Valmistuin vuosituhannen vaihteessa konepuolen AMK-inssiksi. Välillä tulee vastaan mainoksia, jossa tarjotaan yamk-jatko-opintoja, mutta aihealueet ovat kaltaiseni teknisen erikoisasiantuntijan ja projektipäällikön kannalta vähintään kovin epärelevantteja.
Miksei teknisellä puolella siis tarjota mitään järkeviä AMK-jatkotutkintoja? SoTe-puolella on kaikenlaisia "Neuvolantäti (YAMK)" tai "Sosiaalitantta (YAMK)"-jatkokoulutuksia mutta teknisellä puolella ei ole kuin jotain rakentamiseen, ympäristöteknologiaan tai hankintatoimeen liittyviä. Työttömänä tuollaiseen ehkä voisi vielä aikaa tappaakseen osallistua mutta ei 10-tuntisia työpäiviä paiskivana jos koulutuksen antama hyöty on vähintäänkin kyseenalainen.
Mikä on YAMK:n rooli tekniikan alalla?
6
264
Vastaukset
- mieisse
Tuon YAMK pelleilyn takia hain Altoon.
Tärkeintä on saada heti työkokemusta. Kun sitä on tullut joitakin vuosia, voi selvitellä jatko-opiskelua ulkomailla. Työnantajan kanssa voi päästä jonkinlaiseen sopimukseen, vähintään niin, että loma-aikoina on työtä ja DI-työn voi tehdä työnantajalle.
Itse tutkisin ensisijaisesti saksankielisiä maita (Saksa, Itävalta, Sveitsi), ja siellä DI:ksi. Mieluummin hyvässä tiedekorkeakoulussa. Osa Saksan Fachhochshuleista on hyviä, ja siellä tutkinnoksi tulee AMK-DI.
Ilmeisesti kahden vuoden opiskeluaika riittää.
Myös Hollantia kannattaa kartoittaa, jos on valmiutta pieneen kieliponnisteluun.
Jos olet pakotusruotsin uhrina vailla saksantaitoa, on Britannia toki mahdollinen. Lukuvuosimaksut ovat suuria ja opetus tasoltaan vaihtelevaa ja hyvin usein vähemmän käytännönläheistä.
Yliopiston ja erityisesti ajatellun osaston laadukkuus pitää selvitellä etukäteen.
Brexitin vaikutuksia ei tarvitse pelätä, päinvastoin.
AMK-ins tutkintosi vastaa B.Sc:tä. Suomen DI:tä periaatteessa vastaa M.Sc. Periaatteessa M.Sc-opiskellaan vuodessa, mutta pohjana kuuluisi olla B.Sc.(Honours), eli laajennettu/hyväarvosanainen B.Sc.
Välttelisin ulkomaalaisten rahastamiseksi luotuja vuoden M.Sc.-kursseja. Mene sensijaan brittien sekaan, mieluummin kaksivuotisen kurssikokonaisuuden kautta. MUTTA tutki etukäteen yliopiston ja ajankohtaisen osaston arvostus (netistä löytyy tietoa).
Itse olin aikanaan keskikoulupohjainen pakotusruotsin uhri, enkä ollut opiskellut saksaa. En sitä riittävän hyvin osannut itseopiskelunkaan kautta, vaikka insinööritehtävissä valtaosa kunnon aineistosta oli saksaa ensimmäisestä työpäivästäni lähtien.
Siksi lähdin niukoilla säästörahoillani ja olemattomalla opintolainalla Britanniaan (paljon ennen kuin Suomi liittyi EU:hun). Nykyisessä kohtuullisessa Cranfield U:ssa (Bedford) suoritin lukuvuodessa B.Sc(Honours) -tutkintoa vastaavat suoritukset.
Cranfield oli sikäli hyvä, että kyseinen opetus oli työelämässä jo olleille, eli samalla se antoi hyvät valmiudet teoreettiseen M.Sc.-opikeluun.
Vaihdoin toiseksi vuodeksi kuitenkin insinööriopintojen alaa ja paikkaa huippupaikkaan, nykyiseen Swansea U.:hun (silloinen U. of Wales).
Suoritin M.Sc:ni (sananmukaisesti Magister in Scientia) elementtimenetelmästä (=tekninen laskenta) maailmankuulun professori Zienkiewiczin johdolla.
Palatessa tuli vaikeuksitta Opm/TKK:n vastaavuuslausunto M.Sc. -DI ja työni jatkui heti siihenastisessa työpaikassani.
Jatko-opiskeluni edisti merkittävästi urakehitystäni, vaikkakin briteistä hankittu teoriaosaaminen jäi valitettavan vähälle käytölle. Vielä silloin tekninen laskenta suoritettiin Fortranilla reikäkorttien välityksellä ja tulokset sai paperilistauksina.
Saksan jatko-opinnot olisivat olleet itselleni ja työnantajilleni hyödyllisempiä, mutta sainhan elämänkokemusta ja etenemistaitoa.
Silti kiroan kaikki selkärangattomat ruotsia pakottavat lahjattomat ihmiset alkaen ministeri Grahn-Laasosesta.
He ovat turmiollisia Suomelle ja maamme menestykselle kulttuurin ja talouden aloilla.
Unohda amk-jatkotutkinnot. Ne ovat rahastusta ja vielä pahempaa: ne tuomitsevat Sinut helposti loppuiäksesi työllisyyskursseille. Siis, työhön, työhön keinolla millä tahansa!- Bachelor_of_Puppets
Kiitos kattavasta vastauksesta. Varmaan tuo olisi nuoremmalle ihan varteenotettava vaihtoehto, Mutta ei sitä nyt enää 20 työvuoden jälkeen ja kolmen lapsen isänä viitsi mihinkään ulkomaille lähteä pelkästään opiskelemaan. Varsinkin kun nykyisessä työssäni tuo uusi tutkinto ei vaikuttaisi mihinkään suuntaan.
Aina joskus vi*uttaa kun joku märkäkorva maisteri on muodollisesti pätevämpi johonkin hommaan kuin 20 vuotta työkokemusta hommannut inssi. Vastuullani olevissa hankkeissa kuitenkin työskentelee myös itseäni korkeammin koulutettuja, joilta kaikilta taas ei taas välttämättä se projektinjohto suju.
- Helmeripiippu
Koneinssille yamk:sta liene suoranaista hyötyä, paitsi teknologiaosaamisen johtamisesta, jos on jotain omaa pisnestä.
- DIamkOpe
Mitä olen jutellut eri teknisten alojen yamk-opiskelijoiden kanssa, niin eroja tuntuu olevan. Jotkut kehuvat, miten ripeästi tekevät harjoitustyöt, mutta sisällöllä ei ole niin väliä. Toinen taas kehui, että pääsi perehtymään hyvin alan uusimpiin juttuihin. Tämä henkilö myös sanoi päässeensä työpaikalla soveltamaan asioita jo jatko-opintojen aikana. Kolmas valitti, että työkokemusta oli kumminkin alla liian kapeista tehtävistä. Neljäs suoritti jotain ympäristöpainotteista linjaa, koska heillä töissä se yamk-tutkinto saattoi vaikuttaa uralla editymiseen. Eli eroja on sekä oppilaitosten että ihmisten välillä. Omasta mielestäni jo kurssien harjoitustöitä pitäisi päästä tekemään uusien menetelmien soveltamisesta omaan työhön, ei vain lopputyövaiheessa.
- Samaasiiloatahkoaa
Seminaarien tilalle labroja, ehkä siellä voisi jotain oppiakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13713154Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen823619Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,952894Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?361369Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2731364Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1451292Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151254Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S121157- 811051
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin184923