Hirvenhaavoittajilta luvat pois.

kärsimystä

Minkä hemmetin takia sitä hirveä pitää ampua liian kauas tai vaikeaan paikkaan jos osuminen on tuurista kiinni. On jalkaa poikki tai karvatuppo hangella. Itse jos ammun niin tiedän jo osumakohdan ja sen että alle 100m on pakomatka. Pitääkö aiheuttaa kärsimystä paskalla ampumataidolla tai ylipitkillä yrityksillä. Sitten kuitataan haavakko ohiammuntana kun surkeat koirat eivät lähde jäljittämään.

Ammutaan paskanaamat vain varmoja laukauksia eikä aiheuteta turhaa kärsimystä

3

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi-voi-voi

      Susilta kans henki pois jos vahingoittaa hirven jänteitä puremalla ja aiheuttaa hirvelle kärsimystä ja lopulta raatelee sitä ennen kuolemaa.

      Ei tunnu kivalta, kun syödään takareittä ja revitään suolet esiin ennen kuolemaa.

      • Steyr

        Oletkos voi-voi-voi itse nähnyt kyseisen episodin, vai mutu-meiningilläkö moista praataat.

        Kyllä suden voi ampua ilman mahdollisia ja nähtyjä hirvien yms. elukkain raatelujakin. Sehän on just sitä vahinkotapausten ennaltaehkäisyä.


    • Steyr

      Asia on kato tälviisteen, että kun radalla hirvikoe ammutaan ennakkoon tiedetyltä matkalta paikallaan seisovaan pahvitauluun, niin melkein aina osuu. Mutta sitten maastossa, kun matkaa ei välttämättä edes tiedetä, niin luoti ei aina osu kohdilleen. Hirven ampumistilanne jännittää useampaakin metsästäjää. Ja jotkut enskertalaiset tai jopa toiskertalaisetkin saattavat hermostuneina hätääntyä, jolloinka hirvestä tulee tosiaankin persiille ammuttu hirvi.
      Hirvenmetsästyksessä olisikin varmakätiset ja rauhalliset ampujat otettava ensisijaisiksi hirvenkaatajiksi, että siitä tolkku tulisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      89
      2523
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1403
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      933
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      36
      800
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      103
      799
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      783
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      706
    Aihe