Minkä hemmetin takia sitä hirveä pitää ampua liian kauas tai vaikeaan paikkaan jos osuminen on tuurista kiinni. On jalkaa poikki tai karvatuppo hangella. Itse jos ammun niin tiedän jo osumakohdan ja sen että alle 100m on pakomatka. Pitääkö aiheuttaa kärsimystä paskalla ampumataidolla tai ylipitkillä yrityksillä. Sitten kuitataan haavakko ohiammuntana kun surkeat koirat eivät lähde jäljittämään.
Ammutaan paskanaamat vain varmoja laukauksia eikä aiheuteta turhaa kärsimystä
Hirvenhaavoittajilta luvat pois.
4
155
Vastaukset 4
- voi-voi-voi
Susilta kans henki pois jos vahingoittaa hirven jänteitä puremalla ja aiheuttaa hirvelle kärsimystä ja lopulta raatelee sitä ennen kuolemaa.
Ei tunnu kivalta, kun syödään takareittä ja revitään suolet esiin ennen kuolemaa.- Steyr
Oletkos voi-voi-voi itse nähnyt kyseisen episodin, vai mutu-meiningilläkö moista praataat.
Kyllä suden voi ampua ilman mahdollisia ja nähtyjä hirvien yms. elukkain raatelujakin. Sehän on just sitä vahinkotapausten ennaltaehkäisyä.
- Steyr
Asia on kato tälviisteen, että kun radalla hirvikoe ammutaan ennakkoon tiedetyltä matkalta paikallaan seisovaan pahvitauluun, niin melkein aina osuu. Mutta sitten maastossa, kun matkaa ei välttämättä edes tiedetä, niin luoti ei aina osu kohdilleen. Hirven ampumistilanne jännittää useampaakin metsästäjää. Ja jotkut enskertalaiset tai jopa toiskertalaisetkin saattavat hermostuneina hätääntyä, jolloinka hirvestä tulee tosiaankin persiille ammuttu hirvi.
Hirvenmetsästyksessä olisikin varmakätiset ja rauhalliset ampujat otettava ensisijaisiksi hirvenkaatajiksi, että siitä tolkku tulisi.- Anonyymi00004
😬😬😬😬
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1651720Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1541310Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset220945- 71877
- 55776
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus63747- 46735
- 89701
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt198637Martinan alamäki jatkuu
Surkeasti menee ... https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f899cee6-e216-4bd1-be3e-c61f68e67a4c ”Surkeasti kulkee”143594