112hälytys

Heh heh.....juttelin tässä toissa iltana erään viehättävän neidin kanssa, joka työskentelee hälytyskeskuksessa.

Kuulemma nyt kun lumi on tullut maahan, niin turhat hätäpuhelut ovat lisääntyneet merkittävästi. Äkkiseltään ei arvaisi, jotta nämä asiat korreloivat keskenään. Mutta minäpä kerron, mistä on kyse.

Nythän eläinten jälkiä on taas näkösällä tuoreella hangella. Varsinkin Kainuussa ja Itä-Suomessa hätääntyneet ihmiset sitten tukkivat puhelinlinjat soittaessaan hälytyskeskukseen. Raukat luulevat susia ja karhuja olevan joka puolella ja paniikissa vapisevin sormin näppäilevät 112. Ja tämä on kuulemma joka vuotinen ilmiö.

10

200

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sama neitokainen sitten vielä kertoi, kun Antti Tuisku oli viime kesänä keikalla Kuusamossa ja lauloi kappalettaan "Peto on irti". Yleisö oli mennyt paniikkiin ja pöljät ryntäsivät hysteerisinä konserttisalista ulos. Antti yritti selittää, että ei hän sutta tarkoittanut. Mutta panikoija ei kuuntele järkipuhetta. Tapaamani nainen on muuten itsekin Kuusamosta kotoisin ja häpeää susipelkurisukulaisiaan. Kyllä me naureskeltiin näittän juttujen inspiroimina. Hauska oli ilta.

      • Susianalyytikko

        Käytiin sitten kreikkalaisessa ravintolassa syömässä näiden tapahtumien kunniaksi. Arvatenkin lammasta, heh heh. Susikin tykkää lampaasta. Poroa en nyt syönyt, kun ei tehnyt mieli tukea sutta pelkäävää Aslakia. Tämä lammas oli Uudesta Seelannista. Siellä ei turhaan hötkyillä susien kanssa. Neidon kanssa mahdollisesti lähdemme käymään siellä ihan lähitulevaisuudessa.

        Suunnitteilla on vielä lisäosa Susianalyyseihin I,II, III,IV ja V. Tuleva osa VI antaisi nautintoa lukuisiin ulkomaanmatkoihini liittyen. Nythän Analyysin osissa II ja III on paljon materiaalia liittyen maakuntareissuihini Suomessa. Tarkemmin sanottona sutta pelkäävien tolleroitten asuttamilla paikkakunnilla.


    • Vakavapaikka

      Jäikö punainen nappi ottamatta tänä aamuna???Vaiko sininen??? Hoitoon tuommonen!!! Ammattiauttajalle!!!

    • Joopa_joo

      Kätesi on morsmaikkusi.
      Ja susianalyysia ei koskaan ole ollutkaan.
      Parempaa Uutta Vuotta ja parempia lääkkeitä sinulle, susirunkkari.

    • Albatrossi-ossi

      Onko tapaamasi neitokaisen nimi sattumoisin Nyrkki-Kyllikki? Näin unta, että joku oli keksinyt aikakoneen ja matkustin sillä ajassa taaksepäin kuohimaan anal-yytikon oletetun isukin. Herätessäni tajusin harmikseni sen olevan vain unta :(

      • Susianalyysi on niin väkevää tuotetta, että se tunkeutuu uniin ja ajatuksiin. Ajan myötä se vaikuttaa positiivisesti ja auttaa susipelkoon. Sinäkin olet näin saanut osaksesi tarjoamaani terapiaa.


      • Tuli tässä mieleeni, jotta olen tarjonnut palstalla olijoille kymmenien tuhansien eurojen arvosta ilmaista terapiaa ja sivistystä. Miettikääpäs, paljonko ammattipsykologi/opettaja saa tuntipalkkaa. Tähän jos vielä lasketaan yö- ja pyhälisät. Mutta minähän teen tätä työtä ihan hyvää hyvyyttäni. Aina sitä sen verran pätäkkää löytyy jotta lammasta ja snapsia on vara mässätä. Sivistäminen on vaan minulle jonkin sortin kutsumus.


      • tasakatto
        Susianalyytikko kirjoitti:

        Tuli tässä mieleeni, jotta olen tarjonnut palstalla olijoille kymmenien tuhansien eurojen arvosta ilmaista terapiaa ja sivistystä. Miettikääpäs, paljonko ammattipsykologi/opettaja saa tuntipalkkaa. Tähän jos vielä lasketaan yö- ja pyhälisät. Mutta minähän teen tätä työtä ihan hyvää hyvyyttäni. Aina sitä sen verran pätäkkää löytyy jotta lammasta ja snapsia on vara mässätä. Sivistäminen on vaan minulle jonkin sortin kutsumus.

        Onneksesi, on maksukatto, niinpä hoitosi ei käy sulle kohtuuttoman kalliiksi.


    • Paukkupete11

      Tänään sitten kaikki ampumaan raketteja!! Sudet painaa häntä koipien välissä, niinkuin analyytikko konsanaan :)

      • Susianalyytikko

        Sama kait se noille muutamille ilotulitteista koituneille vammoille, mutta montakohan perhetragediaa taas on ollut juhlapyhän aikana. Nythän susipelkurit/aseomistajat ovat taas kitanneet viinaa ja se näkyy väkivaltatilastoissa. Jokainen jälki hangella on riski, kun hysteerikko sen näkee. Mielukuvitus lähtee liikkeelle ja pelkotilaa turrutetaan viinalla. Siinä sitten pää sekoaa pitemmän päälle ja perhe ei enää ole turvassa. Siksipä muistutan jälleen kerran hienosta avauksestani "Ehdotus uudeksi aselaiksi". Kannattaa tutustua, jos et vielä ole sitä lukenut. Laitanko sen jälleen kerran tänne keulille?


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      105
      652
    2. Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.

      Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      63
      504
    3. Mitä kuvittelet kaivattusi tekevän

      Arkena tai viikonloppuna? Mitä itse teet samaan aikaan?
      Ikävä
      35
      482
    4. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      70
      429
    5. Hyvää yötä

      Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!
      Ikävä
      21
      419
    6. Martina sai ylinopeussakon

      Saiko sakkoa Porsche-merkkisellä autolla?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      414
    7. Missähän pöytäkirja viipyy, taas?

      Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett
      Kemijärvi
      38
      399
    8. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      30
      394
    9. Hyvästi feikit hiustenpidennykset - Kerttu Rissanen hurmaa uudella hiustyylillä

      Kerttu Rissanen ihastuttaa uudella hiustyylillään ja lookillaan. Rissasella on totuttu näkemään pitkät hiukset ja hiust
      Suomalaiset julkkikset
      5
      391
    10. Mikä on kaivattusi ikä?

      100v. On mun....
      Ikävä
      20
      371
    Aihe