pc ilman tuulettimia

pc-rakentaja

7

2830

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minulla on passiivijäähytteinen grafiikkakortti, mutta on edelleen kotelo ja prosessorituuletin.

      Passiivijäähytteinen kone on ilman muuta tehtävissä ja on tehty iät ja ajat, mutta tässä on huomioitava se, että jäähdytyksen pitää olla edelleen riittävä. Jos on paljon lämmöntuottoa ja passiivijäähy niin voi kuumentua myös vaikka siksi, että ilma ei liiku. Eli aika paljon merkitsee watit ja jäähy.

      Itse jos haluaisin paljon GPU tehoa pienillä wateilla niin nVidia Jetson TX2 voisi olla mielenkiintoinen mistä lähteä liikkeelle.

    • exBersel

      Tehokkaita passiivijäähdytteisiä näytönohjaimia ei ole, joten vaihtoehdot ovat:

      1) Prosessoriin integroitu näytönohjain ja siihen joko ulospäin äänettömän hiljainen jäähdytin (esim. Noctua NH-12S mukana tulevalla vaimennusvastuksella tai semiaktiivinen prosujäähdytin, joka ei käynnisty kuin kovassa rasituksessa. Tällöin tietysti prosessorivalinta vaikuttaa asiaan.

      tai jos haluaa tehokkaan näytönohjaimen

      2) Sellainen näytönohjain jossa on semiaktiivinen jäähdytin, joka esimerkiksi työpöytäkäytössä ei käynnisty ollenkaan, vaan vasta pelatessa.

      Samoin on edullisempaa ja järkevämpää ostaa virtalähde semiaktiivisella tuulettimella, koska täysin passiivijäähdytteiset maksaa paljon.

      Kotelotuulettimia ei kannata pelätä, vaan ostaa markkinoiden hiljaisimpia malleja, niin sitä ei koneen ulkopuolelle kuule. Esimerkiksi Fractal Design R5 on sellainen, että kun kotelon kytkimestä vääntää tuulettimet pienimmälle teholle, niin koneen ei kuule olevan käynnissä (kunhan muut osat on valittu myös sellaisiksi)

    • jalaa1x

      Ei tuolla Arcticin passiivisella jäähyllä mitään tehoprossua jäähdytetä. Lämmönsiirtokyky ei vaan riitä. Näytönohjaimiin on saatavilla jälkiasenteisia jäähdyttimiä, millä jäähdytystä voidaan tehostaa, mutta täysin passiiviseksi ei kovinkaan tehokasta ohjainta saa. Ennemminkin kannattaa hankkia ohjain, missä tuulettimet lähtevät päälle vasta silloin, kun on tarvetta. Itellä on Powercolorin Radeon RX580, ja tässä kortissa on 3 tuuletinta, ja ne pyörivät käynnistyksessä, mutta sammuvat hetken päästä. Tällä hetkellä kortin lämmöt ovat 29 astetta, kone ei ole ollut käynnissä kovinkaan pitkään. CPU:ta jäähdyttää Arctic Freezer 33, tuuletin pyörii 780 rpm. Lämmöt ovat 35-38 asteen välillä, näin kun pelkkä selain on auki. Lämmöt katsottu HWMonitorilla. Kotelossa on kaksi tuuletinta, yksi edessä ja yksi katossa. Nämä on säädetty BIOS:sta hiljaiselle, ja omaan korvaan kone on aivan riittävän hiljainen.

    • Anonyymi

      Oisko sellaista pc koteloa joka toimii jättikokoisena jäähynä? youtubessa ainakin eräs teki itse sellaisen

      • Anonyymi

        Tuskin on enää tuollaista markkinoilla. Koteloissa on nyt tärkeämpää, miltä ne näyttävät. Eli on tullut ikkunalliset kotelot, RGB-tuulettimet jne. Vuosia sitten Thermaltakelta oli joku malli ja oli parilta muultakin valmistajalta, mitkä toimivat jäähdyttiminä. Nykyisten prossujen ja näytönohjainten lämmöntuotto on niin suurta, että passiivisena eivät jäähtyisi.


    • Anonyymi

      Noita passiivijäähdytys pc koneita saa helposti ostettua valmiina paketteina. Itse ostin kymmenisen vuotta sitten, edelleen käytössä. Hienoa kun ovat täysin äänettömiä.

    • Anonyymi

      kerran kun hoksaa sen tuulettimien huminan, niin sen jälkeen ne alkaa kuulostaa äänekkäiltä lol, mutta juu, itellä kaksi Arctic P12 PWM tulletinta kotelon edessä työntämässä ilmaa koteloon, mutta ongelma se että juuri mitään ilmavirtaa ei ole ennenkuin otan pois pölysuojan edestä ja avaan etuoven kotelosta, eli onko tuo pölysuoja ihan turhake tossa edessä kun jarruttaa tuulettimet nollille, ei viittis lisätä nopeutta kun alkavat tosiaan humista liikaa, nyt pyörivät noin +-700 rpm

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      883
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      738
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      36
      613
    4. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      47
      613
    5. 39
      608
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      30
      601
    7. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      595
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      557
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      550
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      36
      493
    Aihe