Kokemuksia yksin adoptoimisesta?

Yksinhakija

Nostetaanpa taas tätäkin aihetta eli onko kokemuksia yksin adoptoimisesta ulkomailta?
Olen reilu 30v. nainen ja mulla on 2v. biolapsi. Olen aina halunnut enemmän kuin yhden lapsen (itse olin ainoa lapsi). Synnyttäminen ei ole kertakaikkiaan lääketieteellisesti mahdollista, joten olen aloittelemassa adoptioprosessia.
Ihan käytännönasioita tulee mieleen:
-Onko adoptioneuvonta esim. aina illalla eli ei siihen aikaan kun esikoinen on päiväkodissa?
-Pitääkö adoptioselvityksen loppuvaiheessa olla lapselle olemassa oma sänky, mahdollisesti oma huonekin, vaikka lopputuloksesta (luvan saamisesta) ei ole vielä tietoa?
-Pitääkö yksinhakijan adoptioluvan saamiseksi olla kokoaikatöissä (teen tällä hetkellä omasta halustani osa-aikaista)?
-Kokemuksia/tietoa eri maista, itse harkitsen tällä hetkellä eniten Intiaa
KIITOS, jos joku haluaa jakaa todellisia kokemuksia, ns varmaa tietoa 😊

4

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksinhakija

      Toki näihin käytännön kysymyksiin kuten kodin valmisteluun ja maakokemuksiin voi vastata myös parina adoptoineet. Kaikenlainen info ois enemmän kuin tervetullutta 😊

    • Hei. Itse pohdin adoptioon liittyen kanssa juttuja. Mutta ei varmaan täällä näköjään kovin monia kokemuksia löydy. Ootko löytäny jostain muualta vastauksia?
      Kaikkee hyvää!

      • Yksinhakija

        Hei Ruiskukka87 :)
        En ole päässyt kuulemaan muiden kokemuksia, mutta ilmoittauduin adoptioneuvontaan ja 1. neuvontakerta on keväällä. Käytännönkysymyksiin saa vastauksia ihan soittamalla sille taholle, joka adoptioneuvontaa antaa (kunta tai Pelastakaa Lapset). Eri mailla voi olla eri vaatimuksia etenkin yksinhakijoiden suhteen. Tähän mennessä olen saanut sen käsityksen, että sosiaalinen turvaverkko on erityisen tärkeää näyttää toteen.
        Olen erittäin tyytyväinen, että päätin ryhtyä tuumasta toimeen unelmani toteuttamiseksi, nähtäväkai jää, toteutuuko se lopulta.
        Kaikkea hyvää myös sulle!


    • Janne_K

      Nuorena sinkkumiehenä ollessani 25 v adoption filpiineiltä 21 v tiukkaperseisen tyttölapsen. Kaikki meni siihen asti hyvin, kun se täytti 35. Perä rupesi leviämään ja tissit roikkumaan, ni oli pakko palauttaa se takaisin.

      Puutetta pelkkää hyvää sanottavaa yksin adoptoimisesta ulkomailta. Nyt on kierrossa venäläinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      217
      2889
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      129
      2831
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1816
    4. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      73
      1428
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      237
      1352
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1108
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1011
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      896
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      843
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      843
    Aihe