Sataa riekkoja, tuo onkin uusi hauska vertauskuva suurille lumihiutaleille.
Jauhojärvi rikastuttaa suomenkieltä
9
186
Vastaukset
- RiekkhohRiekkhompih
Älä vääristele. Jauhon kielellä sanotaan: Satthhaa riekkhojah.
Suomeksi sanotaan: Sataa riekkoja, mutta en ole vielä kuullut että S. J. puhuisi suomea.- meänkieli
Ei mene noin. Pitää laittaa h oikihaan paikhaan.
- LisääMustia
Mustin asiantuntemus on hämmästyttävän korkealla tasolla mm. Pikaluento pitopohjien käytöstä kisatilanteissa ym ym
- Hiilikuituhaarukka
Eilen antoi hyvän muistutuksen hiilikuituvälineiden kunnon säännöllisestä tarkistamisesta ja kirpaleiden paikkaamisesta lakalla.
Vaikka tuon tietää, sitä ei meinaa muistaa.
- yleiskieli
Periaatteessa urheiluselostajan ja asiantuntijan pitää puhua yeliskielellä kaikelle urheilukansalle joka kolkkaan Suomea, kuten Kalle Lassila tekee. Kyllä Jauhojärvikin osaa yleiskielellä puhua, mikäli Ylen johto ja suomalaiset sitä haluaa.
- samiaviihtiikuunnella
Kaikkea sinne haalitaan kuten Kalle Lassila ei miehellä mitään menestystä, joissain kyläkilpailuissa korkeintaan pärjännyt. Tekis mieli lyödä telkkari kiinni kun tämä herra alkaa selvittämään.
Tuo paikka ois ehdottamasti Samille on jotain saavuttanutkin ja ymmärtää hiihdosta riittävästi! - rwqerwq
samiaviihtiikuunnella kirjoitti:
Kaikkea sinne haalitaan kuten Kalle Lassila ei miehellä mitään menestystä, joissain kyläkilpailuissa korkeintaan pärjännyt. Tekis mieli lyödä telkkari kiinni kun tämä herra alkaa selvittämään.
Tuo paikka ois ehdottamasti Samille on jotain saavuttanutkin ja ymmärtää hiihdosta riittävästi!Ihan sama mutta Jauhojärven murteenmongerrus on naurettavaa. Jos haluaa puhua noin, ja se tekee sen tarkoituksella, niin lähetykset pitää tekstittää. Tosta sen mongerruksesta ei oikeasti kaikki saa selvää. Yle on julkisen palvelun kanava, joten kuulunee Ylen lainsäädännöllisiin velvoitteisiin hoitaa tekstitys.
- löysälläjoku
Vajaalle olet sinäkin jäännyt jos tuosta et saa selvää.
- Eisitäkestäkukha
Laitha äänethömälhe kuun Jauhon naama taulushsa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1234857Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1864530Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1191970- 4031721
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331492Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann81292Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3781225- 821170
- 741065
- 921008