellä dyfi. Muista jakeluista ei ole tietoa. Sitten vielä paras osuus. Homma ei maksa mitään.
- päivittäjäip
Minulla on ihan oikea .com domaini tätä varten.
- kkndkdlzsl
no miksi sitten kyselet?
- päivittäjäip
Koska domain tarvitsee kiinteän ip osoitteen ja minulla on dynaaminen, joten se täytyy päivittää ja kyselen miten se onnistuu namecheap.com dyndns palvelun kanssa.
Etkö osaa lukea? - kfnzzmdldl
päivittäjäip kirjoitti:
Koska domain tarvitsee kiinteän ip osoitteen ja minulla on dynaaminen, joten se täytyy päivittää ja kyselen miten se onnistuu namecheap.com dyndns palvelun kanssa.
Etkö osaa lukea?https://pastebin.com/K43CXWXT
tolleen saat helposti oman ip:n tietoon.
opendns tuskin ihan heti lakkaa olemasta.
- Turbo-Urpo1
Tätä asiaa on niin, niin, niin monesti käsitelty täällä jo aieminkin, mutta vielä tähän pystyy antamaan uutta sisältöä.
Nimittäin jokaisella on, tai ainakin pitäisi olla asennettuna Conky -työpöytä vimpain (widget). Conky päivittää tietonsa joka sekunti, joten mikäli lisäät IP-informaation mukaan, se kannattaa toteuttaa niin että IP -haetaan tiedostoon, erillisellä Bash Shell Scriptillä järjestelmän ylösajossa, tai muulla tavalla harvemin ajastettuna. Koska sekunnin välein IP -kysely on lähes turhaa kuormaa, vaikkakin IP voi vaihtua lennossakin, mutta sen se tekee hyvin harvoin.
Mikäli sinulla on jo käytössä BOOT UP lokittaminen, joudut tuon vuoksi noutamaan ulkoisen IP numeron, varmistaaksesi verkottumisen tapahtuneen, ja tämän jäljeltä sinulla on jo valmiiksi noudettu IP osoite. Tarvitset vain Conky konfigurointi tiedostoon lisä rivin tuon IP:n näyttämistä varten.
Olen tätä aeminkin ylistänyt, ilman vastakaikua, mutta vielä kerran kuvakaappauksen kera:
https://i.postimg.cc/wjhfvVzF/Valinta-039.png
Minulla tarvitaan vain tämä lisäys:
Ulkoinen IP: ${offset 9} ${color GREEN}${cat $HOME/bin/IP.TXT}
joka laitetaan tähän tiedostoon:
$HOME/.conky/Gotham/Gotham
Tuskinpa tulin ymmärretyksi, mutta kyllä se siitä lähtee ajan kanssa.- päivittäjäip
Tämä kone on palvelin ja siinä ei ole työpöytäohjelmia ollenkaan. Sinne pääse vain ssh:lla ja se toimii web-palvelimena.
- Turbo-Urpo1
päivittäjäip kirjoitti:
Tämä kone on palvelin ja siinä ei ole työpöytäohjelmia ollenkaan. Sinne pääse vain ssh:lla ja se toimii web-palvelimena.
Eikä ole ilmeisesti verkko-osoitettakaan, vaan liikenne tapahtuu IP -osoitteen varassa, niinkö ?
- päivittäjäip
Turbo-Urpo1 kirjoitti:
Eikä ole ilmeisesti verkko-osoitettakaan, vaan liikenne tapahtuu IP -osoitteen varassa, niinkö ?
Koneessa on kaksi verkkokorttia: ethernet, joka on kytketty internettiin sekä wlan, joka on vain sisäverkossa. Yleensä käytän domainia päästäkseen ssh:lla koneelle, vaikka se onnistuisi wlanin ip:nkin kautta. Mutta en jaksa muista sisäverkon ip osoitteita ja domaini on helpompi muistaa.
päivittäjäip kirjoitti:
Koneessa on kaksi verkkokorttia: ethernet, joka on kytketty internettiin sekä wlan, joka on vain sisäverkossa. Yleensä käytän domainia päästäkseen ssh:lla koneelle, vaikka se onnistuisi wlanin ip:nkin kautta. Mutta en jaksa muista sisäverkon ip osoitteita ja domaini on helpompi muistaa.
ssh olisi hyvä olla auki vain sisäverkkoon jos ei muuten tarvita. Kyllä se sisäverkon osoite jää komentotulkin historiaan kunhan kerran se viitsii kirjoittaa. Itse teen näin Ctrl r ssh enter. Tuo hakee merkkijonon ssh komentotulkin muistista. Onneksi tulkki ei tallenna salasanoja.
- Turbo-Urpo1
Näyttää taas moderointi menneen sellaiseksi, ettei juurikaan kannata panostaa asialliseen sisältöön, liian suuri riski tehdä turhaa työtä. Viestejä poistellaan miten sattuun. On tämä ihme laitos tuon moderoinnin suhteen, eivät ikinään saa siihen mitään tolkkua.
- jfjdkkddkld
täällä moderaattorit poistaa kaiken mitä eivät ymmärrä. eli lähes kaiken. asioista kannattaa jutella sellaisilla forumeilla, joissa modeillakin on aiheesta ymmärrystä ja pyhittää tää s24 paskanauhannalle.
- robo-asialla
Puutteellisesti ohjelmoitu keinoäly / robotti hoitaa melko suuren osan moderoinnista, mutta en muista %-osuutta, jonka ylläpito manitsi tuolla bloginsa jossakin ketjussa.
On harmi miten homma menee arpomiseksi ja siksi moni vaivallakin laadittu ja 100% asiallinen viesti saattaa kadota tai sitten ei.
Ps. Saas nähdä millaiseksi meno muuttuu kun kirjautumispakko astuu voimaaan. Saattaa s24 kuihtua pois (liki) kokonaan, sillä ei näistä sivuista saa aikaan sellaista ainakin osin yhteisötyylistä jota ylläpito vaikuttaa kaavailevan saadakseen FB-tyyppisen tiedonkeruun aikaan.
- Turbo-Urpo1
Tietokoneen IP-osoite lähiverkossa on poimittavissa vaikka näin. Huomaa nuo cut pisteet saattaa sinulla olla eri kohdissa, minulla se menee noin.
echo "$(ip route | grep "src" | cut -c 56-70)"
tai
echo "$(ip a | grep "scope global dynamic" | cut -c 10-23)"
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Törkeä petosepäily Suomussalmella
Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta683000Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli
Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii3631117Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut
Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty64762Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää
Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty32719Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?
Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s253569Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon
Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä133566Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas
Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto19549Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen
Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel28509Sysmä tarvitsee päätöksiä
Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen17505Älä katoa elämästäni
Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan29479