Riccione ravintola hinnat

Ekaakertaaitaliaan

Varattiin matka ensi kesäksi Riccioneen Italiaan. Ja olisin tiedustellut siellä joskus käyneiltä henkilöiltä . minkä hintaista on syöminen ravintolassa esim.pizza tai joku pihvi ranskalaisilla perunoilla juomineen.ja onko Italiassa tapana jättää tippiä ravintolassa.

3

890

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • italiootti

      Riccione on kallein näistä Riminin seudun kohteista, mutta sieltä pääsee myös vaikkapa bussilla Cattolicaan jossa on hieman edullisempaa löytyy myös pikaruokaa ja tarjouksia ravintoloihin. Cattolicassa näkyi tarjous 20e ateria jälkiruoka yms. yhteensä kait 4 ruokaa tuolla hinnalla. Alle 10e ruokia on todella vaikea löytää Riccionesta, on siellä sivulla kiinalainen/aasialainen ravintola, mutta annokset ovat todella pieniä eikä niillä lähde edes nälkä siinä aasialaisessa ja se on joskus yks kaks päivät kiinni ja viettävät myös siestaa. Riminillä on Mcdonalds ja myös Cattolicasta löytyy, Riccionessa ei ole. Riccione on ikään kuin rikkaille suunnattu kohde, joten ravintolat ovat lähes ruotsalaismaisen "fiinejä" tunnelmavaloineen ja hintoineen. Riccionessa pizzat ovat Suomen hinnoissa eli noin 10e alkaen. Riccionessa on sivulla ja sillan kadun takana pikkumarketti ja keskustassa yksi pikkukauppa. Cattolicassa on Conad ja toinen suurempi marketti vanhassa kaupungissa. Kannattaa varata majoitus keittiöllä tai käydä bussilla muualla syömässä jos Riccioneen menee ja jos ei ole luksuslomalla.

    • Käynyt

      Syömisestä ihan yleisesti voi neuvoa, että kannattaa kiertää todella kaukaa, jos joku paikka tarjoaa pihviä ja ranskalaisia😝 Ennen ravintolaan lähtöä käydään usein yhdellä aperatiivilla. Itse olemme käyttäneet rantapäivinä usein maksullisen rannan baaria, jos se on hyvälaatuinen. Apperoll Spriz on takuuvarma aperitiivi.

      Siitä hotellille, rantavaatteiden vaihto suoriin housuihin ja kauluspaitaan/hameeseen ja joko etsimään ravintolaa tai kohti paikkaa, johon on varaus. Sesonkiaikana hyvät paikat vaativat varauksen.

      Pizzapaikat ovat oma lukunsa, niissä taas ei yleensä kannata tilata muuta kuin pizzaa. 🍕 Ehkä joku alkusalaatti ennen sitä. Hyvä pizzapaikka ei välttämättä ole kallis. Sen tunnistaa siitä, että se on turistialueen ulkopuolella ja asiakkaat ovat italialaisia perheitä. Aika moni italialainen muuten juo pizzan kanssa olutta, ei viiniä.

      Italialainen ateria koostuu antipastosta, primistä, secondista ja dolcesta. Ne tilataan joko kaikki, tai jos et ole niin nälkäinen, niin hyppäät jonkun yli. Antipasto on jotain kevyttä, joka herättää ruokahalun, esimerkiksi kinkkua ja melonia, jokin salaatti tms. Sitä ei yleensä kannata hypätä yli. Primi on pastaa, risottoa tai ehkä pieni pizzakin. Secondi on ”pääruoka”. Hyvissä ravintoloissa annokseen kuuluu vain liha tai kala, lisäke tilataan erikseen. Jossain olen nähnyt ranskalaisiakin lisäkkeenä, ne kiertäisin kaukaa. Jälkiruoka on tyypillisesti kakku, jäätelöä tms. Hyvässä ruokapaikassa on jäätelöä vain, jos paikalla on mahdollisuus valmistaa omat jäätelönsä.

      Omat kokemukseni ovat Toscanan rannikon puolelta, mutta rantakohteet ovat Italiassa hyvin samanlaisia, kun olemme vertailleet kavereiden kokemuksia, jotka tykkäävät enemmän Riminin alueesta tai etelämpänä olevista kohteista kuten Terrazinosta. Oleellista on löytää hyvä (ei halvin) maksullinen ranta, jossa on kaikki ne palvelut, joita tarvitset. Toinen on vuokra-auto ainakin osaksi päivistä, jotta pääsee tutkimaan sisämaata, mm. viinitiloja. Kolmas on osata lukea TripAdvisorin yms. ravintolasuosituksia ja löytää sieltä oikeasti hyvät ravintolat. Ei siis brittien, saksalaisten eikä amerikkalaisten suosimia. 😎

    • cafenero

      Tippiä ei tarvitse jättää, jos ei halua. Jos palvelu ja ruoka on hyvää, on kohteliasta ja suotavaa jättää muutama euro tippiä. Sanokaa, että olette suomalaisia, niin palvelu paranee. Johtunee Kimistä, kaikki tietää että Kimi on suomalainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      109
      2740
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      29
      1321
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      98
      1176
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      997
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      987
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      948
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      833
    8. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      673
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      40
      668
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      625
    Aihe