Mikä satutti eniten?

Manta-Ray

Tässä lueskellessani olen huomannut monia loukkaaviksi tarkoitettuja kommentteja, mistä tuli mieleeni miettiä omassa elämässäni satuttaviampia sanoja.

Kai se eka oli lapsena salaa kuulemani tätini yöllä äidilleni sanoma kuvaus minusta "tuohan (=minä) on ihan hysteerinen. Vilkas lapsi olin, mutta tokko hysteerinen sentään.

Teini-iässä paikkakuntaa vaihtaessani kuulin olevani ruma, lihava ja vääränkielinen. Ehkä parhaiten on mieleen jäänyt lempinimeni hevonen. Ja kerran suutahduettani sanoi kaverina pitämäni "lihavuori purkautuu".

Sittemmin aviomieheni kerran minua kuvaillessaan muisti minua psoriaatikkoa ilmaisulla "saatanan rupiperse", joka tosin aikuisiässä ainoastaan jo naurattaa.

Muttapa mikä itselläsi on ollut sellainen loukkaus, joka jäi mieleen?

6

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ilos.ellää.pittää

      Alkoipa "iloisesti" tämäkin vuosi. Vanhoja ilkeyksiä muistellen.

      Olisko kivampi muistella sitä, kun on sanottu jotain mieltä ilahduttavaa, hyvää ja kannustavaa ?

      On vähän lohdutonta alkaa myöhäisiällä kaivella, mikä on riipaissut pahiten.
      Ei siinä mitään, ne vastaavat, jotka kokevat saavansa helpotusta asian julkituomisesta "50-100:n vuoden päästä".

      Miten sitä sanottiinkaan...
      sitä tikulla silmään, joka vanhoja muistelee...
      ...liittyyköhän se tähän jotenkin...?

      • Lohdutonta? Päin vastoin. Puhumalla tai kirjoittamalla voi päästää irti entisistä möröistä sekä tikuista ja hirsistä silmässään.

        Ja jos vanhoja ei saa mielestäsi muistella, niin miksi muistelisi ilahduttaviakaan.


    • Manta-Ray-

      Kyllähän se totta on, että mieluummin muistelisi niitä hyviä ja kannustavia kommentteja elämänsä varrelta, mutta kun nämä ilkeät jäävät mieleen paremmin.

      • kirjatoukka

        Voi surku ! Päätä joka aamu, että "tänään ajattelen vain mukavia asioita".
        Kaikki kurja mitä on tapahtunut, on jo rangaistus sinällään.
        Suojele itseäsi, älä rankaise itseäsi vuosikymmenien jälkeen vielä muistelemallakin niitä.
        Olet jo rangaistuksesi kärsinyt tullessasi aikoinaan loukatuksi !
        Vapauta itsesi vihdoinkin taakastasi !


    • kyssärii

      Onko tämä manta mandi-korppiksen uusi nikki ?

      • mycke-bra

        Itsestään kertoo kuten Mandikin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      147
      5594
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      139
      3644
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      126
      3369
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      37
      3234
    5. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2776
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      51
      2314
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      24
      2260
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      232
      2222
    9. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      94
      1842
    10. Ehkä mä ymmärrän sua nyt

      Paremmin kuin silloin aikoinaan. Kaikkia jännitteitä, joita on täytynyt tulla sun taustasta. Oot ollut aika rohkea elämä
      Ikävä
      5
      1302
    Aihe