Missä vietetään se aika ?

17890

Kun odotetaan uudelleen syntymää? Välillä minulle tulee tunne että kuoleman jälkeen putoan kuiluun jossa tuska kasvaa koko ajan potentiaalisesti.

8

141

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nimimerkki123

      Buddha ei maininnut asiasta mitään. Sen perusteella ei liene ihmiselämän kannalta kovin oleellinen asia. Tärkeämpää on huolehtia elämästä vielä kun on elossa.

    • mistätietoa

      Teosofia keskittyy noihin metafyysisiin asioihin, buddhalaisuus pysyttelee enempi tämän puolisissa asioissa. Buddhalaisilla konkreettinen harjoittaminen on oleellista, meditaatioissa he ovat asiantuntijoita. Teosofit puolestaan ovat eksperttejä kuvaamaan rajantakaisia tiloja.

    • siperiassa

      Siperian ikiroudasta kaivettiin hiljattain esiin 42 000 vuotta vanhoja sukkulamatoja, jotka heräsivät labrassa henkiin.
      https://tekniikanmaailma.fi/42-000-vuotta-siperian-ikiroudassa-maanneet-madot-herasivat-henkiin-aarimmaisen-poikkeuksellinen-elainkunnan-maailmanennatys/

      Aineenvaihdunnan loppuminen tarkoittaa eliön kannalta, että sen aika pysähtyy. Jos eliön aineenvaihdunta pystyy käynnistymään uudelleen, sen elämä jatkuu siitä mihin se jäi aivan kuin olisi vaan painettu taukonappulaa.

      Tätäpä ei Buddha tullut ajatelleeksi...

    • Jatkumo

      Missä koulukunnassa synnytään uudelleen? Tuli vaan mieleen polttopuuvertaus, tuhkasta ei synny uutta puuta.

    • Ymärtänyt

      Joka uskoo että Jeesus Kristus on Jumalan Poika, sillä on iankaikkinen elämä. Ja noudattaa Raamatun sanaa. Kuoleman jälkeen, sielu nousee Jumalan tykö ihminen on Lepotilassa Raamattu kertoo ryöväritä. Jolle Jeesus sanoi ristillä tänä päivävä olet oleva minun kanssani paratiisissä. Raamattu kertoo vain ketkä uskoo ne pelastuu, Raamatun Sanan hengellisesti otettuna ja ymmärrettynä.

      • kyssää

        En halua elää ikuisesti, enkä myöskään tulla naulatuksi ristiin kiinni. Minkälainen se sinunkin paratiisisi on, ehkä minulle helvetti ?


    • Kuolematon

      Usemmiten kuoleman jälkeistä olotilaa kuvataan miellyttävänä, mutta se riippuu osittain siitä mihin ihminen uskoo. Jos uskoo joutuvansa helvettiin niin joksikin aikaa sellaisen tilan voi kokea, jos uskoo pääsevänsä taivaaseen niin sekin totetuu. Monet ns kuoleman lähikokemuksen kokeneet eivät haluaisi enää palata kehoonsa. Aikaa siellä ei ole, ja sielläkin opitaan asioita, vaikka pääasiallinen opinahjo onkin maan päällä.

      Miten voi valmistautua toiselle puolen menemiseen, jos haluaa varmistaa sen olevan miellyttävää, niin ehkäpä tästä olisi apua, http://proutscandinavia.blogspot.com/2019/02/no-more-karma.html

      • Pietarinkaima

        Kannattaa elää hyvää elämää. Rajan toisella puolella kohtaa tekemisensä uudelleen. Kaikki, mitä on tehnyt toisille, kohdistuukin siellä omaan itseen.
        Lukekaa kuolemanrajakokemuksia, niistä näkee, mistä on kysymys. Jokainen luo omalla suhtautumisellaan tulevaisuutensa.
        Nämä itäisten uskontojen ja filosofioitten keskustelut ovat melkein poikkeuksetta hienoja.
        Oikein hävetti vilkaista ns. kristinuskon sivuja, laestadiolaisten tai helluntailaisten tai ortodoksien tai katolisten. Ne kuhisivat todella omahyväisiä ja pilkallisia huomautuksia ja loppumattomia riitoja, eri tavoin ajattelevien halveksuntaa...
        Tutkikaa hyvät ihmiset, mitä maailmassa tapahtuu. Toisille teosofia tarjoaa mahdollisuuden uuden löytämiseen, toisille se on buddhalaisuus, hindulaisuus, antroposofia, ruusuristi tai muu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      356
      1522
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1226
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      117
      1107
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      871
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      863
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      40
      488
    8. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      480
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      96
      463
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      433
    Aihe