Matkaseuraa

Välimerenkiertäjä

Moikka!
Onko teillä kokemuksia matkaseuran hausta? Yksin matkustaessa kohdannut useat kerrat tuon ilmiön että äkkilähdöillä maksat kahden edestä. Vajaamajoituksesta koituvat lisäkustannukset ovat usein lähes samat kuin se kahden hengen matkapaketti.
On melko uhkarohkeaa tietysti hakea tuntematonta jakamaan kustannuksia ja jakamaan majoituksen. Luulisi silti että tuota ainakin jossain määrin tehdään. Itseä ei lähes keski-ikäisenä miehenä kauheasti asetelma pelottaisi, mutta naisilla varmasti todella paljon suurempi kynnys lähteä tuollaiseen mukaan.
Olisi kiva kulla muiden mietteitä aiheesta! Niin toisen miehen kuin naistenkin näkökantaa.

5

1096

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itse olen kokenut liian vaikeaksi löytää luotettavaa kaveria reissuun. Vaikka olen toista miestä vain harkinnut. Naisten kohdalla varmasti vielä monin kerroin haastavampaa!
      Kiertänyt vuosia välimeren kohteissa yksin. On siis ihan tuttu tilanne tuo ylimääräisen maksaminen sekä se seuran puute hetkittäin.

    • Varmasti on haastavaa etsiä matkaseuraa mukaan matkalle
      Oletko miettinyt jos pyytäisit esim työkaverisi (naista) matkalle mukaan
      Työkaveri kuitenkin hiemän tutumpi kuin ihan vieras
      Odotan kommenttiasi tähä

    • Anonyymi

      Minä olen yli 50v nainen ja avomiehen kuoltua, olen joutunut matkustamaan paljon yksin. Pystyn lähtemään äkkilähdöillä, mutta silloin maksan tuplahinnan. Uimaan meno on hankalaa, kun pitää vahtia omaisuuttaan tai ainakin hotellihuoneen avainta ja kenkiään. Minulla on paljon kavereita, mutta he ovat vielä työelämässä tai p.a. tai heillä on mies tai sisko, jota ilman he eivät matkusta. Osaan englantia ja espanjaa ja olen joskus osannut alkeet saksasta, venäjästä ja ruotsista, joten ymmärrän niitäkin kohtuullisesti. Olisiko jossain joku seniori sinkkuporukka lähdössä?

      • Anonyymi

        Minä olen 45v mies Helsingistä. Osaan englantia hyvin. Olen onavarainen, kelpaisinko kaveriksesi reissuun ?


    • Anonyymi

      Mutta mieshän on se jota ei voi raiskata pariseuraisena.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      112
      1199
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      117
      1034
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      130
      930
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      96
      792
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      292
      739
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      80
      661
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      616
    8. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      582
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      569
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      75
      504
    Aihe