Omaishoitaja ja hoitovastuu

Onko.näin

Miten voi olla mahdollista, että lääkärit sekä hoitajat soittavat omaishoidettavalle tämän verikokeiden, sairaala- sekä inttervallihoitojaksoista ym. Usein tämä omaishoidettava ei edes tiedosta tilannettaan, om muistisairas tai mielenterveyspotilas.
Onko todella niin, että omaishoitajalla ei ole oikeutta saada tietää hoidettavansa terveydentilasta eikä hoitosuunnitelmasta?
Miten meillä voi silloin olla hoitovastuu hoidettavasta, jos meillä ei ole oikeutta tietää hoidettavan terveydentilasta eikä hoitosuunnitelmasta.
Ihmetyttää myös se, että esim. muistisairaalta hoidettavalta kysytään, haluaako hän osastolle kuntoutukseen tai omaishoitajan vapaapäiviksi inttervallihoitoon. Onko omaishoidettavalla tosiaankin näin vahva itsemääräämisoikeus? Jos on, niin miksi meillä omaishoitajilla ei ole itsemääräämisoikeutta omasta elämästämme vaan meidät kahlehditaan omaishoidettavaan. On vain velvollisuuksia ja vastuuta toisesta ihmisestä ilman asiankukaista informaatiota.

3

236

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tietokatkostäälläkin

      Tuota samaa ihmettelen minäkin
      Täällä tilanne ainakin sekava hoidettavan itsemääräämisoikeuden takia. Lääkärin määräämistä lääkkeistä osa on apteekissa, koska hoidettava ei tee minulle valtakirjaa, että saisin lääkkeet apteekista. Tämä tietona tk:ssa. Ennen joulua soittivat hoidettavalle hoitojaksosta, eikä hän tiedä mikä se on ja minne pitäisi mennä. Sähköpostilla kysyin soittaneelta henkilöltä asiasta. "Ilmoitamme hoitojaksosta kirjeitse pyhien jälkeen". Aika tyhjentävä vastaus henkilölle, joka lääkitsee ja kyyditsee, syöttää juottaa ja hoitaa asiat.
      Omaishoitajan olisi pakko saada informaatiota, että esimerkiksi pystyisi järjestämään hoidettavan muita asioita päällekkäisyyksiltä. Vai teenkö sen, että varatut lääkärinajat ym. jätän peruuttamatta. Annan maksujen erääntyä ja laitan kaiken hälläväliä -tyyliin. Ajatuksena, että omapa on asiansa....
      Entäpä jos oma lomani on sovittu kuukausia etukäteen ja hoidettavan suunnitellut aikataulut muuttuu?

      Toivon meille omaishoitajille oikeutta tiedon saantiin.

    • robotti.nro3456

      Onkohan mitään yhtä raskasta ja vaikeaa työtä kuin omaishoito, varsinkin kun hoidettava on huonossa kunnossa psyykkisesti /fyysisesti ?
      Omaishoitaja on 24/7 hommissa.
      Ammattihoitajat menevät töihin kahdeksaksi tunniksi ja heillä on lakisääteiset vapaat ja lomat,
      Yhteiskunta tekee väärin kun näännyttää omaisia, joilla on sisäinen velvollisuudentunne
      ja halu hoitaa omaistaan ja vaikeuttaa heidän hoitotyötään.
      Äkkiä nääntyy ja homma käy vaikeaksi juurikin mm. itsemäärämisvallan takia.
      Siihen vedotaan valikoivasti olen huomannut.
      Eihän pitäisi Ihmiselle, joka ei omaa parastaan enää ymmärrä eikä asioitaan muista, ilmoittaa häntä koskevia asioita tai miksei voi ilmoittaakin, mutta pitää myös ilmoittaa omaishoitajalle
      ja mielellään ensin omaishoitajalle.

      Moni omaishoitaja on jo itsekin eläkeläinen, parhaat voimansa menettänyt.
      Tuntuu, että viranomaisetkaan ei yhtään kykene asettautumaan omaishoitajan sijaan.
      Kaikki on niin byrokraattista ja sieltä menevät missä rima on alin eli miten itse pääsee vähimmällä.
      Eivät ajattele miten asiat ovat käytännössä omaishoitajan kannalta.

    • kotinsa.vanki.17vuotta

      En kehoittaisi ketään uhraamaan elämäänsä omaishoitoon.
      Minä uhrasin. Olen nyt raato.
      Hoidossa ihminen saa ammatillista hoitoa ja se on viisaampaa, voi käydä katsomassa vaikka joka päivä, se on parempi ratkaisu kuin melkein tappaa itsensä.
      Sitä tarkoittaa hyvää, mutta se kostautuu itselle.
      Ei se ensin tuntunut uhraukselta.
      Sitä halusi itse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      138
      828
    2. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      642
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      70
      629
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      571
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      529
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      510
    7. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      489
    8. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      36
      485
    9. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      478
    10. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      94
      472
    11. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      265
      462
    12. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      37
      411
    13. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      35
      403
    14. 21
      402
    15. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      25
      397
    16. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      86
      396
    17. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      395
    18. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      24
      386
    19. Mikä on ollut ihanin

      Kohtaaminen kaivattusi kanssa? Mistä haaveilet hänen kanssaan?
      Ikävä
      13
      385
    20. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      374
    Aihe