Mikä on YAMK:n rooli tekniikan alalla?

Bachelor-of-Puppets

Valmistuin vuosituhannen vaihteessa konepuolen AMK-inssiksi. Välillä tulee vastaan mainoksia, jossa tarjotaan yamk-jatko-opintoja, mutta aihealueet ovat kaltaiseni teknisen erikoisasiantuntijan ja projektipäällikön kannalta vähintään kovin epärelevantteja.

Miksei teknisellä puolella siis tarjota mitään järkeviä AMK-jatkotutkintoja? SoTe-puolella on kaikenlaisia "Neuvolantäti (YAMK)" tai "Sosiaalitantta (YAMK)"-jatkokoulutuksia mutta teknisellä puolella ei ole kuin jotain rakentamiseen, ympäristöteknologiaan tai hankintatoimeen liittyviä. Työttömänä tuollaiseen ehkä voisi vielä aikaa tappaakseen osallistua mutta ei 10-tuntisia työpäiviä paiskivana jos koulutuksen antama hyöty on vähintäänkin kyseenalainen.

6

313

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mieisse

      Tuon YAMK pelleilyn takia hain Altoon.

    • Tärkeintä on saada heti työkokemusta. Kun sitä on tullut joitakin vuosia, voi selvitellä jatko-opiskelua ulkomailla. Työnantajan kanssa voi päästä jonkinlaiseen sopimukseen, vähintään niin, että loma-aikoina on työtä ja DI-työn voi tehdä työnantajalle.

      Itse tutkisin ensisijaisesti saksankielisiä maita (Saksa, Itävalta, Sveitsi), ja siellä DI:ksi. Mieluummin hyvässä tiedekorkeakoulussa. Osa Saksan Fachhochshuleista on hyviä, ja siellä tutkinnoksi tulee AMK-DI.
      Ilmeisesti kahden vuoden opiskeluaika riittää.
      Myös Hollantia kannattaa kartoittaa, jos on valmiutta pieneen kieliponnisteluun.

      Jos olet pakotusruotsin uhrina vailla saksantaitoa, on Britannia toki mahdollinen. Lukuvuosimaksut ovat suuria ja opetus tasoltaan vaihtelevaa ja hyvin usein vähemmän käytännönläheistä.
      Yliopiston ja erityisesti ajatellun osaston laadukkuus pitää selvitellä etukäteen.
      Brexitin vaikutuksia ei tarvitse pelätä, päinvastoin.
      AMK-ins tutkintosi vastaa B.Sc:tä. Suomen DI:tä periaatteessa vastaa M.Sc. Periaatteessa M.Sc-opiskellaan vuodessa, mutta pohjana kuuluisi olla B.Sc.(Honours), eli laajennettu/hyväarvosanainen B.Sc.

      Välttelisin ulkomaalaisten rahastamiseksi luotuja vuoden M.Sc.-kursseja. Mene sensijaan brittien sekaan, mieluummin kaksivuotisen kurssikokonaisuuden kautta. MUTTA tutki etukäteen yliopiston ja ajankohtaisen osaston arvostus (netistä löytyy tietoa).

      Itse olin aikanaan keskikoulupohjainen pakotusruotsin uhri, enkä ollut opiskellut saksaa. En sitä riittävän hyvin osannut itseopiskelunkaan kautta, vaikka insinööritehtävissä valtaosa kunnon aineistosta oli saksaa ensimmäisestä työpäivästäni lähtien.

      Siksi lähdin niukoilla säästörahoillani ja olemattomalla opintolainalla Britanniaan (paljon ennen kuin Suomi liittyi EU:hun). Nykyisessä kohtuullisessa Cranfield U:ssa (Bedford) suoritin lukuvuodessa B.Sc(Honours) -tutkintoa vastaavat suoritukset.
      Cranfield oli sikäli hyvä, että kyseinen opetus oli työelämässä jo olleille, eli samalla se antoi hyvät valmiudet teoreettiseen M.Sc.-opikeluun.
      Vaihdoin toiseksi vuodeksi kuitenkin insinööriopintojen alaa ja paikkaa huippupaikkaan, nykyiseen Swansea U.:hun (silloinen U. of Wales).
      Suoritin M.Sc:ni (sananmukaisesti Magister in Scientia) elementtimenetelmästä (=tekninen laskenta) maailmankuulun professori Zienkiewiczin johdolla.
      Palatessa tuli vaikeuksitta Opm/TKK:n vastaavuuslausunto M.Sc. -DI ja työni jatkui heti siihenastisessa työpaikassani.
      Jatko-opiskeluni edisti merkittävästi urakehitystäni, vaikkakin briteistä hankittu teoriaosaaminen jäi valitettavan vähälle käytölle. Vielä silloin tekninen laskenta suoritettiin Fortranilla reikäkorttien välityksellä ja tulokset sai paperilistauksina.

      Saksan jatko-opinnot olisivat olleet itselleni ja työnantajilleni hyödyllisempiä, mutta sainhan elämänkokemusta ja etenemistaitoa.
      Silti kiroan kaikki selkärangattomat ruotsia pakottavat lahjattomat ihmiset alkaen ministeri Grahn-Laasosesta.
      He ovat turmiollisia Suomelle ja maamme menestykselle kulttuurin ja talouden aloilla.

      Unohda amk-jatkotutkinnot. Ne ovat rahastusta ja vielä pahempaa: ne tuomitsevat Sinut helposti loppuiäksesi työllisyyskursseille. Siis, työhön, työhön keinolla millä tahansa!

      • Bachelor_of_Puppets

        Kiitos kattavasta vastauksesta. Varmaan tuo olisi nuoremmalle ihan varteenotettava vaihtoehto, Mutta ei sitä nyt enää 20 työvuoden jälkeen ja kolmen lapsen isänä viitsi mihinkään ulkomaille lähteä pelkästään opiskelemaan. Varsinkin kun nykyisessä työssäni tuo uusi tutkinto ei vaikuttaisi mihinkään suuntaan.

        Aina joskus vi*uttaa kun joku märkäkorva maisteri on muodollisesti pätevämpi johonkin hommaan kuin 20 vuotta työkokemusta hommannut inssi. Vastuullani olevissa hankkeissa kuitenkin työskentelee myös itseäni korkeammin koulutettuja, joilta kaikilta taas ei taas välttämättä se projektinjohto suju.


    • Helmeripiippu

      Koneinssille yamk:sta liene suoranaista hyötyä, paitsi teknologiaosaamisen johtamisesta, jos on jotain omaa pisnestä.

    • DIamkOpe

      Mitä olen jutellut eri teknisten alojen yamk-opiskelijoiden kanssa, niin eroja tuntuu olevan. Jotkut kehuvat, miten ripeästi tekevät harjoitustyöt, mutta sisällöllä ei ole niin väliä. Toinen taas kehui, että pääsi perehtymään hyvin alan uusimpiin juttuihin. Tämä henkilö myös sanoi päässeensä työpaikalla soveltamaan asioita jo jatko-opintojen aikana. Kolmas valitti, että työkokemusta oli kumminkin alla liian kapeista tehtävistä. Neljäs suoritti jotain ympäristöpainotteista linjaa, koska heillä töissä se yamk-tutkinto saattoi vaikuttaa uralla editymiseen. Eli eroja on sekä oppilaitosten että ihmisten välillä. Omasta mielestäni jo kurssien harjoitustöitä pitäisi päästä tekemään uusien menetelmien soveltamisesta omaan työhön, ei vain lopputyövaiheessa.

    • Samaasiiloatahkoaa

      Seminaarien tilalle labroja, ehkä siellä voisi jotain oppiakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      77
      1806
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1182
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      944
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      869
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    6. 77
      692
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      664
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      51
      601
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      63
      561
    11. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      33
      551
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      538
    13. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    14. 36
      504
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      408
    20. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      398
    Aihe