Hurghadasta juuri kotiuduttu

Tsaki

Vastaan kysymyksiin. Oma loma oli onnistunut. Aqva Vista hotellissa.

12

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PekkaJaMartta

      Kiitoksia avautumisesta.

      Olen käynyt Kairossa 2 x ja kohteessa kerran.
      Kaksi kertaa kävin Kairossa koska muinainen historia kiinnostaa. Pyramidit ja Kansallismuseo eivät edes parilla kertaa aukene.
      Mitään ei päähän jäänyt kuin lisää kysymyksiä. Hirvittävät paskataudit kyllä sain.

      Hurghadassa kävin vaimoni kanssa toissa talvena. Sitä mainostetaan sukeltajan paratiisina. Ehkä niin mutta meidän eläkeläisryhmässämme kukaan ei pukenut edes uimapukuja päälle. Meren rannalla toki kävelimme ja siinä ne virikkeet sitten olivatkin.
      Kaapuäijät kiusasivat ja olivat päälle käydä kun tyrkyttelivät tyhmiä tuotteitaan.

      Kolmantena päivän se alkoi. Nimittäin paskominen. Kiistelimme vaimon kanssa pönttövuorosta. Molemmat olisivat halunneet istua siinä koko ajan.

    • Himonussia

      Annoitko piparia paikallisille taksikuskeille?

    • PekkaJaMartta

      Kiitän lämpimästi kysymyksestäsi.
      Emme käyttäneet taxeja mihinkään koska ei tuolla ole mitään paikkaa missä kannattaisi käydä.
      Kaikki samanlaista, ainoastaan turvallisuus huolettaa koska nuo kuskit tappavat ja ryöstävät turisteja.

    • Matkailija-79

      Oliko hyvä hotelli? Jos oikein olen ymmärtänyt on 3 hotellin kompleksi jossa vierailijat voivat käyttää kaikkien hotellejen palveluja? Oliko lähellä kauppoja ja minkälaista ruoka ja palvelu hotellissa oli? Rantaan ilmeisesti matkaa puolisen kilometriä ja sinne kuljetus hotellin puolesta..? Mitä mieltä olitte rannasta? Minkä hintainen oli taximatka keskustaan? Entä kannattaako hotelilla vaihtaa rahaa?

    • Tsaki

      Hotelli oli hyvä , siisti ja kaikki toimi. Agua vista oli rauhallisempi lapsista. Iso allas oli lämmitetty. Palvelut tosiaan yhteisiä. Tippiä kun antaa altaan tarjoilijalle ja snackin juomatiskillä saa nopeampaa palvelua. Muutoin hidastelee. Ruokaa oli mistä valita.Kuljetus 30min välein rannalle , myös mukavan kävelymatkan päässä. Ranta vähän ahdas mutta aina vapaita rantatuoleja löytyi perältä. Kaupustelijat myymässä hierontoja ja vesiurheiluja. Liitovarjolla nuoret lensi. Vene vie merelle ja sieltä veneestä lentoon. Vesi oli vielä kylmää. Lapset viihtyi silti uimassa. Juomaa ja purtavaa sai hotellien rannekkeella. Taxi hurghadaan väännettiin 250puntaan meno-paluu. 6henkeä. Hinta laskee jos jaksaa tinkiä. Kadulta hotellin edestä otettiin. Meidän hotellilla ei ollut rahanvaihtoa. Sea wordissa rahanvaihto automaatti, toimi hyvin. Uudet 50e setelit ei kelpaa.100 kyllä. Millaisella kokoonpanolla lähdette? Onko lapsia matkassa?

    • Matkailija-79

      Olen lähdössä yksin 12-vuotiaan poikani kanssa huhtikuun alussa. Sea wordin puolella asustellaan... Kiitos paljon vinkeistä ja tiedoista sinulle. Kävittekö retkillä? Entä snorklaus hotellin rannalla? Oliko ruoka/hygienia minkälaista? Säästyittekö vatsataudeilta? Ja jos tulee vielä jotain vinkkejä mieleen niin mieluusti kuulen! :)

    • ei-kehumista

      Koko niiden maa on yhtä ja samaa kusetusta. Ainoa ihmisryhmä joita voi oikeasti tavata ja jotka ovat edustuksellisia siellä ovat kristityt. Pieni vähemmistö.
      Muuten maa on saastainen, huijareiden ja raiskaajien kirottu paikka.
      Ketään fiksua ei oikeasti kiinnosta mitkään byramidit tai hautakammiot.
      Kun kerran on ne nähnyt tajuaa, että on typerys.
      Naisia alistetaan ... ukot on kun kameleita ajatuksistaan.
      Suurin osa ihmisistä sairastaa hirvittävän ripulitaudin ja vakuutukset ei kelpaa.
      Ainoastaan käteinen käy lääkäreille.
      Paskin kohde missä olen ikinä ollut.
      Tosin kaikki muslimimaat ovat samaa.

      • Shitshare

        Jää kotiin.


    • Tsaki

      Lapset snorklailivat rannan läheisyydessä ja perältä muurilta meni raput syvemmälle. Siinä oli parvia ihan nähtävissä. Toki retkiltä tai lasipohjaveneestä näkisi enemmän. Hygieniassa ei moitteita , ruokailutilat siistejä. Huoneet siivottiin hyvin. Allasalueella jatkuvaa puunausta. Vartijoita näkyy myös hotellin alueella kiertelemässä ja istuu yönkin hotellin takana. Ovilla vartiat. Kauppakeskukseenkin piti mennä ns läpivalasun kautta. Ruokaa löytyy ranskalaisista pitsaan pastaa ym lapsillekkin maistuvaa. Meidän makuun ruoka mautonta mutta näin heillä. Maitohapot aloitettiin viikkoa ennen ja jatkui lomalla. Ei saatu vatsatauteja. Kahdella pientä päivän vaivaa grand aguarium käynnin jälkeen. Jossa pitelimme eläimiä. Taisi johtua siitä. Suosittelen käyntiä sielä. Lähellä hotellia. Mahdollisuus nähdä kaloista , apinoihin ja ratsastaa kamelilla. Hyvä pitää kolikoita mukana odottavat pientä maksua kun antavat eläimiä pidellä/ruokkia. Kuvaaja häärii ympärillä, mahdollisuus ostaa kuvia. Sai silti ottaa kuvia itsekkin. Retkillä emme käyneet maan tilanteen vuoksi ja tämä jo kolmas Egybtin reissumme, esim jeeppi kameli safari on käymisen arvoinen. Pitkiä bussiretkiä ei ehkä nyt kannata lähteä tekemään.

    • Gurnahdus

      Älkää Jumalan nimeen matkustako tuohon hirveään loukkoon.
      Älkää sinne nyt ainakaan lapsianne viekö.
      Kristittyjä siellä vihataan suunnattomasti ja hotellien kokit sylkevät ruokiinne.

    • Shitshare

      Olen matkustellut paljon lasten kanssa myös egypti ja tunisia, pientä vatsa vaivaa mutta ei sen kummempaa.. Matkuskelkaa ja muistakaa että maassa maan tavalla. Ei ole missään kohdetta jossa ei ryöstetä tai raiskata_suomessakin. Järki päähän, pimeät kujat, alkoholi,,,

    • ensimmäistäkertaa

      Oliko paljon liikkeellä vatsatautia ja jos niin missä hotelleissa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      91
      2439
    2. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      140
      2208
    3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      2038
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      171
      1550
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      138
      1267
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      193
      888
    7. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      876
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      846
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      449
      786
    10. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      51
      657
    Aihe