Nostetaanpa taas tätäkin aihetta eli onko kokemuksia yksin adoptoimisesta ulkomailta?
Olen reilu 30v. nainen ja mulla on 2v. biolapsi. Olen aina halunnut enemmän kuin yhden lapsen (itse olin ainoa lapsi). Synnyttäminen ei ole kertakaikkiaan lääketieteellisesti mahdollista, joten olen aloittelemassa adoptioprosessia.
Ihan käytännönasioita tulee mieleen:
-Onko adoptioneuvonta esim. aina illalla eli ei siihen aikaan kun esikoinen on päiväkodissa?
-Pitääkö adoptioselvityksen loppuvaiheessa olla lapselle olemassa oma sänky, mahdollisesti oma huonekin, vaikka lopputuloksesta (luvan saamisesta) ei ole vielä tietoa?
-Pitääkö yksinhakijan adoptioluvan saamiseksi olla kokoaikatöissä (teen tällä hetkellä omasta halustani osa-aikaista)?
-Kokemuksia/tietoa eri maista, itse harkitsen tällä hetkellä eniten Intiaa
KIITOS, jos joku haluaa jakaa todellisia kokemuksia, ns varmaa tietoa 😊
Kokemuksia yksin adoptoimisesta?
4
246
Vastaukset 4
- Yksinhakija
Toki näihin käytännön kysymyksiin kuten kodin valmisteluun ja maakokemuksiin voi vastata myös parina adoptoineet. Kaikenlainen info ois enemmän kuin tervetullutta 😊
Hei. Itse pohdin adoptioon liittyen kanssa juttuja. Mutta ei varmaan täällä näköjään kovin monia kokemuksia löydy. Ootko löytäny jostain muualta vastauksia?
Kaikkee hyvää!- Yksinhakija
Hei Ruiskukka87 :)
En ole päässyt kuulemaan muiden kokemuksia, mutta ilmoittauduin adoptioneuvontaan ja 1. neuvontakerta on keväällä. Käytännönkysymyksiin saa vastauksia ihan soittamalla sille taholle, joka adoptioneuvontaa antaa (kunta tai Pelastakaa Lapset). Eri mailla voi olla eri vaatimuksia etenkin yksinhakijoiden suhteen. Tähän mennessä olen saanut sen käsityksen, että sosiaalinen turvaverkko on erityisen tärkeää näyttää toteen.
Olen erittäin tyytyväinen, että päätin ryhtyä tuumasta toimeen unelmani toteuttamiseksi, nähtäväkai jää, toteutuuko se lopulta.
Kaikkea hyvää myös sulle!
- Janne_K
Nuorena sinkkumiehenä ollessani 25 v adoption filpiineiltä 21 v tiukkaperseisen tyttölapsen. Kaikki meni siihen asti hyvin, kun se täytti 35. Perä rupesi leviämään ja tissit roikkumaan, ni oli pakko palauttaa se takaisin.
Puutetta pelkkää hyvää sanottavaa yksin adoptoimisesta ulkomailta. Nyt on kierrossa venäläinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä3041321Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma301097- 64897
- 72891
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html429773- 47649
Mies, olenko ymmärtänyt oikein?
Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen73615Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena
Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M79593Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl459588- 38582