Joskus siellä oli Rovalento Oy, josta kai joskus on jokunen saanutkin lupakirjan.
Mikä tilanne nykyään, onko rehellistä lentokoulua ja kouluttajaa?
Onko Rovaniemellä oikeaa lentokoulua?
5
176
Vastaukset 5
- JussiPussiPuitaNussi
Kannattaa varoa rovaniemeläistä lennonopettajaa. Ei puhu lennolla mitään, ei kerro mihin lähdetään, teetättää lentosuunnitelmia, jotka ei toteudu, lennellään Kittilään tai Kemiin...selviää vasta ilmassa kumpaan mennään. Koulutuksesta perittiin etukäteen, mutta opettaja ei ollut koskaan paikalla kentällä sovitusti.
Soittelua, soittelua...herra ei vastannut puhelimeen tai jos vahingossa vastasi niin kuului vaan huokaisuja.
Niin meni kesä ja meni toinenkin...koulutus ei edennyt ja tuli kymmeniä turhia käyntejä Sallasta, Torniosta ja Muoniosta, missä olin töissä.
Rahat meni mutta ei tullut lupakirjaa.
Jos joskus onnistui saamaan opettajakapteenin mukaan ns. Koululennolle niin se edellytti pöytäviinapulloa syötiksi. Siitä taas seurasi, ettei hän ollut halukas tulemaan seuraavana päivänä.
Valitukset ilmailuviranomaisille väärinkäytöksistä eivät johtaneet mihinkään. Niitä ei tutkittu eikä noteerattu.- Opettajat
Älä puhu paskaa !
- Experimentallentäjä
Olipahan kommentti nim. Opettajat. Olen ollut mukana harrasteilmailussa vuodesta 1972. Noin 15v sitten kirjoitin ilmailun alamäestä. Tuolloin oli yksi ilmailun ihmemiehistä sitä mieltä että voi voi kylmä ilmailijoita riittää. Vastakommenttini olikin että tietääkseni on perustettu oikein komiteoita pohtimaan mistä uusia ilmailijoita saataisiin Turha piipittää Trafin tai Suomen Ilmailuliiton suuntaan. Pahimpia ilmailujarruja ovat kerhot ja kuvatunkaltaiset yrittäjät. Jos haluaa oppi lentämään millä tahansa laitteilla kannatta lähtee amerikkaan, siellä homma pelaa.
- huippua
Onpa mielikuvituksellinen nimi tuo Rovalento.
- Anonyymi
Nämä "lentokoulut" ovat olleet aina huijareiden ja epäluotettavien koijareiden käsissä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta
Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on471502Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.59910Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30667- 87647
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14605- 43583
Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.56574- 7552
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu24541- 44531
- 61525
Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan70520Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?47513- 37506
Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj14491Kylän tielle remonttia?
Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?13472Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.132469- 42428
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa45419Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?
Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.26409