Olen miettinyt että miksiköhän paineilmaa käytetään työkalujen voimanlähteenä, eikös ilma puristu kasaan? Eikö esim. öljy tai muu neste olisi parempi koska neste ei anna periksi. Siihenhän hydraulitunkit jne. voimavarret perustuvat mutta esim. mutterinavaajissa, tiukat ruosteiset pultit ei meinaa lähteä auki paineilmavehkeellä niin hydraulivääntimellä luultavasti lähtisi, tai sitten pettää joku seuraavaksi heikoin kohta koska hydraulineste ei ainakaan anna periksi :D Joko pultin on pakko aueta tai sitten hajoaa jotain muuta :D
Työkalujen käyttövoimasta
9
97
Vastaukset
- Osa-aikaeläkeläinen
Pari syytä ovat samat kuin paineilmajarruissa. Ilma puristuu kasaan, joten paine ei putoa pienen vuodon takia. Poistopuolella ei ilma suttaa mitään, kuten nesteet tekisivät. Ilma on ilmaista. Neste myös lisäisi letkujen ja koneiden painoa, varsinkin jos nestettä kierrätettäsiin, eikä puhallettaisi koneesta ulos.
- mamu16
Nykyään sähköllä pystyy tekemään kaikki ilman että työkalun koko ja paino karkaa käsistä.
Muutama syy:
Ylikuormituskäyttäytyminen: Ilmatyökalun voima on helppo säätää, ja jos esimerkiksi pora pysähtyy, mitään ei tapahdu. Sähkömoottori ylikuumenee, vääntää poran tai ranteen poikki.
Sähkömoottorin hiilet kipinöi, ei voi käyttää liuottimien lähellä.
Sähkömoottorista tulee hiilipölyä, ei hyvä esimerkiksi maalien hionnassa.
Ja joillekin työkaluille ilmapainetyökalu on keveämpi ja pienempi.
Mutta niin kuin sanoin, nykytekniikalla saa sähköstäkin rakennettu kelp kone. Astronautitkin keksi hiiliharjaton moottori, ja ne yleistyy akkukoneissa. - muutama_syy
Yksi syy on että paineilmatyökalut ovat kestäviä ja turvallisia märissä ja likaisissa olosuhteissa kuten tehtaissa tai autokorjaamoilla. Turvallisempaa on vedellä ilmaletkuja kuin sähköjohtoja pitkin poikin. Ja akkukäyttöisillä ei rankemmasta työnteosta tule mitään, kun akut ovat koko ajan loppu. Sähkökäyttöiset lähes poikkeuksetta muovikuorisia kun paineilmakäyttöiset metallisia.
- perles_sähköporakone
Wanhaan hyvään aikaan myös kaikki sähkötyökalut olivat metallikuorisia.
- turvallisuusidea
Paineilmavehkeissäkin on omat ongelmansa, esim. paineilmaletku hajoaa ja koko 8 barin paine pääsee esteettä karkuun, katkennut letku viuhtoo ilmassa hallitsemattomasti ja siitä voi saada ruoskaniskuja ja painesuihkuja vaikka silmiin. Esim. iho ei ole paineilman kestävää jolloin paineilmaa voi päästä kehoon vakavin seurauksin. Jotkut ei näytä tätä ymmärtävän kun puhdistelevat haalareita tms. huolettomasti paineilmalla.
Eikö niihin voisi kehittää jotain hätäkatkaisua että jos ilman virtausnopeus nousee putkistossa tai letkuissa katkennutta letkua vastaavaksi, jokin kytkin automaattisesti sulkisi paineet pois? - Osa-aikaeläkeläinen
Takavusilla, kun meillä oli kiireinen homma töissä ja erilaisia mustia letkuja lattialla sekaisin, paineilmaa, typpeä, vettä ym. löytyi halutun letkun vapaa pääsy siten että avasi hanaa, joilloin letkun pää alkoi vispaamaan. Kaikenlaisia konsteja on tullut käytettyä!
- öljymarinointi
turvallisuusidea kirjoitti:
Paineilmavehkeissäkin on omat ongelmansa, esim. paineilmaletku hajoaa ja koko 8 barin paine pääsee esteettä karkuun, katkennut letku viuhtoo ilmassa hallitsemattomasti ja siitä voi saada ruoskaniskuja ja painesuihkuja vaikka silmiin. Esim. iho ei ole paineilman kestävää jolloin paineilmaa voi päästä kehoon vakavin seurauksin. Jotkut ei näytä tätä ymmärtävän kun puhdistelevat haalareita tms. huolettomasti paineilmalla.
Eikö niihin voisi kehittää jotain hätäkatkaisua että jos ilman virtausnopeus nousee putkistossa tai letkuissa katkennutta letkua vastaavaksi, jokin kytkin automaattisesti sulkisi paineet pois?Vaan nythän ehdotettiin hydrauliikkaa paineilman tilalle. Hydrauliikassa vaan taitaa paineet olla vielä kertaluokkaa kovempia ja riskit myös. Sitähän on ollut tapauksia, missä esim. traktorissa on pettäneestä letkuliitoksesta purkautunut hydraulinestesuihku iloisesti lävistänyt kuskin kumisaappaan ynnä nahkan sen saappaan sisällä -> koipilihaksen öljymarinointi ja taisi olla amputaatio tämän operaation lopputulos.
Hydrauliikan kanssa pitäisi myös olla tuplaletkut eli meno paluu.
- palovammapotilas
Eipä tunnu mukaavalta 80 asteinen hydrauliikka-öljy suojaamattomalla
iholla.
Polttaa perkulisti ja pitkään.
Ei jatkoon. - Aavii
Paineilmakoneissa se liikkeeseen tarvittava voima tehdään kompurassa mikä voi taas olla missä vain kulman takana jemmassa, sähkömasiinassa taas moottori on koneessa itsessään. Tuo painoa lisää, ja mahdolliset akut vielä tähän päälle. Hydehommissa taas tarvitaan paluuletkut. Ilman siirto on edukasta muihin verrattuna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121431
Se helpottaisi oloa jos
Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin881297Palsta kysely..
Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott1341038- 68964
- 39897
- 71863
- 97857
- 75846
Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa
Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.54822Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun
Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että39774