Säänkestäväää...

mökinmamma

Kameraa haaveilen.


Nikonilla,Olympuksella ja joku Ricohkin näkyi pikasurffaamisella löytyvän suht ok hintaan.
Valovoima ilmeisesti Olympuksessa ihan ok,jos miettii näitä Suomen hämäriä,pilvisiä kelejä...

Joskus filmikamera aikaan ollut kamera,näistä nykyisistä ei juuri kokemusta.Yksi samsung oli reilu 10v sitten.

Pitäneekö paikkaansa,että oikeesti kestää vettä,tuulta,myrskyä,pakkasta..esittelytekstit lupasivat huimaavia seikkailukuvia..

Kameran pitäisi kestää mämmikouraisen mamman käsissä,tippuilisi,kastuisi,jäisi talvella autoon...
Lämpiäisi nuotion,kaminan,takan äärellä..mitä nyt voi eteen tulla...
Akkukiin olisi hyvä olla suht kestävä...möksällä ei ole sähköjäkään..elikkäs lataaminen ei onnistuisi.

Olympukseen ilmeisesti saa lisäosia,zoomia yms,tehneekö niillä mitään?

Niin joo...kuvailen mitä sattuu,ötököistä,kukista ja mehiläisistä rantalaiturin kautta siniseen taivaaseen.

16

661

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jgsdahghfsd
    • Provopoliisi

      100% provo olet. Sanavalinnoista voi päätellä sekä sukupuolesi että ikäsi. Et ole keski-ikäinen naisoletettu.

    • mökinmamma

      Toi linkki vei lontoon kieliselle sivulle...Ei apua ...

      Kiitos kohteliaisuudesta,provopoliisi,oon kylläkiin ihan viisissäkympissä oleva vanha tarjoilijamamma,karaoketätikin.

    • niikkon

      Kameraa pitää käsitellä huolella ja varoen. Sääsuojauksen tasossa on eroja. Tietääkseni yksikään valmistaja ei lupaa järjestelmäkameralle saati objektiiville pudotuksen kestävyyttä, pieniä kolhuja toki kestävät.

      Koska aikaisempaa kokemusta ei hirveästi ole ja käyttötarve vähän sitä sun tätä niin vaihtoehdot ovat aika vähissä ottaen huomioon kestävyysvaatimukset.

      https://www.rajalacamera.fi/olympus-tough-tg-5-red.html

      https://www.rajalacamera.fi/nikon-coolpix-w300-orange.html

      https://www.gigantti.fi/product/kamerat/digikamerat/FFXXP130Y/fujifilm-finepix-xp130-digikamera-keltainen

      https://www.topshot.fi/product/15127/ricoh-wg-60-punainen-kompaktikamera

      Akun kesto näissä ei varmaan ole kovin häävi, mutta nykypuhelimista poiketen kameraan voi vaihtaa akun. Eli kaupasta mukaan muutama vara-akku ja muistikortti tarpeen mukaan. Sekä toinen tai useampi laturi jotta voi ladata useaa kerralla.

    • krtjkerhjyt

      Valitettavasti suomenkielellä ei mitään tietoa ole juurikaan saatavissa.

      • Canonisti

        Kaikki järkevät vertailusivustot ovat lontoonkielellä. Tuo mainittu Dpreview on hyvä.

        Olympus Tough 5 on ihan hyvä lähtökohta vertailuille. Jos tarvitaan pitkää käyttöaikaa, ostetaan lisää akkuja. Se ei ole sen kummempaa.

        Erilaisiin lisäkkeisiin kannattaa aina suhtautua varauksella. Olympuksen salamavalon hajoitin on ilmeisesti ihan toimiva.


    • VaroVähän

      Olympus Tough 5:n toiminta on heikkoa.
      Joskus tarkentuu, joskus sitten taas ei.
      Zoomaaminen edestakaisin saa joskus tarkennuksen toimimaan.
      Tai sitten ei.

      • Canonisti_

        Tuossa on oikeasti jotain asiasta ymmärtävän toimittajan vertailua asiasta.

        https://youtu.be/V2sah4iCpkI

        Mikään pokkari ei ole yhtä nopea tarkentamaan kuin hyvä peilikärkkäri, mutta tuo Oly on ihan käyttökelpoinen.


      • ei_sahaa_eikä_hae
        Canonisti_ kirjoitti:

        Tuossa on oikeasti jotain asiasta ymmärtävän toimittajan vertailua asiasta.

        https://youtu.be/V2sah4iCpkI

        Mikään pokkari ei ole yhtä nopea tarkentamaan kuin hyvä peilikärkkäri, mutta tuo Oly on ihan käyttökelpoinen.

        Etkö ole ennen kuullut järkkäreistä puhuttaessa että "tarkennus hakee ja hakee" tai "tarkennus sahaa" jne. En ole kuullut enkä lukenut että esim. kiinteällä zoom-objektiivilla varustetulla kameralla olisi tällaisia ongelmia.


      • Canonisti_
        ei_sahaa_eikä_hae kirjoitti:

        Etkö ole ennen kuullut järkkäreistä puhuttaessa että "tarkennus hakee ja hakee" tai "tarkennus sahaa" jne. En ole kuullut enkä lukenut että esim. kiinteällä zoom-objektiivilla varustetulla kameralla olisi tällaisia ongelmia.

        Pikkupokkareillahan noita vasta on! Tarkennukseen vaikuttaa: objektiivin valovoima, tarkennuspisteiden määrä, tarkennuspisteiden laatu ja rungon laskentateho sekä -algoritmit. Parhaat peilijärkkärit ovat ylivoimaisia tarkennuksessa verrattuna muihin kameroihin ja superzoomit huonoine objektiiveineen kaikkein huonoimpia.


      • VaroVähän
        Canonisti_ kirjoitti:

        Tuossa on oikeasti jotain asiasta ymmärtävän toimittajan vertailua asiasta.

        https://youtu.be/V2sah4iCpkI

        Mikään pokkari ei ole yhtä nopea tarkentamaan kuin hyvä peilikärkkäri, mutta tuo Oly on ihan käyttökelpoinen.

        Ihan sama kuinka nopea se kamera on tarkentamaan pieleen.
        Saisi olla vaikka vähän hitaampi, jos osaisi tarkentaa kohdalleen.
        Käytännössä tuo Oly on käyttökelvoton.


    • kuumuus-pahaksi

      Kamerat taitaisi nuotion tai kamiinan äärellä pikemminkin sulaa. Sisältävät tunnetusti runsaasti muovia. Kameran sisälle mennyt vesi olisi tietenkin hankala poistumaan muutenkin.

      • Tartsi1

        Ei sitä kameraa siihen nuotioon/kamiinaan tungeta,vaan ehkäpä sen notskin äärellä vietetään aikaa,paistetaan makkaraa,juodaan kahvit :)
        Säänkestävä kamera muutes pitää vettä,voi kuvata esmes sukeltaessa...


      • tiedoksiTartsille
        Tartsi1 kirjoitti:

        Ei sitä kameraa siihen nuotioon/kamiinaan tungeta,vaan ehkäpä sen notskin äärellä vietetään aikaa,paistetaan makkaraa,juodaan kahvit :)
        Säänkestävä kamera muutes pitää vettä,voi kuvata esmes sukeltaessa...

        Sääsuojattuja kameroita on monenlaisia, ne eivät kestä sukellusta. Sääsuojaus tarkoittaa lähinnä roiskevesitiiviyttä, joka tarkoittaa esim. vesisadetta, tiivistys ei kestä suurempaa veden painetta joka kohdistuu kameraan sukeltaessa. Silloin kun puhutaan sukellukseen tarkoitetusta, puhutaan vesitiiviistä, ei sääsuojatusta, esim Olympus TOUGH TG-5 on vesitiivis 15m syvyyteen, eli tiivistteet kestävät veden paineen, joka vallitsee 15m syvyydessä.


    • Tsuumikosh

      https://www.dpreview.com/products/ricoh/compacts/ricoh_wg6/specifications

      Uusi Ricoh WG-6. Näyttää olevan lähitarkennusta senttimetriin asti. Ja näyttää olevan mahdollista latailla USB-liitännän kautta. Siitä voi olla se hyöty, että on mahdollista hankkia ja käyttää aurinkokennolaturia - mökillä, luonnossa, matkoilla... maissa tai paikoissa, joissa ei laturi sovi sähköverkkoon, sähköä ei tule, tai verkkoa ei löydy...

      Aurinkokennolatureita on Suomessa myynyt ainakin ClasOhlson.com ja Matkavaruste.fi...

      • Tsuumikosh

        Voinpa lisätä mielipiteenkin, tai ennakkoluulon. Taas pettymys tämäkin kamerauutuus. Taas tätä, että kenno 1/2,3 tuumaa ja sähkötsuumi, jossa valovoima huonompi kuin 3. Kuitenkin hintaa näkyy olevan kiitettävän runsaasti. Tsuumi viisinkertainen. Toimii päivänvalossa ehkä.

        Voihan tuohonkin yrittää tyytyä ja ajatella, ettei vesitiivistä kompaktikameraa yleensä hankita hämärään keinovaloon, vaan luontoon, vesille, auringonpaisteeseen. Mutta...

        Jos itse olisin kameratehtailija, määräilemässä malliston ominaisuudet, niin luultavasti vesitiiviiseen haluaisin valovoimaa 1,4 tai 2, sekä kenno mieluummin tuuman vähintään. Sähkötsuumin asemesta ehkä digitaalinen telekonvertteri 24 -35 -50 mm kinovastaavuutta. Vastaavasti resoluutio saisi olla 24 -12 -6 megapikseliä näiden polttovälien mukaan...

        Tuota Ricohia valovoimaisempia vesitiiviitä voi etsiä vaikka Dpreview-sivuilta.
        https://www.dpreview.com/products/search/cameras#!

        Aihetta kun selailin eilen netistä, löytyi yllättäviä action-kameratarjouksia, Ricoh-merkkisiä. Mutta näissä lähitarkennusetäisyys ei ollut sopivan tuntuista ötököiden /perhosten kuvaamiseen.
        https://duckduckgo.com/?q=ricoh wg m2&t=ffab&ia=web
        https://duckduckgo.com/?q=ricoh wg m1&t=ffab&ia=videos


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      275
      2470
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      300
      1334
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1231
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1221
    5. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1175
    6. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      1116
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      992
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      917
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      22
      870
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      787
    Aihe