Hei! Olen 50v ja aviossa yli 10 v ja yksi tytär. Mieheni ei ole pitkään aikaan halunnut läheisyyttä eikä puhukaan juuri eikä kyllä ole paljon kotonakaan. Ottakaa toiset miehet kantaa, miten kesytän tuollaisen? Tiedän, että hänelllä on kova stressi päällä työstä ja muusta, ehkä iälläkin on osuutensa, ollaan samanikäisiä. Olen romantikko, pidän läheisyydestä, halaan mielelläni, pidän yllätyksistä. Mieheni ei kuitenkaan tee mitään em., en ole ikinä saanut esim. kukkia häneltä enkä kyllä mitään muutakaan lahjaa. Nim. Jäävalssiako tanssia loppu elämä?
Miehen stressi
Ei keskusteluyhteyttä
5487
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Syy SAATTAA olla se STRESSI. Työpaine voi olla HIRMUINEN, ja panoksena työpaikka. Mausteena huonosti toimivat ihmissuhteet työpaikalla, ehkä huonosti toimivat järjestelmät/laitteet ja vielä rahan/resurssien puute.
Minä olen monta kertaa elänyt stressin alla ja varmasti olisin ollut passivinen aviomies, aivan haluton tekemään muuta kuin nukkumaan. Tilanne voi olla pitkään sama, tiedän että stressiä voi kestää kuukausia, ja mitä vanhempi mies, sitä vaikeampi on elimistö siihen sopeuttaa mukaan.
jospa saisit miehesi käymään ilman sinua, vaikkapa
viikonloppu matkalle Tallinnaan? Ja vielä löytyisi
joku kaveri mukaan.Tämä auttaa ainakin mikäli stressi painaa mieltä.
Älä ole ilkeä kirjoittajalle! Tuo Tallinna on kyllä aika selkeä vihjaus tiettyyn suuntaan.Ei silti, voi siellä muutakin tehdä.Olen tehnytkin ja ollut upeata.
Jos saisit miehen ottamaan asian esille terveydenhuollossa ja sitä kautta psykologin keskustelutilaisuuksia hänelle. Tunti viikossa vuodeksi. Elämä voi avautua ja se läheisyyskin tulemaan mahdolliseksi ja toimimaan hyvin. Ympyrä on jotenkin katkaistava.
Kiitos teille, jotka ovat vastanneet minulle. Varsinkin tuo viimeinen terveydenhuolto-jutska oli mieleeni. Ei tullut mieleeni itselle. Pitää kokeilla! Jospa saatais lukot auki. Kiitos!