Muuttaessamme aikoinaan paikkakunnalle jossa nyt asun menin läheisen koulun ensimmäiselle luokalle.Valitettavasti muualta muuttaneena ja pienikasvuisena jouduin välittömästi koulukiusatuksi.Tämä kiusaaminen jatkui ilman opettajien asiaan puuttumista läpi koko peruskoulun.Ensimmäinen muistikuvani koulusta on kuinka minua lyötiin kasvoihin niin lujasti että useampia hampaita irtosi.Tästä ei seurannut edes jälki-istuntoa lyöjälle.Jatkuva pelkotila aiheutti minulle lopulta mielenterveydellisiä häiriöitä jotka lopulta asepalveluksen soveltuvuus ja psyyketestien jälkeen jatkotutkimuksissa diagnosoitiin hyvin vakaviksi.Asevelvollisuudesta sain vapautuksen heti.Kun vihdoin monien vuosien jälkeen sain normaalista elämästä kiinni, avioiduin ja sain vaimoni kanssa lapsen kaikki tuntuu jälleen romahtavan kasaan.Lapseni meni samaan kouluun kuin itse aikoinani.Valitettavasti hänen luokanopettajansa oli juuri valmistunut ja sitä myöden erittäin tarkka julkisesta kuvastaan.Kun poikani paras ystävä sattui myös olemaan varsin pienikokoinen joutui hän nyt kiusatuksi.Poikani kasvatuksensa mukaisesti koetti parhaansa mukaan estää tätä joutuen lopulta myös itse kohteeksi.Viime syksynä alkanut kiusaus päättyi otettuani yhteyttä rehtoriin.Valitettavasti parina viime päivänä kiusaaminen on alkanut uudelleen.Maanantain tapahtumista opettajalle kirjoittamani kirjeen opettaja jätti huomioitta.Seuraavana päivänä pojaltani varastettiin koulun päättyessä pipo (ulkolämpötila -20c).Kun hän meni vaatimaan pipoaan takaisin saman koulun vanhemmalta oppilaalta ehdin viime hetkellä estämään poikani pahoinpitelyn.Tämä tapahtui noin 5 metriä paikasta jossa minulta tuhottiin hampaat.Käytin tilanteessa ehkä hieman karkeaa kieltä mutta minulla on omakohtaisia kokemuksia vastaavasta tapahtumasta joten en voi väheksyä tilanteen uhkaavuutta.Valitettavasti poikani opettaja jälleen yrittää "lakaista maton alle" koko tapahtumaa.Ikävän lisän tapaukseen tuo omat ongelmani.Herään yöllä huomaten etten nukukkaan.Samoin huomaan yöllä kirjallisesti tehneeni täydellisen suunnitelman poikani opettajan, koulun rehtorin sekä muutaman muun vastuuttoman opettajan murhaamisesta.On erittäin epämielyttävää huomata ettei psyykkeeni kestä koulukiusaamisen poikaani kohdistamia paineita.Tapauksen ironiaa vain korostaa että osa opettajista sekä koulun rehtori olivat nykyisissä asemissaan jo minun käydessä koulua.Silloinhan heidän oma piittaamattomuutensa oli suurelta osin aiheuttamassa mielenterveydellisiä ongelmiani joiden uhriksi he nyt ovat itse vaarassa joutua.Haluan kiittää kaikkia jotka ovat raskaan kirjoitukseni jaksaneet lukea ja toivon että se muistuttaisi teitä opettajia ja opettajiksi opiskelevia koulukiusaamisen estämisen konkreettisesta tärkeydestä.Toivottavasti kenenkään muun elämä ei tuhoudu vastaavalla tavalla kuin omani.
Onneton
kouluaika
1193
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ikävää, jos tuo viimeinen lauseesi todella pitää paikkansa ja kiusaaminen on tuhonnut elämäsi. Toisaalta se ei kuulosta ihan totaaliselta, sillä jaksat vielä pitää poikasi puolta.
Onko mahdollista, että voisit ottaa asiaan etäisyyttä ja esimerkiksi voisiko vaimosi olla opettajaan yhteydessä? Kirjoituksen perusteella vaikuttaa siltä, että otat pojan kiusaamisen kovin henkilökohtaisesti, mikä toisaalta lienee ihan luonnollista, mutta tuskin auttaa tilannetta. Ehkä ei voi antaa mitään ohjeita, mutta kannattaa yrittää kuunnella miten poikasi kiusaamiseen suhtautuu ja reagoi.
Toivottavasti kiusaaminen saadaan kuriin, ennenkuin se pääsee täysin hallinnasta.
Voimia sinne!