Jos on vaikka perinyt tontin ja haluaisi rakennuttaa siihen valmistalon, niin mistä lähtisin liikkeelle tähän projektiin, sen verran tiedän että kun liityn kunnallistekniikkaan maata pitäisi hieman nostaa tai ottaa Pumppaamo käyttöön...
Mistä liikkeelle rakentamisessa?
8
118
Vastaukset
- BauHerr
Paras tapa on tehdä ensin tänne Suomi24:lle kysely, näin on varmaan lukemattomat onnistuneimmat taloprojektit lähteneet liikkeelle!
- mietiparikertaa
Myy se tontti pois, ota rahat ja juokse.
Mutta,......jos haluat kiirettä, kusetusta, vitutusta, avioeron,
talotoimittajan, putkarin, sähkärin, rakennusvalvojan, vastaavanmestarin, ym
kanssa riidellä niin etsippä vaikka ensin vastaava mesu, sekä kysy
kaavoitusosastolta minkälaisen, värisen ym torpan tontille saat rakennuttaa.
nimim. nämä nyt aluksi kokenut.
mutta tsemppiä kuitenkin.... - eivaikeaa
hanki arkkitehti, suunnitele hänen kanssaan talo, valitse toimittaja, hae rakennusluvat, teetä maatyöt, talopaketti, tekniikat, pinnoitukset, kalustukset, pihatyöt ja muuta. Ei siinä sen ihmeellisempää
- Raewooddilainen
Kai ne maatyöt voi yehdä ensin.
- xswedccvf
Ihan ekana tarkista pankkitilien saldot ja mieti riittääkö rahat. Pitää olla tileillä yhteensä 380000 euroa että homma onnistuu.
- NickNailer
Pakettitalossa et tarvitse arkkitehtiä. Se tulee talotehtaalta. Oma vastaavan työnjohtajan hankit, koska talotehtaan omat viilaavat linssiin minkä ehtivät.
Nimimerkki mietiparikertaa kuvaa 100 % tarkasti rakentamista pääkaupunkiseudulla ja muutamassa kasvukeskuksessa. Jos kuitenkin perii tontin maaseudulta, niin rakentaminen on helpompaa.
Jos olet perinyt tointin, niin ensin katsot kaavamääräykset ja sen, milloin kaava tuli lainvoimaiseksi. Ns. vanhaan kaavaan liittyy se ominaisuus, että rakennusoikeutta käyttämättä voit rakentaa maanpäällisen kellarin siltä osin, kuin tiloissa ei ole pääkäyttötarkoituksen mukaista "toimintaa".
Jos ole perinyt arvotontin vanhan kaavan alueelta, ei pakettirakennus ole yleensä järkevä. Arkkitehti kykenee suurin piirtein triplaamaaan rakennuksen koon. Varsinainen tili tehdään kellarilla, jota pakettitaloissa ei yleensä ole.
Pääkaupunkiseudun totnti kannattaa myydä pois, sillä harvalla pinna kestää ja rahapussissa on hynää rakentamista varten. Omakotirakentaminen on yksi masokismin muodoista siinä missä itserusokintakin. Rakentaminen vaan kestää pidempään ja sattuu enemmän. - EiInhorealisti
Nicknailerin höpöjuttuja taas... toki kannattaa katsoa mistä ostaa ja perehtyä siihen mitä ostaa... säästyy pahemmalta päänsäryltä. Oman talon rakentaminen ei ole niin haastavaa ja kallista kuin moni pessimisti täällä palstoilla höpöttää. Katsot kivan tontin, hankit hyvän arkkitehdin ja kunnon paikalla rakennetun talopaketin (ei mitään tehtaassa kyhättyä)... Nautit matkasta ja teet itse niin paljon kuin osaat. Hyvä tulee.
- Jarki_Hoi
Homma on iso mutta ei mahdoton. Kahdesta asiasta varoittaisin, ylioptimistisuudessa niin rakentamiskustannusten kuin mahdollisen voitontekomahdollisuuden kanssa. Rakentaminen on kallista vaikka tekisit itse mahdollisimman paljon ja siinä tulee helposti yllättäviä kuluja kuten ennakolta suurempia massanvaihtoja, paalutuksia (pehmeät tontit), louhintaa (kalliotontit) ja erilaisia tukimuurirakennelmia (rinnetontit). Ja on suhteellisen turha kuvitella että rakentamalla ja myymällä talon tekisi voittoa, väitän että keskimäärin käy toisinpäin. Ne seitsemänkymmentäluvut isot inflaatiot ovat taaksejäänyttä elämää ainakin nykyaikana, tulevaisuudesta ei sitten kukaan tiedä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2373590- 623278
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I832776Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk412605Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve942276Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro281963Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä911961Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva411854Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1021770Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli691103