Vieläkö ilotulitteet ovat sallittua Pattis Beachlllä ?
Mitkä ovat parhaat paikat juhlia ennen ja jälkeen vuorokauden vaihtumisen ?
Onko loppiainen toinen riemujuhla ?
Mitkä ovat parhaat paikat juhlia ennen ja jälkeen vuorokauden vaihtumisen ?
Onko loppiainen toinen riemujuhla ?
Vastaukset 111
Vanhimmat
Samoin kuin toivottavasti kohta Suomessakin, omien ilotulitteiden ampuminen on kielletty.
Juupajoella saa ampua ja vetää pilveä vapaasti
Juupajoen rotko syöksyy syvyyksiin aivan Juupajoen keskustassa. Joki on uurtanut itselleen vuosien saatossa yli 30 metriä syvän ja leveän raviinirotkon - raviini on geologinen termi, joka tarkoittaa veden uurtamaa, kapeaa ja syvää laaksoa. Rotkon hämyisässä viileydessä esiintyy Juupajoella harvinaista lehtokasvillisuutta, merkittäviä ovat kaislasara, lehtotähtimö, lehtopalsami, mustakonnanmarja, lehtokuusama ja lehtokorte.
Rotkossa on lymynnyt myös tierosvoja.
Juupajoen spesiaalijuhla on nimenomaan loppiainen
Bali Hain laippari on paras paikka
Turha edes yrittää ampua omia, nauttia vain julkisista ilotulituksista sekä beep showsta
Mikä paikka vaan, kunhan se on Paratiisissa eli Pattayalla.
Juuri näin
Entäs Jompparilla, siellähän ei taida vieläkään olla kunnon merilaituria ennen Oceaania ?
En ole pariin vuoteen käynyt, onko jokin skybar tai vastaava suositeltava paikka ?
Mitä sä sillä merilaiturilla? Satamissahan vain sellaisia tarvitaan. Venrlaitureita ei ole fiksua sijoittaa uimarannoille. Sotkee vaan ja tulee vaaratilanteita. Jomtienin rannalta lähtee lyhtyjä keskiyöllä ja jengiä on paljon. Uusitulla rantakadulla on peremmällä pari vaarallista paikkaa humalaisille ja huonokuntoisille. Kaiteetonta osaa on muutamia kymmeniä metrejä jossa pystysuora liki parin metrin pudotus hiekalle tai betonille. Juuri sopivasti että saa niskat nurin tai käden tai jalan murtumaan. Aika outoa suunnittelua kun muuten kaikki on vimpan päälle. Ajavat kurottajalta käsin paraikaa palmuista ja muista puista kuivia ja rehottavia oksia pois ja pudottavat kookoksia. Alhaalla on oksasilppuriauto ja ryhmä syöttämässä oksaa koneeseen. Lakaisuauto tulee viimeisenä.
Rannat on siistimpiä kuin koskaan. Pari vuotta sitten joku kuoli kun oksa putosi päähän. Siitä on otettu opiksi. Vaikka Numball kertoi että palmut syntyvät valmiina eikä ne enää kasva siitä, niin kyllä nuo on kasvaneet ja varjostavat kävelykatua mukavasti auringolta.
Nopeaa on palmujen kasvu Pattayalla, koska ne istutettiin ?
Uusi vuosi, vanhat kujeet. Naikkoset ovat aattona antavimmillaan, myös falletyttöset.
Totta tuokin. Muistan tapauksia kun suomitytöt on joutuneet oikein vonkaamaan että voittavat kilpailun miehistä.
Yksi suomipullukka käytti kaikki keinot jotta sai salskean suomimiehen huomion. Lopulta se onnistui vain juottamalla suomimies riittävään humalaan. Noloa oli kun suomimies unohti sitten humalassa että kainalossa oleva nainen osaa suomea ja kuulutti että "Miksi mulle jäi tämmöinen läski?'
Sekoitat asioita. Se nainen kysyi noin kun katsoi Pattayan poissia paskat housussa ja yrjö paidalla
Hyvä että kieltävät kusipäisen rakettiammunnan siviileiltä. Suomessa pitäisi mennä vastaavaan ja ottaa Espoosta oppia, että kaupungit järjestävät vain musiikki lasershown. Raketteja ja pommeja ampuvat pissikset pitäisi aina velvoittaa siivoamaan jälkensä.
Ruotti kieltää ensivuodelle, tai menee luvanvaraiseksi, ihan kaikkialla.
Ei saisi enää Stadissakaan ampua, mm. Kaivari kiellettyä aluetta samoin Suurtori ja Kuppatori.
Vaan kuka noita valvoo, ei kukaan
Mamut on keksineet miten kiva on ampua vääräuskoisia roomankynttilöillä. Siksi kielto Ruotsiin. Viime vuonna siellä oli sotaa muistuttava tilanne.
Kuppatori on paha paikka siinä kotini vieressä Krunikasta kyvenheittämän pöössä.
Jos Pattiksellakin on kielletty, pitää Suomenkin ottaa mallia Paratiisista, joka on edelläkävijä monessa asiassa.
Rajat räiskeelle -kansalaisaloite haluaa, että tähtisädetikkuja järeämpien ilotulitteiden käyttö jätettäisiin Suomessa ammattimaisille toimijoille, joilla on Tukesin lupa järjestää ilotulituksia.
Rättipäiden vuoksi se kielto tulee. Ei minkään koiran eikä kissan vuoksi.
Olipa sairas kirjoitus... vuoden toisiksi sairain!!!
Oletko 2010 ylpeä seuraajistasi?
En viitsi jokaiseen kirjoitukseesi Senseinä vastata, voit jatkaa koska olet noin täydellisesti aivopesty.
Nauti olostasi tavallasi.
Tainneet Kauppatoria tarkoittaa, vaan kun siellä vielä laivoja oli, sanottiin sitäkin kuppatoriksi, niin paljon suomitytöt sitä toivat
Pääsiäinen, vappu, juhannus, itsenäisyyspäivä, joulu, uusivuosi, loppiainen, Songkran, isänpäivä, äitienpäivä, päivä kuin päivä... Mikä noita kaikkia päiviä yhdistää? No se että ne ovat senseilerpan onnenpäiviä suomikaksnelosella. Silloin omaisuus karttuu ja mopokalusto uusitaan. Niissä mopoissa on aina poikkeuksetta jokin high tech ominaisuus joka tekee niistä kylän hurjempia mopoja. Hevosia jopa 14 hevosvoimaa ja ketteriä pelejä kaupunkiajossa. Kun muistaa hommata parhaat ajovarusteet. Titaaniset polvipalat ei kulu kun vedetään polvi maassa rouvan perässä kurviin niin että skolioosi saa tuta.
Loppiainen ei ole sen kummoisempi juhlapäivä Thaimaassakaan
Eikös nämä ameeriikan hanukat sun muut juhlat, nehän löytyy taikkulasta kaikki nykypäivänä
Rantatien seutu Jompparilla on parasta aaton viihtymisaluetta.
Ja tietenkin Soi Wellcome, taas suomalaiskatuna, taattua viihtymistä.
Siam Gardenin ylätasanteelta tai allas-alueelta näkee hyvin ilotulitukset. Mukaan vaan joukkoon tummaan ja vaihtelevasti iloliemien innoittamaan.
Pääseekö ylös muut kuin asukkaat ?
Missäs kerroksessa se ravinteli on?
Paras mennä panoraamapaariin Centara Grand Phratamnak -kiin
Kyllä siitä rannalta näkee parhaiten, menee siihen hiekalle ja kahlaa vaikka lämpimässä vedessä Changi kourassa ja nauttii kunnan ja hotellien järjestämistä ilotulituksista.
Jomtien Rannalle tulee kaikki katsomaan ilotulituksia ja suorittamaan uudenvuoden iltauinnin.
Thait tulee kauempaakin autoilla sankoin joukoin. Eilen oli jo ranta koko matkalta aivan täynnä.
Jompparin hiljaisessa päässä ei ole parhaillaan enää hiljaista, siellä BKK:n poikien viskit virtaa. Ovat tulleet busseilla uutta vuotta vastaanottamaan.
Olin aamulenkillä ja tarjosivat jo viskimoukkuja, en ottanut, vaan juoksin takaisin kotiin.
On siellä myös BKKn tyttäretkin asemissa. Odottavat tulenavauskomentoa.
Tulee Suomenaikaa klo 19:00, mutta saattavat aloittaa paukuttamisen jo aiemmin.
Vaatiiko raketinampuminen tosiaan luvat nykyisin Thaimaassakin ?
okei, tuonne juhlimaan, niillä on aina hauskaa
Minä aion katkeran kateellisena trollata koko uudenvuoden täällä palstalla.
Khiai.
Ei saa urbanisaatiossa ampua rannalla ei eds Jompparin eteläosassa. Siinä on se poliisin putka lähellä siinä rannassa, kannattaa katsoa jos lähtevät tulemaan, niin menee siihen raflaan vastapäätä
Ei siellä putkaa ole, se on muualla (käykääs kokeilemassa, sammuminen ei riitä, vievät joko huoneeseen tai selviämispisteeseen). Tuo on päivystyspiste, jossa on miehistöä hälytyksiä varten.
Mutta joo, saattavat puuttua rakettien ampumiseen.
Minäkin ampuisin jos spermaruisku ei olisi lerppana.
Ihan sama onko lerppana vai ei, sen verran on tuhansia kilometrejä sun ja Pattayan välillä.
Niinpä niin SenseiBalliNumbalerppa olen yötä päivää mielessäsi ja haluat kovin samaistua minuun, jatkuvasti "lainaamalla" nimimerkkiäni!
Ensi yönäkin, poliisien taas kerran vietyä sinut putkaan, kun olit vinyylivaimoasi puukottanut julkisella paikalla tölkkienkeruureissullasi, itket putkassa; Olisnpa KrunikanVili, niin ei tarvitsisi vinyylivaimoa, voisi aivan aidon ladyboyn saada, lerpallekin tulevat puolisoksi kuulemma, jos on varallisuutta ja toisekseen pääsisin käymään eka kerran elämässäni Thaimaassa, jossa olisi kunnon ladyboyt, ainakin Hua Hinissä.
Niinpä niin SenseiBalliNumbalerppa olen yötä päivää mielessäsi ja haluat kovin samaistua minuun, jatkuvasti "lainaamalla" nimimerkkiäni!
Ensi yönäkin, poliisien taas kerran vietyä sinut putkaan, kun olit vinyylivaimoasi puukottanut julkisella paikalla tölkkienkeruureissullasi, itket putkassa; Olisnpa KrunikanVili, niin ei tarvitsisi vinyylivaimoa, voisi aivan aidon ladyboyn saada, lerpallekin tulevat puolisoksi kuulemma, jos on varallisuutta ja toisekseen pääsisin käymään eka kerran elämässäni Thaimaassa, jossa olisi kunnon ladyboyt, ainakin Hua Hinissä.
Outo tapa ja ajatus sinulla viettää uudenvuoden aattoa.
Lerppa katso peiliin, niin tiedät kenellä se outo tapa viettää kaikkia päiviä on...
Saako Pattikselta "KARJALA TAKASIN" paukkusarjaa ?
No niin, tunti vielä, vaan pauketta riittää. Tyttäret roiskahuttelee.
Asemissa ollaan, TULTA!
Ocean Marinan laiturilla on tuplavartijat, sisään pääsi vain venepaikanomistajat. Tultiin Jomtienin rannalle, täällä on paras meininki, kuin Songkranina.
Jomtienin rannalla kello 0:01 kirjoittamassa viestiä matkailupalstalle vuoden vaihtuessa.
Tervetuloa vaan Pattayan Suomalaiset myös vuoteen 2019, vaaleihin 3 kk
Kukkakaalipirtelö-rajakit-suvakit-kiky-sote
eli suomalainen yhteiskunta haistattaa paskat, kaikille tasapuolisesti, toivottavasti lumimyrsky pyyhkii nykyhallinnon pois tältä planeetalta !
Lisätään pois pyyhittävien luetteloon rikolliset "turvapaikan" hakijat.
nehän hakee vain juhlapaikkaa
Ööööö
Onk tuo vuosi vaihtunut, pimpsu on saman lainen ko enneki
Vaan Changi maistuu samalta. Sievän mustan herttaisen
Khalihrovia
Tuohan on kreikkaa
vaan, Shakira heiluttaa lanteitaan kuten ennenkin
Olikö täällä tosiaankin ilotulitteet kiellettyjä, kauhia sota oli eilen päällä ja thaikutkin tappeli keskenään, jopa paarin tytöt knikkas mahtavan matsin, potkivatkin toisiaan
suomipojat meni väliin, saatiin irti toisistaan ja hotellin sänkyyn nukutettiin orgasmien jälkeen
Rusakat osaa juhlia, oltiin niitten kanssa, käytiin uimassa ja porukasta katosi pari henkilöä, ei ne ollu moksiskaan, njet se vot, taisivat jäädä ronkräämiin tahi pektopahhiin
no niin, huhtikuussa taas uudelleen
Katsokaa ilmakuvia, jälki kuin alaskan kullinkaivajilla
Jouvukko sä ilmakuvista tutkimaan onko siivottu? On siivottu. Tule ite kahtomaan.
https://aijaa.com/jIhTyq
Minä kirjoitan vain omalla nimimerkilläni ja vaimoni tuossa pallomahoineen.
Senseillä oli erilainen joulu ja uusivuosi kuin viimeksi.
Viime vuonna uudenvuoden jälkeen omaisuutesi satakertaistui ja oli kaikenlaista touhua, juomakaappeja, matkoja, moottoriradoilla kaahailua, vaimon kanssa vuoristoajeluita ja hankintoja miljoonilla, henkilökunnan koulutusta, allasremonttia, tallin laajennusta, orpojen auttamista, moottoripyörien lennättämistä, tyttären kansainvälisten liiketoimien jelppimistä ja kaikenlaista mahtavaa. Kesällä olitte vielä tyttären saarella viidennellä huvijahdillanne, olitte Espanjassa ja Venetsiassa, vanhat huvijahdit päätyivät Hankoon, Helsinkiin ja tyttärelle jäi Kulosaareen vielä kolmas.
Paraisista paukutitte ostaa kahden miljoonan huvilan jonne muutitte vaimon kanssa Jaguarilla. Vaimo ajoi. Hesan kämpän myitte ja hammasklinikan Chiang Maista. Kukkatarhallanne oli puuhaa ja kaikkea ja ostitte ravintolatarjoilijoille omakotikylän. Paraisiin ostitte sitten vielä uuden jahdin syksyllä Chiang Maista käsin odottamaan, jahka seuraavaksi palaatte Suomeen. Saaren hankinta jäi vissiin vielä vaiheeseen Paraisten edustalta. Saimaan huvila ja Targa jahti on nyt sitten myyty ja Phuketin huvilanne ja jahti vuokrattu suurelle venefirmalle koulutustiloiksi (6 makuuhuonetta ja saunarakennus) ja saat heiltä heidän vesiurheilulaitteen sitten lahjaksi kun lähtevät.
Sitten kaikki romahti. Omaisuus ei ole karttunut, missään ette ole käyneet, passiin on leima hankkimatta, pojasta ei ole kuulunut mitään sen jälkeen kun se mäkkäriin töihin meni, tyttären bisneksistä ei sanaakaan, ravintolakonserni vailla johtajaa, juomakaappeja ei täytä kukaan ja hankinnat on tekemättä. Moottoripyörillä, urheiluautoilla, vesijeteillä, skoottereilla ja urheiluautoilla ei aja kukaan. Kukaan ei soita amerikkalaista musaa kellohameilloissa ravintoloissanne. Amerikkalainen unelma on romahtamassa.
Nyt on jäljellä vain palstalaisten tarkkailu, kopioiden laatiminen, uutisten etsiminen Pattayasta netin kautta, julkisilla web-kameroilla Pattayan tarkkailu, Thai-visa sivuston seuraaminen josko siellä jotakin Pattayasta, Pattayan miesten metsästystä muilta palstoilta, josko sieltä löytyy Pattayan poika tai maija.
Viikonlopun viettoa keskiviikkona, muurin rakentamista Thaimaan ympärille kiinalaisten kanssa, thainaisten väheksyminen ja muuta henkevää internet-toimintaa kuten aijaakuvien tarkastelua, nuudelipussin valokuvausta kuksan vieressä, nettivalokuvien postittelu aijaan kautta jne.
Romahdus on massiivinen verrattuna entiseen superluksus elämäänne.
Ennen juotiin T-spriitä, jonka pakkauksen kyljessä oli sääriluut ristissä ja pääkallo. Puhuttiin, että "kun tästä juo, niin noistakin vielä tulee mies"
En lainkaan epäile, ettetkö olisi ennen juonut t-spriitä.
”Mitä ahdistuneempi olin, sen parempi oli palsta.”
Spriillä lainettettu Kilju tekee teräksisen olon, siiten palstalla taas pärähtää
Mä rikoin hoitajien sytkäreitä muovikassiin ja vedän butaania aivoon. Hyvä viilis.
Ei kaupunkilainen kurvaa pihasta mihinkään, vaan lapioi autonsa vierestä lumiauran kasaamaan ovenkahvan korkeudelle asti yltävän lumivallin sivummalle, kunnes mahdollisesti saa autonsa kadunvarren taskuparkista pois. Kotiin tullessa sama uudestaan, koska ainoat vapaat parkkipaikat ovat syviä poteroita vallien ja lumikasojen välissä. Todennäköisesti vallit ovat siinä vaiheessa jäätyneet jo niin koviksi, etteivät lähde kuin Bobcatillä louhimalla joskus kuuden viikon päästä kun kaupunki/huoltoyhtiö joutaa.
1. Jokin luonnonvarainen eläin Suomen itärajalla, erityisesti kaakkoisrajalla, puree, näykkäisee tai nuolaisee rikkinäistä limakalvoa tai ihoa.
2. Lepakko puree, näykkäisee tai raapaisee ihmistä.
3. Rabiessyöttirokotetta joutuu limakalvolle tai rikkinäiselle iholle.
Milloinkas se kiinalaisten uusivuosi onkaan, täällä kuulemma valmistaudutaan nyt siihen ?
Kahden viikon päästä paukkuu ja lohikäärmeet heiluu!
Sittenhän huhtikuussa tulee vielä thaikkujen oma uusivuosi. Silloin roiskii kunnolla, niin tyttöjen päälle kuin seinillekkin.
No niin, tänään alkaa jo paukutukset uudenvuoden juhlintaan
Sika Amalia paukuttaa palstalle paskaansa ja päätään Niuvan kaltereihin
Onko se tulevana viikonloppuna nyt tuo kiinalaisten juhla ?
Yes. 05.02. Virallinen uusivuosi.
Tässä tietoa junteille.
http://www.pattayamail.com/news/pattaya-to-celebrate-chinese-new-year-on-walking-street-central-festival-243031
Miten Pattayan tapahtumat liittyy sun elämääsi?
Pattayan kiinalaisen uudenvuoden juhla on niin suuri, tarvitaan kaksi paikkaa.
5. helmikuuta järjestetään festivaali Central Festival Pattaya Beach ja Walking Street.
Rannalla sijaitsevassa ostoskeskuksessa avataan guzheng-musiikkisoittimen esitys, jota seuraa pormestari Sonthaya Kunplomen avauspuheenvuorot.
Klo 20.00 lohikäärmeiden ja lionien tanssit edeltävät acrobat-esitystä. Klo 20.30. Kiinalaiset kulttuuri- ja taideesitykset tulevat näyttämölle, jota seuraa musiikki klo 9.00.
Lopuksi klo 22.30. musiikkitoiminto Getsunova esiintyy.
Guzheng-musiikki aloittaa myös tapahtuman Walking Streetillä klo 18.00. sen jälkeen lohikäärme ja leijonatanssit, kulttuurinäyttelyt ja akrobatit
Ok, no sinne sitten katsomaan suurta näytelmää
Mistäs olisi juhlinta aloitettava, jokin suomi-baari josta sitten kadulle jääpussin kanssa. Oisko Maikka, Raymondi tai Make, siitä Walkkarille?
Onko katuverkko miten täynnä, voiko liikkua edes mopotaksilla ?
Aloita sensei säästäminen nyt, niin ehkä vuonna 2040 pääset viettämään kiinalaista uuttavuotta Pattayalle.
Mainitsit kyselyssäsi vain yhden suomibaarin ja kaksi entistä.
Lerppa elää parikymmentä vuotta sitten erään pattayankävijän kertomuksia muistellen, muuta tietoa ei olekaan sieltä. Kaveri oli lerpalle kertonut kaikista ihanuuksista siellä ja kun lerpalla ei ollut varaa itse sinne matkustaa, tuli pattayavihaaja, joka rahatonna pikku huoneessaan satuilee Thaimaasta.
Se on nykyisin vain MAJATALO, aloita sieltä, nasta meno
Best Cornerista lähtee suomalaiset lohikäärmeet ilon juhlaan
Mopotaksilla voit liikkua mutta motoseksiä ei saa pyytää uutenavuonna
Ensi tiistaina sitten ollaan paikanpäällä uudenvuoden juhlissa, toista kertaa jo tänä vuonna.
Busseja ajaa letkassa Pattiksen kentältä, täynnä kinuskia, jotka tulevat tänne juhlimaan uuttavuotta. Vielä sitä rahaa löytyy, vaikka yritykset ovat kovat tulosvaroitukset.
Kyllä se niin on, että kaukaisen kansan varaan ei voi liikaa investoida. Katoavat kuin rusanterit aikoinaan. Tämä tiedoksi myös Lapin yrittäjille.
Joo, hyvät kumit ja kekkerit tiedossa
Tänään jo ensimmäisiä esijuhlia Sian vuoteen valmistauduttaessa.
Ja jos joku väittää ettei thaikkulassa vietetä kiin u. v, menkääpä kadulle.
Niuvanniemessä ei ehkä juhlita, mutta täällä kyllä on jo juhlat parhaimmillaan.
Sian vuosi on kiinalaisen perinteen mukaan onnen ja vaurauden vuosi. Tosin mikäli Suomen uutisiin on uskominen, mannerKiinan talous sukeltaa ja kovaa, kiitos Trumpin kauppasaarron.
Helsingin kansalaistorilla on huomenna Pekingin sosialistinen tanssiakatemia esittämässä perinteisiä kansantansseja ja Beifang Kun Opera Theatre esittämässä katkelman Kun-näytelmästä. Vapaa pääsy, kaikki mukaan. Kolmasosa thaikuista on kiinalaista alkuperää.
Niuvassa esitetään jokapäiväinen Amalian Kiljuoperetti oksenteluineen.
Herra kapteeni, kommunismi tulee luhistumaan omaan mahdottomuuteensa. Hallitus menettää otteensa, koska Saksalaiset evakuoivat kaiken piikkilangan.
Varoittaisinkin kuitenkin toisesta vaarasta. Pahin uhka on keltainen vaara.
Oletko huomannut, että toinen maailmansota päättyi jo ja Honkajoki on rauhan mies. Tuo hänen varoittamansa keltainen tarkoitti Japania.
Japani käyttää sexagendaarista kalenteria (alkaa rotan vuodesta, rotta tuli ensimmäisenä Buddhan luo, härän selässä), jossa uusivuosi on 4.2 grekoriaanisen kalenterin mukaan.
No ilmankos Lerppu onkin niin rotista kiinnostunut
Hyvää uudenvuoden aattoa
Jyväskylän uusivuosi alkaa järkytyksellä
Suomen suurruhtinas MATTI on poissa
Nykänen niinkuin Irwinkin olivat Palmasin miehiä. Siellä se soppa on halpaa ja pilu 50 eur
Matti oli aikansa Suurin Suomalainen, vaan Thaimaan ilot olivat hänelle liikaa. Dokuille ei thaikkula ole oikea paikka, järkeä pitää olla päässä päissäänkin.
Pekingissä raketit ovat kielletty joten ovat tulleet Helsinkiin niitä ampumaan. 20:10 alkaa ilotulitus.
Terho lupasi selvittää, että saataisi Matti multiin valtion piikkiin
Jutajaiset on folkkarijuhlat, nykyisin vain Rollossa, aiemmin Karigasniemellä. Pohjaa saamien kulttuuribilheisiin.
Hatunnosto ministerille, taas oikealla asialla.
Vaikka MäsäMasa olikin vain kuudesti naimisissa, lapsia se pani maailmaan liki 30 kpl. Moni ei vaan ole tullut julkisuuteen lehtoMatin tienuustaan. Hävenneet pitkänhimoaan selvinpäin.
ei kai niitä nyt niin monta sentään ollut ?
Matti oli aikansa Suurin ja eniten veroja maksaneiden listalla.
Ansaitsee valtion hautuun ja äidit haudalle
Vuokatissa oli hyvät kinkkibilheet, vieläkin päätä ja munia särkee
Ei tullut Matille valtiollisia, näin suku päätti
NO NIIN, uudenvuodenjuhlat lähestyy, taas
Songkran 2019 (Thaimaa).
Alkaa:
lauantai, 13. huhtikuuta
Päättyy:
maanantai, 15. huhtikuuta
Huhtikuu lähestyy ja matkakuume päällä
huh, nyt on ohi
ilman pilluutta ;)
ei tarvinnu olla