Mitkä on esim. omat oikeudet? Metsänomistajalta täytyy olla lupa mm. maastomönkijällä ajoon, nuotion tekoon, joulukuusen hakuun jne. Jos on yhteismetsän osakas, niin riittääkö silloin oma lupa?
Onko yhteismetsän osakkuuden omistaminen miten tuottoisaa, vai lasketaanko suurin arvo metsästys- ja kalastusoikeuksille?
Erästä yhteismetsän osuutta kun tarkastelin, niin tuotto oli osuuden pyyntihinnalle laskettuna n. 1%.
Kannattaako ostaa yhteismetsää?
8
3483
Vastaukset
- valitan
Et saa oikeuksia, jokamiehen jää voimaan , yhteismetsä on kommunismia.
- HarkinnassaOn
Yhteismetsän osakkaana et varsinaisesti ole metsänomistaja laisinkaan. Et, vaan olet yhteismetsän osakas. Vaikuttamaan pääset kuten osakkaat yleensäkin, sillä ’äänimäärällä’, jonka omistat osakkuuksiesi perusteella.
Metsä itsessään on yhteismetsän omaisuutta eikä osakkaalla ole oikeutta ottaa sieltä puuta, joulukuusia tms. Oikeudet ovat samat kuin jokamiesoikeudet mihin tahansa muuhun metsään. - Eikannataostaa
Eli siitä yhteismetsän omistajuudesta ei ole mitään hyötyä. Taidan unohtaa yhteismettät ja ostaa ihan omaa metsää.
- OmaOnParas
Juuri noin. Reippaalla neljällä tonnilla keskimäärin saat jo hehtaarin eteläisestä Suomesta. Siellä voit raivata, harventaa, istuttaa ja keräillä polttopuita ja hakea joulukuusenkin.
Lapista muutama vuosi sitten istutettuja aukkohakkuumetsiä selvästi halvemmalla. Tukkiakin pääset siellä myymään jo 50 vuoden päästä jos hyvin käy.
- tyytyvainenOsakas
Yhteismetsän asioista päättää osakkaat/ hoitokunta, joten ap:n kysymien asioiden suhteen on hieman vaihtelua. Umpisurkeaa yhteismetsää olet harkinnut jos tuotto jää 1 prosenttiin … haiskahtaa huijaukselle.
Itse olen mukana kolmessa lappilaisessa yhteismetsässä ja tuotot ovat olleet kohdillaan. Yhteismetsän etuina mainittakoon:
- alempi verokanta
- metsästysluvista saatavat tulot (esim. Sallan yhteismetsä myy hirvilupia noin 2000 euron hintaan, vajaat sata lupaa/ vuosi), yksityisillä mainitut rahat jäävät yleensä saamatta
- suuruuden etu, kantohinnat ovat 2-3 euroa paremmat kuin pienillä myyjillä
- ammattimaisuus
On sellainen tunto, että yhteismetsien kulut eli toimihenkilöiden palkat kuittaantuvat aika hyvin noilla edellä luetelluilla hyvillä. Omien omistusten suhteen vuotuinen puhdas tuotto yhteismetsistä (eli jaettu ylijäämä ja arvonnousut) on ollut lähes 5 prosenttia.
Ja kun siitä metsästyksestä kysyttiin niin koko kauden mittaiset metsästysluvat ovat näissä kolmessa olleet 0, 20 ja 35 euroa ja hehtaareja on ollut käytössä noin 140 000. Ja majoitusta on saanut puoli-ilmaiseksi yhteismetsien vuokrakämpissä (tyyliin 20 eur/ vrk koko mökki). - Ehkämuutmaksaaparemmin
Someron yhteismetsäosuus 3500 euroa, jako-osuus 32-42 euroa, eli jos olisi 35 euroa, tuotto 1%.
https://www.metsatilat.fi/yhteismetsaosuudet/somero/someron-yhteismetsan-osuuksia-49-kpl - Halapaaon
Inarin yhteismetsän mökin vuokra osakkaalle 120 euroa/ vuorokausi. http://www.inarinyhteismetsa.fi/vuokramokki/
- Tietoo
Yhteismetsässä luovut kaikista oikeuksista metsääsi. Saat tuoton puunmyynnistä joka on yleensä suurempi isoissa kaupoissa. Hallintakulut saattavat ylllättää. Johtokunnan palkkiot ovat kuitenkin pieni osa kuluista. Näin minä tekisin. Kutsuisin 60% äänivallasta kokoon ja sovitaan yhdessä että 3 viikon Uuden-Seelannin metsiin tutustuminen auttaa. 60% Siis päätetty. Seuraava asia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658