Omaishoitaja ja hoitovastuu

Onko.näin

Miten voi olla mahdollista, että lääkärit sekä hoitajat soittavat omaishoidettavalle tämän verikokeiden, sairaala- sekä inttervallihoitojaksoista ym. Usein tämä omaishoidettava ei edes tiedosta tilannettaan, om muistisairas tai mielenterveyspotilas.
Onko todella niin, että omaishoitajalla ei ole oikeutta saada tietää hoidettavansa terveydentilasta eikä hoitosuunnitelmasta?
Miten meillä voi silloin olla hoitovastuu hoidettavasta, jos meillä ei ole oikeutta tietää hoidettavan terveydentilasta eikä hoitosuunnitelmasta.
Ihmetyttää myös se, että esim. muistisairaalta hoidettavalta kysytään, haluaako hän osastolle kuntoutukseen tai omaishoitajan vapaapäiviksi inttervallihoitoon. Onko omaishoidettavalla tosiaankin näin vahva itsemääräämisoikeus? Jos on, niin miksi meillä omaishoitajilla ei ole itsemääräämisoikeutta omasta elämästämme vaan meidät kahlehditaan omaishoidettavaan. On vain velvollisuuksia ja vastuuta toisesta ihmisestä ilman asiankukaista informaatiota.

3

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tietokatkostäälläkin

      Tuota samaa ihmettelen minäkin
      Täällä tilanne ainakin sekava hoidettavan itsemääräämisoikeuden takia. Lääkärin määräämistä lääkkeistä osa on apteekissa, koska hoidettava ei tee minulle valtakirjaa, että saisin lääkkeet apteekista. Tämä tietona tk:ssa. Ennen joulua soittivat hoidettavalle hoitojaksosta, eikä hän tiedä mikä se on ja minne pitäisi mennä. Sähköpostilla kysyin soittaneelta henkilöltä asiasta. "Ilmoitamme hoitojaksosta kirjeitse pyhien jälkeen". Aika tyhjentävä vastaus henkilölle, joka lääkitsee ja kyyditsee, syöttää juottaa ja hoitaa asiat.
      Omaishoitajan olisi pakko saada informaatiota, että esimerkiksi pystyisi järjestämään hoidettavan muita asioita päällekkäisyyksiltä. Vai teenkö sen, että varatut lääkärinajat ym. jätän peruuttamatta. Annan maksujen erääntyä ja laitan kaiken hälläväliä -tyyliin. Ajatuksena, että omapa on asiansa....
      Entäpä jos oma lomani on sovittu kuukausia etukäteen ja hoidettavan suunnitellut aikataulut muuttuu?

      Toivon meille omaishoitajille oikeutta tiedon saantiin.

    • robotti.nro3456

      Onkohan mitään yhtä raskasta ja vaikeaa työtä kuin omaishoito, varsinkin kun hoidettava on huonossa kunnossa psyykkisesti /fyysisesti ?
      Omaishoitaja on 24/7 hommissa.
      Ammattihoitajat menevät töihin kahdeksaksi tunniksi ja heillä on lakisääteiset vapaat ja lomat,
      Yhteiskunta tekee väärin kun näännyttää omaisia, joilla on sisäinen velvollisuudentunne
      ja halu hoitaa omaistaan ja vaikeuttaa heidän hoitotyötään.
      Äkkiä nääntyy ja homma käy vaikeaksi juurikin mm. itsemäärämisvallan takia.
      Siihen vedotaan valikoivasti olen huomannut.
      Eihän pitäisi Ihmiselle, joka ei omaa parastaan enää ymmärrä eikä asioitaan muista, ilmoittaa häntä koskevia asioita tai miksei voi ilmoittaakin, mutta pitää myös ilmoittaa omaishoitajalle
      ja mielellään ensin omaishoitajalle.

      Moni omaishoitaja on jo itsekin eläkeläinen, parhaat voimansa menettänyt.
      Tuntuu, että viranomaisetkaan ei yhtään kykene asettautumaan omaishoitajan sijaan.
      Kaikki on niin byrokraattista ja sieltä menevät missä rima on alin eli miten itse pääsee vähimmällä.
      Eivät ajattele miten asiat ovat käytännössä omaishoitajan kannalta.

    • kotinsa.vanki.17vuotta

      En kehoittaisi ketään uhraamaan elämäänsä omaishoitoon.
      Minä uhrasin. Olen nyt raato.
      Hoidossa ihminen saa ammatillista hoitoa ja se on viisaampaa, voi käydä katsomassa vaikka joka päivä, se on parempi ratkaisu kuin melkein tappaa itsensä.
      Sitä tarkoittaa hyvää, mutta se kostautuu itselle.
      Ei se ensin tuntunut uhraukselta.
      Sitä halusi itse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      60
      1128
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      871
    3. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      641
    4. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      315
      627
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      114
      614
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      598
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      595
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      590
    9. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      554
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      72
      542
    Aihe