Koira hautausmaalla

koiraton

Kyllä se on sitten kummaa kun ei isoa kieltomerkiä nähdä ja viedään koira hautausmaalle. Tässä joulunaikanakin siellä koiran näin.

12

404

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ulkopaikkakuntalaanen

      Kävin myös Joulun alla hautausmaalla viemässä kynttilöitä ja näin valtavat jäljet menevän yli hautojen...luulin sudenjäljiksi niitä. Eikai kukaan tampio lenkitä koiraansa hautausmaalla??? Kieltomerkit on ja ilman merkkiäkin luulisi vähä- älyisenkin sen ymmärtävän, ettei kirkkomaa ole mikään koirapuisto...

    • SielläKans

      Helsingis Hietaniemen hautausmaalla rakin kusettejat heittää keppiä rakeille.

      Vai on samallaisia k@sipäitä kyrööskin.

    • hau-hau

      On täysin holtitonta koirien ulkoilutus. Kieltotauluista ei mitään välitetä, koirat paskovat pururadalla, naapurien hoidetuilla alueilla, puistoissa ja parkkipaikoilla.

      Onko toi ihmekään, kun koiria hankitaan jokaiselle perheenjäsenelle nukkumakaveriksi. Ennen riitti pehmolelu mutta nyt pitää olla lapselle pieni koira unileluksi. Petivaatteet sitten koiran tassuista kulkeutuneissa .....

      Lapset samoin kuin aikuisetkin haisevat ulolle kassajonossa ja koirankarvoja vaatteissa rutosti.

      • koirankusettaja

        Hautausmaat luetaan laissa puistoiksi, lain mukaan koirat saa olla puistossa omistajansa hallinnassa. Kieltomerkit on aivan turhia ei niillä ohiteta lakia


      • vi-hai-nen
        koirankusettaja kirjoitti:

        Hautausmaat luetaan laissa puistoiksi, lain mukaan koirat saa olla puistossa omistajansa hallinnassa. Kieltomerkit on aivan turhia ei niillä ohiteta lakia

        Onko kaikki kotona? Seurakunta, jonka aluetta on hautausmaa sanoo, että ei saa kusettaa koiraa hautausmaalla ja sinä sanot, että saa.

        Sun tontilla saa sitten kusettaa koiraa vaikka kieltäisit.

        Minä tunnen suurta vihaa, jos menet koiraasi kusettamaan mun omaisen hautakiveen. Miten sen estät, jos koira ulkoilessasi nostaa jalkaa ja lirauttaa jonkun läheisen haudalle.

        On lähimmäisten suurta halveksuntaa ja heidän haudattujen rakkaittensa muiston aliarvostusta mennä koiransa kanssa lenkkeilemään hautausmaalle.

        Tiedän varmasti, että et rohkene ilmoittaa nimeäsi tuon suomalaisen tradition rikkomisen julistamisessa. Samaa tasoa, kuin hautakivien kaataminen. Häpeä, jos osaat.


    • 587952

      Seinäjoentiän varres hautausmaalla vasta palio on koiria kissoja marsuja ynnämuita lemmikkejä

    • hautuumaa

      Miten nykyihminen mitään kieltoja tottelisi, eihän mikään heitä koske. Itse aikanaan menin haudalle koira jäi isännän kanssa oottamaan portin ulkopuolelle, eikä siellä edes ollut kieltotauluja kun sen sanoo jo maalaisjärki ja ajattelu.

      • Anonyymi

        Varmana jo ajellaan nelivetomaastureilla siellä hautausmaallakin minen kävele senttiäkään mulla ei oo jalkoja


    • KylVitutta

      Kuulemma kyröös on väestö rankasti vaihtunu, eli tuskin tuntisin sieltä enää ketään

      Aina kun tulee muualta porukkaa, niin ne kusipäät pitäis porukalla kouluttaa paikkakunnan tavoille

    • laskulla

      Onhan noita kieltomerkkejä teiden varsillakin .
      Stop merkkiinkään ei oikeastaan kukaan pysähdy, hiljentää vain. Jos ei sitten poliisi ole jo siitä huomauttanut pienellä rahanmeno lapulla.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Sun linkistä kopioitu:

        "- Periaatteessa hautausmaan käyttäminen koiran ulkoiluttamiseen ei ole järjestyslain mukaista. Järjestyslain mukaista ei myöskään ole päästää koira hautausmaalla vapaaksi eikä myöskään se, että se tekee siellä tarpeensa. Näistä voidaan huomauttaa tai tarpeen vaatiessa kutsua poliisi paikalle, Pipatti toteaa."

        Kuinka voit edes väittää, että Isossakyrössä joku noudattaa esitettyjä rajoitteita, kun yksikään ulkoiluttaja ei edes korjaa koiransa jätöksiä pois?

        Toisten tienpäähän, hoidetulle alueelle ja purudadoille annetaan lemmikin tehdä tarpeensa. Hävitetään kieltotaulut ja katsotaan "näkikö kukaan". Kaikenkaikkiaan lemmikkien ulkoiluttajien toiminta on täysin holtitonta, moraalitonta ja käytöstavoista piittaamatonta.

        Sinä vaadit vielä vapauttamaan lisää tuota toiminta-aluetta. Jos sinä itse toimisit heille esimerkkinä mutta tiedät ja olet nähnyt, että et pysty muuttamaan kaikkia paremmaksi.

        Isonkyrön tienvierustat merkattu koiran tortuilla lähes metrin välein. Oletko nähnyt jonkun ottavan taskustaan kakkapussin? Laita siitä mieluummin kuva tänne.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2563
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      196
      980
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      55
      772
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      682
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      572
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      15
      516
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      49
      503
    8. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      475
    10. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      40
      464
    Aihe